Bitės įgėlimas gali baigtis mirtimi (0)

efoto.lt , G.Narkevičiaus nuotr.

efoto.lt, G.Narkevičiaus nuotr.

Šiltuoju metų laiku ne vienas esame nukentėję nuo bičių, vapsvų ar širšių įgėlimo. Ką daryti ir kaip elgtis tokiu atveju?

Bitės įgėlimo vietoje palieka geluonį. Norint sumažinti organizmo reakcijos stiprumą į nuodus, būtina kuo skubiau pašalinti geluonį. Jo neištraukus, geluonis į žaizdą iš nuodų pūslelės išspaudžia 0,05–0,4 gramo nuodų.

Ištraukti geluoniui naudokite peilį, mokėjimo (ar kitokią) kortelę, plastiko plokštelę ir panašiai. Šias priemones reikia stipriai prispausti prie odos, šalia įstrigusio geluonies. Stipriai spausdami, gremžkite odos paviršių kartu su geluonimi. Pašalinę geluonį išvengsite didelės dalies nuodų patekimo į organizmą.

Įgėlimo vietą nuplaukite vandeniu su muilu. Jei bitė įgėlė į ranką, būtina kuo skubiau nuimti žiedus, apyrankes. Esant galimybei, tuoj pat ant įgėlimo vietos dėkite šalto vandens kompresą ar į audeklą suvyniotą ledo gabaliuką. Vapsvos ir širšės geluonies nepalieka ir gali gelti keletą kartų.

Po vabzdžio įgėlimo dažnai atsiranda išbėrimų, ištinsta įgėlimo vieta, pasunkėja kvėpavimas, sutrinka rijimas, svaigsta galva ar atsiranda kitų negalavimų. Minėti požymiai dažniausiai išryškėja praėjus kelioms minutėms ar valandai po įgėlimo.

Jei po vabzdžio įkandimo tą vietą skauda, ji paraudo, patino, medikų pagalbos dažniausiai neprireikia. Jei po nemalonaus susidūrimo su vabzdžiu įkandimo vieta stipriai patino, ją skauda, pakilo kūno temperatūra, atsirado galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas ar kitų bendro negalavimo požymių, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Žmogus gali iškęsti keliasdešimties bičių įgėlimą. Didžiausią pavojų sukelia alerginės reakcijos, kurios išsivysto nuo vieno ar keleto bičių įgėlimo ir gali baigtis mirtimi. Alergiški bičių įgėlimui yra 1–2 procentai gyventojų. Tokį žmogų gali ištikti sunkus anafilaksinis šokas. Nespėjus laiku suteikti medicininės pagalbos, žmogus gali mirti.

Norėdami išvengti papildomų rūpesčių bei streso, gamtoje elkimės atsakingai bei apdairiai. Nuo nuodingų vabzdžių įgėlimo ypač saugokime vaikus bei senyvo amžiaus žmones. Atminkime, kad bitės piktesnės būna per kaitrą ar lietingą orą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė