Kaune paminėtas 1941 m. birželio sukilimas (0)

Paminklas Kaziui Skirpai birželio sukilimo vadui | kam.lt nuotr.

Paminklas Kaziui Skirpai birželio sukilimo vadui | kam.lt nuotr.

Kaune buv. senose miesto kapinėse  prie 1941 m.  Birželio sukilimo aukoms skirto atminti paminklo „Kryžius-medis“ plevėsavo Lietuvos trispalvė ir Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus vėliava. Seimo narys R.Kupčinskas, Kauno m. savivaldybės mero pavaduotojas S.Buškevičius, Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas dr. R. Kaminskas, pirmininko pavaduotojai R.Baltuškienė,  ir  Z.Tamakauskas, laikraščio „XXI amžius“ redaktorius E.Šiugžda  ir kiti Kauno sąjūdiečiai pagerbė 1941 m. birželio 22 – 28 d. ginkluoto sukilimo dalyvių atminimą.

Kauno sąjūdiečiai taip pat aplankė Juozo Brazaičio (Ambrazevičiaus) (1903 – 1974) 1941 m. birželio sukilimo metu ėjusio Lietuvos laikinosios vyriausybės ministro pirmininko pareigas, kapą Paminklinės Kristaus Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje ir padėjo gėlių.

1941 m. birželio 22 d. Kaune įvyko LAF posėdis, kurio metu buvo nuspręsta pradėti sukilimą prieš SSRS kariuomenę, pasiskirstytos užduotys ir nutarta koordinuoti pogrindžio būrių veiksmus. Buvo nutarta, kad svarbiau yra užimti Kauną iš vidaus, saugoti žmones ir turtą, paskelbti apie Lietuvos valstybės atkūrimą ir Laikinosios vyriausybės sudarymą. Kauno sukilėliai be pasipriešinimo į savo rankas paėmė Prezidentūrą, paštą, telefoną ir telegrafą, radijo stotį ir radiofoną. Birželio 23 d. atgijo Kauno radijas – Lietuvai buvo pranešta apie sukilusi Kauną,Paminklas „Kryžius-medis“ perskaityta deklaracija apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, Laikinosios vyriausybės sudėtis, nuskambėjo Lietuvos himnas. Šiuos pranešimus diktoriai keliomis kalbomis kartojo keletą kartų. Europa sužinojo, kad Lietuvoje vyksta antisovietinis sukilimas.

Įvairiose Kauno vietose vyko atkaklios kautynės. Mūšiai Nemuno pakrantėse vyko nuo 1941m. birželio 23 d. iki 25 d. Kautynės vyko prie Vytauto Didžiojo tilto, dėl P. Vileišio (Vilijampolės) tilto, Kauno radijo stoties, radiofono ir kitose vietose.

Kaune įsikūrusi vokiečių karinė okupacinė administracija 1941 m.  birželio 25 d. įsakė nuginkluoti sukilėlius. Sukilėlių nuginklavimas užbaigtas birželio 28 d. ir nuo tol visur demobilizuoti sukilėlių būriai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė