Vasaros saulėgrįžos išvakarėse Palangos Birutės parke skambės sutartinės (0)

Palanga.lt nuotr.

Palanga.lt nuotr.

Liaudies muzika geriausiai skamba gamtoje. Ypatingu laikotarpiu – vasaros saulėgrįžios išvakarėse – Palangos Birutės parke tvyros magiška nuotaika – penktadienį čia skambės sutartinės.

Birželio 21 d., 20 val. liaudies meno gerbėjai kviečiami ant Žemaičių kalno Birutės parke (lyjant – Gintaro muziejuje) drauge su jaunimu pasinerti į užburiantį baltiškųjų sielovadžių vakarą. Magiškais garsais klausytojus užburs visą valandą čia skambėsiančios sutartinės.

Specialią programą šiam vakarui rengia Vilniaus universiteto studentų folkloro ansamblis „Ratilio“ bei S.Vainiūno meno mokyklos kanklių ansamblis.

Dalis folkloro kolektyvo „Ratilio“ merginų vilkės kostiumus, pasiūtus pagal 11 – 12 a. archeologinius pavyzdžius. Tad žiūrovai turės galimybę ne tik pasiklausyti archaiškos muzikos, bet ir pamatyti, kokie drabužiai buvo nešiojami beveik prieš tūkstantį metų.

Sutartinių vakaras – vienas iš ciklo „Ant krašto marės, Palangos miestelėj…“ renginių. Pasak Palangos kultūros centro etnologės Zitos Baniulaitytės, renginys, kurio metu visą valandą skambės sutartinės, Palangoje organizuojamas pirmą kartą. „Kodėl aukštaitiškas paveldas skamba Žemaitijoje? Norime visiems klausytojams pristatyti tai, kas yra įtraukta į UNESCO reprezentatyvų žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą“, – sakė Z.Baniulaitytė.

Sutartinės bus ne tik giedamos, bet ir šokamos, grojamos skudučiais, ragais, kanklėmis. Būtent kanklių garsai ir bus pirmieji, pakviesiantys klausytojus pasinerti į magišką sutartinių pasaulį.

Baltiškųjų sielovadžių vakarui vieta pasirinkta ne atsitiktinai. Z.Baniulaitytė pabrėžė, jog liaudies muzika, o ypač – sutartinės, geriausiai skamba gamtoje. „Žemaičių kalne yra puiki akustika. Ir apskritai folkloras yra menas, kuris turi būti šalia žiūrovo. Todėl klausytojus, nesvarbu, kokio amžiaus jie būtų, kviečiame penktadienį ateiti ant Žemaičių kalno, atsinešti patiesalą, kurį galima pasikloti tiesiog ant žolės ir patogiai įsiklausyti, bei praleisti valandą kartu su jaunimu“, – kalbėjo Palangos kultūros centro etnologė.

Ypatingas ir sutartinių vakaro laikas – artėjant Joninėms, vasaros saulėgrįžos išvakarėse. „Sutartinės turi magijos, tad skambant joms, norisi sakraliai paminėti tokį magišką vakarą“, – sakė Z. Baniulaitytė.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė