Rudenį bus teikiamos naujos paslaugos autizmo sutrikimą turintiems vaikams (0)

Pasikartojantis daiktų rikiavimas ar statymas – pirmieji autizmo požymiai | wikipedia.org nuotr.

Pasikartojantis daiktų rikiavimas ar statymas – pirmieji autizmo požymiai | wikipedia.org nuotr.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų filialas Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“ nuo rugsėjo 1 d. pradės teikti naujas paslaugas. Nuo rudens „Lopšelyje“ bus atidarytas socialinės globos centras vaikams, kuriems nustatyta autizmo diagnozė. Liepos mėn. pradžioje ligoninės „Lopšelis“ administracija pakvietė į spaudos konferenciją. Įstaigos direktorė dr. Audronė Prasauskienė pristatė naująsias nuo rudens teikiamas paslaugas, papasakojo apie autizmą kaip ligą ir socialinį reiškinį.

Dr. A. Prasauskienė sakė, kad autizmas ir autizmo spektro sutrikimai tampa visuomenės sveikatos problema ne tik pas mus. 1 proc. JAV ir Jungtinės Karalystės gyventojų turi autizmo sutrikimo apraiškų. Autizmo diagnozė galėtų būti nustatyta beveik 5 mln. Europos Sąjungos gyventojų.

„Autizmas yra dažnesnė problema, nei vaikų vėžys, diabetas ar AIDS. Kasmet Lietuvoje gimsta apie 350 vaikų, turinčių autizmo požymių“, – kalbėjo dr. A. Prasauskienė ir pasakojo apie autizmo ypatumus, trumpai apžvelgė šio sutrikimo galimas atsiradimo priežastis, socialinių ryšių bei ribotos veiklos požymius, komunikacijos ir kalbos sutrikimus, protinį atsilikimą bei savantizmo sindromą. Vadinamieji savantai – psichikos sutrikimų turintys asmenys, kurie pasižymi išskirtiniu talentu ar neįprastais sugebėjimais.

Cituodama Autizmu sergančių žmonių teisių chartiją, dr. A. Prasauskienė pabrėžė jų teisę savarankiškai gyventi visavertį gyvenimą pagal savo galimybes ir gauti tinkamą lavinimą.

Naujajame centre vaikai bus mokomi pagal vieną pagrindinių plačiai taikomų autistų ugdymo metodų – TEACCH (angl. Treatment and Education of Autistic and related Communication Handicapped Children) metodiką. TEACCH metodas padeda ugdyti socialinius įgūdžius ir tarnauja kaip komunikacijos priemonė autizmo sutrikimą turintiems asmenims.

„Tikimės, kad naujoji mūsų veikla prisidės prie galimybių geriau integruoti tokius vaikus į mokymo įstaigas ir apskritai – paruošti gyvenimui, – sakė direktorė. – Autizmas yra didelė ir opi problema. Mes susiduriame su šia liga sergančiais vaikais ir manome, kad šie vaikai ir jų tėvai verti, jog kažkas jais pasirūpintų. Nutarėme pradėti nuo savęs. Šiose patalpose nuo rudens veiks viena grupė, skirta tokiems ikimokyklinio amžiaus vaikams. Ją lankys 5 vaikai. Jei viskas seksis gerai, vėliau pradės veikti dar viena grupė, skirta taip pat 5 vaikams.“

Direktorė įvardijo problemą: šios paslaugos niekas nefinansuoja – tėvai už ją turės mokėti patys. Įkainiai dar derinami, bet manoma, kad vaikui viena diena centre kainuos 65 litus. Pastaruoju metu pastebimas judėjimas darželiuose, kuriant grupes vaikams, sergantiems autizmu, bet alternatyvų dar nėra, nes paprasčiausiai – Lietuvos specialistai dar neturi tokių žinių bei įgūdžių. Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės  „Lopšelis“ logopedė Asta Kilienė ir psichologė Milda Kuzmickaitė stažavosi Didžiojoje Britanijoje bei gilinosi į metodo TEACCH taikymo niuansus.

Dr. A. Prasauskienė už iniciatyvos palaikymą padėkojo LSMU ligoninės Kauno klinikų direktoriui plėtrai prof. Algidui Basevičiui. „Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“ yra jauniausias ir mažiausias Kauno klinikų filialas. Tačiau tai, kas jame daroma – gali būti pavyzdžiu daugeliui didesnių padalinių. Ligoninės „Lopšelis“ kolektyvo, administracijos ir direktorės A. Prasauskienės iniciatyvos – sveikintinos ir skatintinos, nes tarnauja visos mūsų visuomenės gerovei“, – sakė prof. A. Basevičius.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė