Po Baltarusijoje nustatyto afrikinio kiaulių gripo kyla grėsmė ir Lietuvai (0)

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Baltarusijos vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus pavaduotojas A.Kucko pranešė, kad šioje šalyje, Gardino srityje, Ivjevsko rajone esančiame Čiapun kaime, nustatytas afrikinis kiaulių maras.

Afrikinis kiaulių maras įtartas, viename šeimos ūkių nugaišus kiaulei. Mėginius iš ūkio nusiuntus į Baltarusijos referentinę laboratoriją ligos diagnozei nustatyti, 2013 m. birželio 21 d. čia oficialiai patvirtinta, kad mėginiuose nustatytas afrikinio kiaulių maro virusas.

Pasak Baltarusijos kompetentingos institucijos atstovo, imtasi visų būtinų priemonių siekiant likviduoti afrikinio kiaulių maro židinį ir išvengti ligos viruso plitimo į gretimus ūkius.

„Ši žinia kelia itin didelį susirūpinimą Lietuvos veterinarijos specialistams ir kiaulių laikytojams, nes nėra žinoma apie afrikinio kiaulių maro viruso paplitimą Baltarusijoje. Kadangi afrikinio kiaulių maro protrūkio židinys yra šalia Lietuvos Respublikos sienos, apie galimą riziką informavome veterinarijos inspektorius ir pasienio rajonų kiaulių laikytojus. Nepaisant to, kad kiaulių ir jų produktų iš Baltarusijos į Lietuvos teritoriją neįvežama, sustiprinta veterinarinė kontrolė pasienio veterinarijos postuose bei iš Baltarusijos atvykstančių keleivių rankinio bagažo ir krovinių kontrolė“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

Direktoriaus teigimu, nors afrikinis kiaulių maras Lietuvoje niekuomet nebuvo užregistruotas, tačiau rizika ligai plisti yra labai didelė, nes įprastinių kontrolės priemonių jai sustabdyti dažnai nepakanka. Afrikinio kiaulių maro virusas ilgai išlieka gyvybingas kraujyje, išmatose ir audiniuose, be to jį gali platinti erkės (Ornithodorus). Norint sustabdyti ligos plitimą, neretai deginamos ne tik kiaulės, bet ir pastatai, kuriuose buvo laikomi gyvūnai, nes juose išlieka viruso nešiotojos – erkės. „Būtina dar kartą priminti Lietuvos kiaulių laikytojams ypatingai griežtai laikytis biosaugos reikalavimų, atidūs turėtų būti ir medžiotojai. Jie turėtų atkreipti dėmesį į šernų sveikatos būklę,  o pastebėjus bent menkiausius užkrečiamosios ligos požymius, nedelsiant informuoti teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą“, – pabrėžė J. Milius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba seka informaciją apie tolimesnius Baltarusijos atsakingų tarnybų veiksmus lokalizuojant pavojingos ligos židinį.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius šiandien, birželio 26 d., po susitikimo su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Žemės ūkio ministerijos, Muitinės departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei Kiaulių augintojų asociacijos vadovais ir atstovais nurodė skubiai sušaukti Ekstremalių situacijų komisijos posėdį dėl iš Baltarusijos kylančios afrikinio kiaulių maro grėsmės ir prevencijos priemonių, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

„Bus sušaukta Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis ir priimti teisės aktai, kurie leis skirti lėšas apsisaugoti nuo šio viruso. Penkiuose pasienio su Baltarusija punktuose būtina įsigyti dezinfekcijos priemones įvažiuojantiems automobiliams dezinfekuoti. Taip pat sugriežtinta įvežamų iš Baltarusijos gyvulinės kilmės maisto produktų, pvz. dešrų ir pašarų kontrolė“, – teigia Ministras Pirmininkas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Naujienos, Užsienyje | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė