Atidaroma paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“ (2)

Atidaroma paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“Atidaroma paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“

Atidaroma paroda „1863 metų sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“

Liepos 16 d. 14 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaroma Taikomosios dailės muziejaus paroda „1863 m. sukilimo ženklai Arturo Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“. Ši paroda – ryškus 2013 metų, kurie Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti 1863-iųjų sukilimo metais, akcentas ir pirmasis 2013 metų Lietuvos muziejų kelio programos renginys.

Pagrindinis parodos akcentas – lenkų dailininko Arturo Grottgerio (1837-1867) spalvota kreida nupieštų unikalių kūrinių rinkinys, kurį sudaro du ciklai: „Polonia“ (1863) ir „Lituania“ (1864-1866). Darbai, atspausdinti aukštos kokybės spauda, eksponuojami specialiuose kilnojamuose stenduose. Ciklo „Lituania“ originalai ir ciklo „Polonia“ heliograviūros šiuo metu saugomi Lenkijoje, Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Muzeum Narodowe, Krakow), kuris ir paskolino šiai parodai kokybiškai nuskenuotus vaizdus.

Pasak parodos kuratoriaus istoriko Mindaugo Šapokos, „politinius įvykius Lenkijoje, po kurių sekė 1863 m. sukilimas Lenkijos Karalystės žemėse ir Lietuvoje, Arturas Grottgeris stebėjo iš Vienos. Prasidėjus ginkluotai kovai, paveiktas jį pasiekusių naujienų iš jau sukilimo apimtų rusų užgrobtų žemių, sukūrė ciklą „Polonia“ (1863), kuriame simboliniais paveikslais parodė kovojančios tautos drąsą ir dramą.

Ciklo „Lituania“ (sukurtas 1864-1866 m.) paveikslai greitai išpopuliarėjo ir plačiai išplito. Cikle „Lituania“, kaip ir „Polonia“, nėra tiesioginių sąsajų su sukilimo didvyriais, todėl jis savo iškalba buvo universalus. Šio ciklo paveikslai leido bet kuriai Lenkijos ir Lietuvos šeimai, įsitraukusiai į sukilimą, susitapatinti su nupieštų veikėjų likimais.“

Paroda veiks iki 2013 m. rugpjūčio 11 d.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė