Ministras Pirmininkas A.Butkevičius susitiks su „Ševron“ atstovais (1)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Šiandien 10 val. savo darbo kambaryje, Vyriausybės rūmuose, Vilniuje premjeras Algirdas Butkevičius susitiks su kompanijos „Ševron“ („Chevron“) atstovais. Prieš tai 8 val. Ministras Pirmininkas  dalyvaus tiesioginėje Žinių radijo laidoje „Pozicija“ (klausykite ČIA), o 8:15 val.  atsakys į radijo stoties „Znad Wilii“ klausimus (klausykite ČIA).

Šios dienos Premjeros susitikimas su „Ševron“ turėjo įvykti liepos 2 d., tačiau jis buvo nukeltas į liepos 10 dieną. Liepos 2 d. A.Butkevičius LRT radijui sakė, kad Vyriausybės pozicija nesikeičia – žvalgybos darbai gali būti pradėti tik radus bendrą sutarimą su bendruomenėmis.

„Kompanijai „Ševron“ yra iškeltas uždavinys rasti bendrą sutarimą su bendruomenės nariais ar bendruomenėmis, kurių teritorijoje turėtų būti atlikti žvalgybos darbai. Kol nebus sutarimo, jokie darbai negali prasidėti“, – teigė A.Butkevičius.

Tuo metu Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas teigė, kad „Ševron“ atstovai nebendravo su Tauragės rajono Žygaičių bendruomene ir teigė, kad visuomenės atstovai buvo net neįsileisti į Vilkyškių gręžinį. Jis teigia, kad Žygaičių ir kitos bendruomenės pasisako prieš skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą.

Papildyta 2013 07 10, 9:50 val.:

Skebiame liepos 10 d. išvakarėse Žygaičių bendruomenės pirmininko Jono Nairanausko išplatintą pranešimą spaudai:

Ar Lietuvos Vyriausybė parduos Žemaitiją?

„Žinių radijo“ pateikta informacija, kad liepos 10 d. 10 val. „Chevron“ korporacijos atstovai atvyksta tartis su Ministru Pirmininku dėl skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos, buvo naujiena Žemaitijos bendruomenėms, su kuriomis „Chevron“ vengia diskutuoti tiesiogiai. Iki šiol Ministras Pirmininkas Algirdo Butkevičius viešai teigė, kad viskas priklausys nuo to, ar „Chevron“ atliks „namų darbus“ ir susitars vietos bendruomenėmis dėl numatytos ūkinės veiklos, ar gaus jų pritarimą.

Žemaitijos bendruomenės dar praėjusį antradienį, sužinojusios apie numatomą Premjero susitikimą su „Chevron“ atstovais, prie Vyriausybės atsiuntė grupelę savo žmonių, kurie metę visus savo ūkio darbus, atsiprašę iš darbų, surengė protesto akciją. Tik pusiaukelėje iki Vilniaus bendruomenių atstovai sužinojo, kad „Chevron“ ir A.Butkevičiaus susitikimas staigiai atšauktas, tad žemaičius priėmė tik Ministro Pirmininko patarėja aplinkos apsaugai Jūratė Juozaitienė ir Ministro Pirmininko padėjėjas Vilius Kavaliauskas, kuriems buvo išdėstyta, kad „Chevron“ kompanija su Tauragės–Šilutės bendruomenėmis nebendravo ir nebendrauja.

Nei tada, lygiai prieš savaitę, nei dabar Premjero oficialioje darbotvarkėje nebuvo ir nėra paminėtas susitikimas su „Chevron“ atstovais, todėl baiminantis, kad susitikimas vėl gali būti atšauktas, prie Vyriausybės protestuoti susirinks tik žemaičių bendruomenių palaikytojai iš Vilniaus. Vietoj to Žemaitijos bendruomenės liepos 17 dieną rengia didelę konferenciją Kvėdarnoje, į kurią „Chevron“ atstovai ir atsakingi pareigūnai vengia atvykti. „Chevron“ taip pat atšaukė leidimą konferencijos dalyviams apžiūrėti savo gręžinį, esantį Stemplių kaime.

Ar gali būti, kad Ministras Pirmininkas kaip bendravimo su bendruomenėmis pavyzdį gali pripažinti neseniai (birželio 5 dieną) kilusį skandalą, kai Seimo Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamojo posėdžio metu lankant Vilkyčiuose esantį „Minijos naftos“, betarpiškai susijusios su „Chevron“, gręžinį, jos vadovas Tomas Haselton griebė už plaukų vieną iš vietinės bendruomenės narių ir partrenkė žemėn?.. „Minijos naftos“ vadovas supyko, kad susirinkę bendruomenių atstovai nepastebimai prisijungė prie komiteto ir kartu pateko į gręžinio teritoriją. Neva, visuomenininkai nebuvo praėję saugos instruktažo. Tačiau prieš tai visuomenės atstovai ilgai stovėjo po langais ir laukė, kol komiteto nariai buvo vaišinami pietumis privačiose patalpose. Abejotina, ar įmanoma nepastebėti tai, kas akivaizdu. Gal vienai stambiausių pasaulio kompanijų tokie metodai yra įprasti, tačiau ar tai priimtina Lietuvos Vyriausybei ir politikams, kurie matė šį incidentą?

Būsimo „Chevron“ ir A.Butkevičiaus susitikimo metu galimai bus manipuliuojama tuo, kad „Chevron“ bendravo su Stemplių ir Vadžgirio bendruomenėmis. Tačiau šios bendruomenės viešai ir atsakingai pareiškia, kad jos neprieštarauja tik naftos gavybai, bet jokiu būdu nesutinka su žemės gelmių išteklių gavyba, naudojant hidraulinio ardymo būdus.

T. Haseltonas gal ir norėtų nušluoti nuo žemės paviršiaus Žygaičius, kurie sutelkė į kovą visos Žemaitijos bendruomenes. Tačiau to paties incidento metu, kai jis „auklėjo“ vieną bendruomenės narį, jo darbuotojas pareiškė, kad Lietuvos jiems nereikia. Tuomet ko iš tikro korporacijai „Chevron“ reikia Lietuvoje?

Tauragės–Šilutės bendruomenės taip pat viešai pareiškia, kad Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus „Chevron“ kompanijai pasiūlytas bendravimas su vietinėmis bendruomenėmis neįvyko.

Seime siūlytas įstatymų paketas, kuris sureguliuotų investicijų ir visuomenės interesų darnius santykius, apsiribojo vos keleto įstatymų priėmimu. Priimtuose įstatymuose atsakomybė už priimamus sprendimus dėl žemės gelmių gavybos perkeliama Vyriausybei. Todėl rytdienos susitikimas parodys ar Ministrui Pirmininkui rūpi Žemaitijos, tuo pačiu – Lietuvos likimas, ar ir toliau bus leidžiama ne tik už plaukų tampyti šio krašto gyventojus, bet ir jį okupuoti.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas
Jonas Nairanauskas
2013 m. liepos 9 d.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė