Atviras laiškas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijai dėl gimdymų namuose (33)

Prieš mėnesį Lietuvos žiniasklaidoje sumirgėjo liūdna žinia – gimdant namuose mirė visos gausios šeimos labai lauktas ir mylėtas naujagimis. Gydytojai atjautė šeimą, suteikė motinai reikalingą pagalbą ir rūpestingą slaugą. Sveikatos apsaugos ministras liūdnai atsiduso: „Tragedija…“ Pasirodė kelios „auklėjamosios“ laidos su gydytojų ir sveikatos politikų komentarais, kokia humaniška yra gimdymo pagalba Lietuvos ligoninėse ir koks pavojingas pasirinkimas yra gimdymas namuose. Tik nutylėta, kad Lietuvoje netgi planuotas gimdymas namuose – tai gimdymas be jokios medicininės pagalbos, taigi turintis visas neplanuoto gimdymo namuose rizikas, nes pagal Lietuvos įstatymus medikams, padėjusiems šeimai sėkmingai pagimdyti namuose, keliama baudžiamoji byla.

Ir tuo viskas pasibaigė.

O aš, kaip gydytoja akušerė-ginekologė (beje, įtariamoji gimdymų namuose byloje) prieš dvi savaites konsultavau bent penkias šeimas, kurios prasitarė, kad ruošiasi gimdyti namuose liepos mėnesį net ir žinodamos visą dabartinį kontekstą. Ir prašo mano pagalbos. Ar aš galiu ką nors padaryti, kad tokios tragedijos nepasikartotų?

Galima sakyti, kad tos šeimos ne visai „teisingai“ mąsto, galbūt pervertina psichologinius faktorius, galbūt net „gundo Dievą“ – ne mums spręsti ir teisti. Tai nėra priežastis medikams atsitverti nuo tų šeimų įstatymo ir nejautrumo siena, neteikti jiems net elementariausios akušerinės pagalbos. Juk narkomanai taip pat mąsto „neteisingai“, žaloja savo sveikatą, alina imuninę sistemą, tai gal negydykime ir jų, susirgusių plaučių uždegimu ar sepsiu. Gal negydykime ir girtų vairuotojų, sukėlusių autoavariją, sužalojusių savo ir kitų, nekaltų, kūnus? Arba pareikalaukime iš jų susimokėti už gydymą, kaip kai kurie interneto komentatoriai siūlo nustatyti moterims, gimdančioms namuose. Tai aiški ir gana žiauri diskriminacija už „neteisingą“ mąstymą. Tuo labiau, kad vos už 100 kilometrų tas mąstymas visiškai nelaikomas „neteisingu“ ar iškreiptu, latvės ir lenkės, kaip ir dauguma europiečių, turi galimybę gimdyti namuose su akušerių pagalba.

Mielosios akušerės, gydytojai ir ministerijos tarnautojai, šio vaikelio, mirusio gimdant namuose, gyvybė gali gulėti ir ant mūsų sąžinės – mes ne viską padarėme, kad jis būtų saugesnis gimdamas. Juk jei norintiems padėti profesionalams būtų leista dalyvauti gimdant namuose, šeimos tikrai juos kviestųsi. Nežinau, kiek sąmoningai ši nukentėjusi šeima pasirinko gimdymą namuose, bent jau per konsultaciją savaitė iki gimdymo moteris man nieko neprasitarė ir minėjo, kad atvažiuos gimdyti į Kauno ligoninę. Tačiau aš svarstau, ar akušerės dalyvavimas tokiame gimdyme (jei jis būtų buvęs tikrai planuotas namuose) galėjo pakeisti situaciją. Juk paprasčiausiomis priemonėmis klausant vaikelio širdies ritmo sąrėmių metu buvo galima numatyti gresiančią nelaimę ir laiku perkelti šeimą į ligoninę. O jei jis žuvo dėl petukų įstrigimo, tai vien išmanančių išlaisvinančių rankų dėka galbūt buvo galima šios nelaimės išvengti. Galų gale, jei šalia būtų buvęs žmogus, žinantis, kaip gaivinti naujagimį, ir laiku suteikęs pirmąją pagalbą, gal tas vaikelis dabar gyventų. Tam nereikėjo didelių investicijų ir reanimobilio. Visa tai moka vienas asmuo – patyrusi akušerė. Daugumoje Europos Sąjungos šalių gimdant namuose dalyvauja tik 1–2 akušerės. Lietuvos šeimų poreikius (30–50 gimdymų per metus) patenkintų 4–5 akušerės, dirbančios namuose.

Kiek dar nelaimių turės įvykti, kiek vaikelių nukentėti, kol tėvai ir gydytojai pamirš savo išdidumą ir ramiai susėdę pradės ieškoti kompromiso? Juk abiejų pusių ketinimai ir nuoširdžios pastangos yra kuo geriausi – mes visi trokštame sveiko ir laimingo naujagimio, laimingos šeimos. Beje, privačiame laiške ir mūsų šalies vadovė, prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškė man įsitikinimą, kad „Lietuvoje būtina teisiškai reglamentuoti gimdymą namuose ir užtikrinti reikiamą sveikatos priežiūrą ir pagalbą mamoms bei naujagimiams. Sveikatos apsaugos ministerija turi vertinti ir spręsti visus su tuo susijusius klausimus, taip pat užtikrinti šeimos teisę pasirinkti, kur gimdyti vaikelį.“

Na, o aš tikrai nenoriu dar kartą, kaip tą ankstyvą birželio rytą, sulaukti širdį stingdančio skambučio, kai išsigandusi mama, net neprisistačiusi paskubomis klausia: „Mes ką tik pagimdėm vaikelį ir jis nekvėpuoja. Ką daryti?“ Greitoji medicinos pagalba iškviesta, bet juk reikia kažką daryti… Vos išgirdusi pirmuosius patarimus, meta telefoną ir skuba veikti, o tu klausai karštligiško tėvų bruzdesio, supranti, kad jie vieni, o po trijų minučių be kūdikio balselio – kad jo jau nebėra.

Todėl galvoju: gal vis tik atvirai nuvažiuoti į namus pas begimdančias šeimas ir kuo daugiau kalbėti telefonu – tai gal bent mano telefoninių pokalbių besiklausanti policija sureaguos… Kaip buvo prieš metus, prieš pateikiant man įtarimus neteisėta veikla. Operatyvininkų darbas buvo puikus – dar prieš man atvažiuojant pas pagimdžiusią šeimą, policijos automobilis jau stovėjo daugiabučio kieme ir su įmantriausia įranga fiksavo viską, kas vyko tame bute. Įsitikinusiems, kad viskas baigėsi sėkmingai, policininkams užteko orumo ir pagarbos neįsiveržti į namus. Tik keista, kodėl Lietuvoje, kur taip meistriškai atliekamos sekimo operacijos, vis dar įmanoma platinti narkotikus ir siautėja telefoniniai sukčiai? Galbūt jų versle nevaikšto tokie „dideli pinigai“ kaip „pogrindiniame nelegalių pribuvėjų tinkle“, kaip įsitikinę gerbiami prokurorai. Taigi, brangūs policininkai, būtinai iškraustykite mano visas kišenes išeinant, kad įsitikintumėte, jog pinigų aš už tai neimsiu. Sąžinės ramybė kainuoja brangiausiai…

Civilizuotoje Europos šalyje akušerė, vykstanti į gimdymą namuose, tiesiog informuoja apie tai ligoninės priimamąjį ar greitosios medicinos pagalbos tarnybą. Lietuvoje kol kas tai neįmanoma, čia gimdančiomis namuose rūpinasi tik policija: kruopščiai saugo, kad jos negautų jokios pagalbos.

Taigi, patarkite, ką man daryti? Padėti šioms šeimoms savo žiniomis ir įgūdžiais ar pranešti policijai apie planuojamą „nusikaltimą“. Bet juk gimdyti namuose Lietuvoje nėra nusikaltimas, prokurorai sutrikę: „gimdykit nors ir po tiltu, mes jums pretenzijų neturime…“ Nusikaltimą padaryčiau tik aš, akušerė su per daug jautria sąžine. Nes man šie „atvejai“ nėra beveidė statistika, aš matau meilę ir rūpestį, jautrumą ir skausmą tų motinų akyse…

Labai dėkoju už skubų atsakymą, nes gimdymai gali prasidėti jau šiandien.

Gydytoja akušerė-ginekologė, įtariamoji B. K.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

33 komentarai

 1. Nepolitikas:

  “Civilizuotoje Europos šalyje” – bukumas, ir noras pinigų….ne veltui “įtariamoji B. K.”

  • tikras lietuvis:

   Nieko gero, nes melagingas.
   Įstatymai tam atvejui yra surašyti jau šimtas metų ir gal dar ilgiau – nieko geresnio gimdyvėms nėra kaip ligoninė.
   Jei kuri turi tiek pinigų, kad gali ligoninę laikyti namuose, tai prašom.
   Tik kiek tokių atsiras per šalį?
   Viena, dvi?
   Ir viskas.
   Visos kitos, aišku, norės, kad už jų įgeidžius apmokėtų visuomenės dauguma, o tai jau – parazitavimas.

   • Inga Baranauskienė:

    Ponas “tikras lietuvi”, kai pagimdysi, tada galėsi pareikšti savo nuomone. O kol mokslo pažanga tamstai tokios galimybės nesuteikė, geriau laikyk pirštus toliau nuo klaviatūros, nes nieko apie šiuos reikalus neišmanai.

    O Akušerei B.K. tegaliu palinkėti visokeriopos stiprybės. Spjaukit į tą mūsų “teisėsaugą” – ateityje apie Jus vis tiek legendas pasakos.

    • tikras lietuvis:

     Ir vėl nusišnekat – Baranausko tinklapyje pačią (ir panašius – ten šnekorių be logikos netrūksta 🙂 ) tiek kritikavau, kad supykę užblokavot – kitaip savo “tiesų” įrodyti nesugebat. 🙂
     Čia vėl ta pati istorija.
     Kaip pačiai, gimdžiusiai ligoninėje, gali atsirasti noras stumti apkvaitusias iš baimės prieš gimdymą moteris į pavojaus zoną?
     Gerai pagalvokit ką kalbat – buvot rinkimų sąraše ir jei kas būtų sužinojęs jūsų nuostatą šiuo klausimu, tai būtų pasibaisėję, o apie balsavimą už tą sąrašą tai net kalbos nebūtų buvę.
     Jei ir toliau taip kalbėsit, tai tautininkams iki gyvenimo galo nieko gero nematyti, o ir Lietuvai, laukiančiai bent vienos partijos, kuri dirbtų visuomenės daugumai, irgi nepasiseks..

    • Nesamonė:

     Įsiklausykit, vien į tai ką reiškia Ingos parašymas – spiaukit į TEISĖSAUGĄ…? Vadinasi teisėsaugą turi ir toliau vykdyt KLONIO gatvės “teisėsaugininkai”, nes pagal šį pasakymą ĮSTATYMAI KAI KAM NEPRIVALOMI, vadinasi ir toliau kai kas gali VAŽIUOT PER MIESTĄ 150 km/h ar didesniu greičiu ir traiškyt tos pačios ponios taip reklamuotus namie pagimdytus vaikus su mamytėm ir t.t. ir svarbu, kad MAN PINIGĖLIAI NEAPSKAITYTI ir BE ATSKAITYMŲ į BIUDŽETĄ kišeniėn BYRĖTŲ, o ta kuri mirė ar kurios kūdikį buvo galima išgelbėtgimdant ligoninėje – jai NUSISPIAUT, nes kaip rašo …spiaukit į tą įstatymą, kuris man TRUKDO TŪKSTANTĖLIUS NEŠT.
     Ponia Inga ir kitos namų gimdymų agitantės – mano marti gimdė Vokietijoje ligoninėje – sūnus buvo šalia … vieniems jiems išskirta palata … na ir kuo toks gimdymas skiriasi nuo gimdymo namuose… na gal palata IŠDEZINFEKUOTA, paruošta gimdymui ir jos sienos kitokia spalva nudažytos … , o namuose aš neišsivaizduoju kaip galima butą ar namą parengt tokiai procedūrai, jau nekalbu jei bus reikalinga kokia operacija…o gal pagal tamstą prapiaut pilvą tai irgi galima namie dulkėse ar vos ne ant arimo…? Gal pirma jūs sutikit išsioperuot SAU bent jau apendizitą kur kluone, o paskui raginkit jaunas mamas RIZIKUOT savo ir kūdikio stevikata ar net gyvybe, vien dėl to, kad tamnstyte prarasit ne vieną tūkstantėlį?

 2. Emilija:

  Buvau labai aiškiai nusistačiusi prieš gimdymus namuose, po šio kreipimosi esu linkusi suabejoti. Gal tikrai svarbus konstruktyvus, ramus kalbėjimo tonas, o ne barnis, kaltinimai, pretenzijos, įtarimai (na tur būt ne be pagrindo), …reikia kalbėti ir aiškinti

 3. Auksė:

  Kaip giliai įaugo į daugelio galvas, kad prievarta yra geraiu už žmogaus pasirinkimą. Tai ir trukdo suprasti, kad gimdysianti moteris, vaikelio tėvas turi teisę PASIRINKTI, kaip jų vaikas ateis į šį pasaulį.

  O valstybės pareiga ne diktuoti sąlygas, kaip reikia pasitikti naują žmogų, o padėti, sudaryti sąlygas, kad jo atėjimas būtų bent jau saugus (kiek žmogus yra pajėgus tą saugumą garantuoti). Juk nelaimių, žmogui neįveikiamų sunkumų būna ir gimdant pačiose įmantriausiose gimdymo įstaigose – nuo to niekas ir niekada nebūsime apsaugoti. Vietoj perekiojimo tų moterų, šeimų, kurie nori gimdyti ir gimdo namuose, tų, kurie gali gimdyvėms ir vaikeliui padėti, geriau susitelkime sukurti įstatyminę bazę, kuri saugotų tas gimdyves, jų kūdikius ne tik nuo persekiojimo, bet ir nuo nuo nelaimių (kiek tai įmanoma).

  • tikras lietuvis:

   Deja deja – ką galime pripažinti, tai tik tai, kad tarybų valdžia moterims su suteiktom laisvėm susuko protą, kada jos, pripažinkime, dėl įvairiausių faktorių nėra tokios, kad galėtų visada adekvačiai elgtis.
   Štai dėl ko jūsų paistalas, kad moteris gali pasirinkti kur gimdyti yra aiški nesąmonė – ji dėl būsimo vaiko gyvybės bei sveikatos gimdyti P R I V A L O TIK TEN, KUR BUS AUKŠČIAUSIOJO LYGIO PRIEŽIŪRA.
   Nes galiausiai ir jos pačios gyvybė yra pavojuje – Lietuvoje nėra ir, matyt, niekada nebus tokios gimdyvės kaip viena rusė, kad skaičiau, kuri per visą savo gimdymo laikotarpį pagimdė 69 vaikus.
   Ten jau, kaip suprantu, gimdymas yra tas pats kas arbatos atsigerti.
   Bet absoliučiai daugumai Lietuvos moterų gimdymas yra L A B A I R E T AS atvejis, o todėl ir L A B A I P A V O J I N G A S.
   Kas stumia kitokias nuomones, tas yra žulikas ir turi būti nedelsiant izoliuotas nuo visuomenės.
   NEDELSIANT.
   P.S. jei reikė, padėsiu.
   Nes vaikai – Lietuvos ateitis, todėl VISIŠKAI JOKIA RIZIKA NEGALIMA.

  • medus:

   jūsų pozityvi nuomonė ir pasiūlymai turėtų prasmę, jeigu gyventume ne totalitaristinėje valstybėje, o savo neparduotoje Tėvynėje. totalitarizmas nesiekia skatinti piliečių teisę pasirinkti – jo vienintelis siekis yra kuo labiau kontroliuoti. tik konkroliuojant visus piliečių gyvenimo aspektus net iki mažiausių smulkmenų, galima primesti savo valią ir užgniaužti bet kokią iniciatyvą. vergas negali turėti teisės rinktis – jis privalo vykdyti policinės valstybės nurodymus arba bus sunaikintas- jei ne fiziškai, tai socialine prasme. ką ir matome. man nėra labai svarbus šis konkretus (gimdymų namuose arba ne) atvejis, bet tai yra puikus pavyzdys to, kokioje valstybėje gyvename. todėl man svarbu, nes jeigu laisvė pasirinkti suvaržoma kam nors, ji suvaržoma ir man.

   • medus:

    mano komentaras skirtas Auksei.

    • tikras lietuvis:

     Nesąmonių prirašei: kurios nenori, tos seniai neina gimdyti į sveikatos apsaugos įstaigas, o gimdo ant asfalto, tualetuose, naujagimius žudo, skandina, dusina ir t.t., ir pan.
     Vienžo, faktiškai jos pasirinkimą turi.
     Tik, kad tas jų “pasirinkimas” yra nukreiptas vien tik į kūdikio gyvybės nesaugojimą ar net žudymą.
     Visai teisingai Lietuvos “lenkai” kelia klausimą dėl moterų suriktinimo abortų klausimu – abortas turėtų būti G R I E Ž T A I reglamentuota priemonė, taikoma tik įstatyme nurodytais – išskirtiniais atvejais.
     O dabar kas?
     Dabar – kada nori, kiek nori, kur nori.
     Tai yra tiesiog naujų gyvybių žudymas.
     Dar esu pastebėjęs vieną ypatybę – dažniausiai, gal būt, abortuojasi tos, kurios tokiu būdu atsirenka, kad gimtų sūnus, o visas mergeles meta lauk.
     Čia, žinia, neskaitant visokių šavalkų.
     Taip daro tos vadinamos “padoriosios” moterys.
     Jei suskaičiuotume kiek tos “padoriosios” moterys pasidarė abortų per laiką, kada galėjo gimdyti, tai garantuotai kiekvienai tektų po keletą – štai kur ir yra Lietuvos gyventojų mažėjimo priežastis.
     Nes tai – tikrų tikriausios žmogžudystės.
     Visa tai jos “teisina” tuo, kad išauginti, išleisti į gyvenimą, išmokyti būtų sunku.
     MELAS!
     Žinoma tiesa – vaikai augina vaikus, t.y. ne tik, kad paaugėlis gali padėti priežiūroje, bet, svarbiausia, kad rūbeliai prieš tai buvusio kuo puikiausiai tiks ir po to gimsiančiam.
     Taip, kad su valstybės pagalba, kuri galėtų būti didesnė (pvz., jei, sakykim, kur nors vaikų namuose augančiam valstybė skiria 500lt, tai kodėl ji negalėtų to paties padaryti ir tam, kuris auga pas moterį, kuri neturi pakankamai iki tų 500lt?), užaugtų kuo puikiausiai.
     Dabar darbo vietos užaugus.
     Nežiūrint aptarnavimo sferos, kuri, augant gyventojų skaičiui, plėstųsi savaime, būtinos gamybos.
     Pvz., Vokietija išaugo dėl automobilių gamybos.
     Kas trukdo lietuvai gaminti elektromobilius?
     Bet tam nedaroma J O K I Ų pastangų.
     Kokia nauda iš siekiamos pastatyti AE, jei mes elektros neparduosime?
     Jokios – tik n išlaidų po jos gyvenimo ir problemos elektrą parduodant – senosios AE elektrą pusvelčiui pardavinėjo baltarusiams.
     O jei pardavimą susistyguoti, atpiginti elektrą viduje, tai galima ją plačiau ir naudoti – namų, pvz., šildymui, elektromobiliams, jei juos gamintume ir t.t.
     Dabar seime esančios partijos, panašu, visai į priekį nieko negalvoja ( http://www.balsas.lt/naujiena/741521/svarbiau-gejai-terorizmas-ar-energetika ).
     Štai tokiame kontekste ir taip sunkiame moters gyvenime beveik kiekvienai pasirodo išeitis – abortas.
     Arba “gimdymas” namuose, kas yra beveik tas pats, nes niekas neseka, nekontroliuoja ir gali daryti ką tik panorėjusi.

 4. tikras lietuvis:

  Alkas jau pradėjo spausdinti žulikų depešas?
  Na na …

 5. Amelija:

  Sektantiškos sapalionės, įtariamoji ieško gynėjų visuomenėje.

  • tikras lietuvis:

   Pritariu.
   Iš pradžių užsuko versliuką, o kada dėl mirčių bei sužalojimų ir patys žmonės liko nuskriausti, tai tada jau, atseit, “burtininkė”.
   Visi žulikai yra “burtininkai”.
   Tik, kažkodėl, jie neburia nepažeisdami įstatymų – visi jų “burtai” yra įstatymų pažeidinėjimas.

 6. Jura:

  Žinot Ne gerbiamieji, atseit lietuviai, komentatoriai, siauraprotės jūs pabaisos.Tikrosios vertybės jums nepažįstamos ir nepasiekiamos.Nuoširdžiai užjaučiu jūs dėl šito liūdesį keliančio fakto. Kol gimdymas bus tik fabrikinis, ups atseit itin saugios ligoninės priebegoj, tol matyt ir gyvensim nemąstančių ir savo interesų neginančių robotų valstybėje.
  Mažytis pavyzdėlis apmąstymui. Moteris miršta nuo sepsio po gimdymo,po tokios “kvalifikuotos” pagalbos ligoninėje. Ir ką ir nieko, visi toliau ramiai darbuojasi. Kažkodėl jūs visi pasižvygaudami nerėkiat kad reikia kažką keist ir ligonines uždaryt. Kaip drįstat lygint asocialius žmonės su tais kurie sąmoningai nori gimdyti namie. Jei bent kiek to pasidomėtumėt tai žinotumėt kad tokie sprendimai iš dangaus nenukrenta ir žmonės tai pasirinkdami, tam labai rimtai ruošiasi. Dauguma jų ir su rimtais išsilavinimais ir yra tie tikrieji inteligentai kuriu deja mūsų brangioje Lietuvėlėje mažuma. Užjaučiu šeimą tapusia mūsų valstybės vadovų trumparegiškumo auką.

  • medus:

   nesikrimskite taip ir nelaikykite pykčio – šiame, kaip ir kituose tinklapiuose, yra keletas labai traumuotų žmonių, kurie sugeba tik drabstytis purvais. nieko asmeniško – tai jų dvasios purvas (o gal ir liga) taip veržiasi. tais atvejais į diskusijas leistis nebūtina. galime tik užjausti jie irgi mūsų tautiečiai.

  • tikras lietuvis:

   Nelietuvi,
   klaidos ir pan. dalykai gali pasitaikyti bet kuriame mechanizme – ir laikrodžiai genda. Bet niekas nieko geriau už juos neišrado.
   Tas pats ir su ligonine: geriau už ją nėra.
   Beje, jei kokia ponia turi tiek pinigų, kad gali namuose turėti tą patį kas yra ligoninėje, tai tegimdo – negaila.
   Bet jūs elgiatės kaip parazitai – jums namuose med. priežiūrą duok už visuomenės daugumos lėšas.
   Gal nebūkit antri pederastai – savo norus, malonumus apsimokėkite patys ir gimdykite kur tik norite – gal net upėje? 🙂

 7. A:

  Jei Alkas save gerbia, turėtų įvesti nors minimalius reikalavimus komentarams, nes dabar į šitam purve nesinori dalyvauti.

 8. Kazimieras:

  Didžiausia pagarba Jums Gydytoja
  Jūs einate teisingu keliu
  Nesustokite
  Sveikatos Jums ir stiprybės

 9. Zylė pajūriškė:

  Tas ,,tikras lietuvis” – kažkoks trolis provokatorius arba niekada neturėjęs reikalų su gimdymais despotiškas žmogiukas, iš tarybinių laikų atsinešęs ,,vienintelį ir teisingiausią” supratimą apie gyvenimą.
  Tokių tikratikių savo kely visi vengia, nes būdami itin kategoriški, matydami tik juoda ir balta, jie nebeturi nei išminties, nei gailesčio, nei realybės suvokimo. Jie, jei galėtų, ir šiandien degintų raganas ant laužo, prievarta krikštytų, aklai, beatodairiškai raudami visas senąsias, ,,nepažangias” tradicijas su šaknimis, viską degindamas savo kely – kad tik sudarytų erdvę savo ,,tikrajam” tikėjimui.
  O gimdymai namuose turėjo labai senas ir gilias kūdikio atėjimo, gimdyvės priežiūros, žmogiškumo, pagarbos gyvybei tradicijas. Bent jau knygų tas ,,tikras lietuvis” galėtų pasiskaityti 🙂

  • tikras lietuvis:

   Tikrai – gimdyti neteko. 🙂
   Ir raganas reikėtų deginti ant laužo 🙂 – tam reikalui galiu paaukoti žabų iš savo sodo. 🙂
   O gimdymas būdavo namuose tais laikais, kada lietuvės negalėjo gydytojo ar panašios sveikatos priežiūros gauti. Taip mano mama ir jos a.a.sesuo gimė prieš 86 metus, o jų mama dėl gimdymą priėmusios bobutės nešmanymo padarytų žaizdų turėjo mirti.
   Todėl sakau: LAIKAS BAIGTI TAS NESĄMONES – visas nusikaltėles priėmėjas į kalėjimą! 😉 😉 😉

   • Inga Baranauskienė:

    O man gimdant prieš nepilnus 6 metus gretimoje palatoje gimdyvė irgi beveik mirė – irgi per gydytojus (davė moteriai gimdymą skatinančių vaistų, o tie suveikė taip, kad viskas plyšo, ir vargšė vos nemirė nuo skausmo sukelto šoko. Tai gal tuos gydytojus irgi į kalėjimą siūlysite? Bet yra kita istorijos pusė – jeigu ne vaistai, vaikelis gal apskritai nebūtų išvydęs šio pasaulio, nes jau buvo pernešiotas.
    Taigi gimdymas moteriai – rizika, bet ji yra visur. Vienos lauko tualetuose pagimdo ir nieko, kitos geriausiose ligoninėse miršta arba kūdikius praranda. Čia jau kaip likimo lemta.

    • tikras lietuvis:

     O ne – joks čia likimas, nors moterims, kada per gimdymą viskas yra pastatoma ant kortos, kaip tik turėtų būti noras, jog būtų garantuotumo kiek įmanoma daugiau.
     Tuo, galų gale, suinteresuoti visi – bet ne uždarbiaujančios bobutės, kurios, kai kurios, kad ir su diplomais, bet dėl sudilusios kapeikos nori nustumti apkvailintas moteris į rizikingą zoną.

 10. tikras lietuvis:

  Ką tik skaičiau straipsnį apie tai, kad nuteisė moterį, kuri, viena pagimdžiusi namuose, virkštelę ne nukirpo, o nuplėšė, dėl ko kūdikis mirė.
  Gavo 10 metų.
  O ar negalėjo būti, kad ta moteris per gimdymą buvo pasidariusi tokios būdenos, kad po jo jau neadekvačiai reagavo į aplinką ir, kaip ji pati sako, tai įvyko netyčia?
  Štai kokia būsena kartais būna ir kas atsitinka, kada gimdo namuose.
  Geriau jau nenorėkit, moterys, nei tokio gimdymo, kada gali dėl pagalbos trūkumo numirti bet kurią minutę, o ir kūdikį numarinti.
  O tokias kapeikininkes šundaktares vykite tolyn nuo saves kaip pasiutusius šunis. 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė