Seime bus atidaryta V.Daraškevičiaus nuotraukų paroda „Metai saulės ratu“ (nuotraukos) (2)

Vytautas Daraškevičius

Vytautas Daraškevičius

Birželio 21 d. Seimo Vitražo galerijoje (Seimo I rūmai.) 15 val. bus atverta fotomenininko, Alkas.lt redkolegijos nario Vytauto Daraškevičiaus lietuviškų kalendorinių švenčių ratui skirta paroda „Metai saulės ratu“.

Kalendorinės šventės – vienas is reikšmingiausių lietuvių etnokultūros paveldo dėmenų. Didžiuojamės, kad bent jau iš Europos šalių Lietuvoje šių švenčių tradicijų buvo išsaugota bene daugiausia. O šiuo visuotines globalizacijos periodu tai tapo svarbia vertybe, mus palankiai išskiriančia iš kitų.

Dar ne taip seniai kalendorinių švenčių papročiai buvo gyvi Lietuvos kaime. Kai kurie iš jų yra gyvi ir iki šių dienu. Puiku, kad mūsuose atsirado žmonių, supratusių, jog nevalia leisti joms išnykti. Kartu su kita etnografine medžiaga jos buvo aprašytos, sukauptos. Daugiau nei prieš 40 metų mūsų krašte prasidėjo unikalus šių tradicijų atkūrimo ir grąžinimo į gyvenimą sąjūdis. 1967 metu biržely pagal senuosius papročius buvo surengta Rasos švente Kernavėje. Vėliau palaipsniui buvo atgaivinta vis daugiau kalendorinių švenčių: Užgavėnės, pavasario lygiadienis, Jorė , Mildos šventė, Sekminės, Rudens lygiadienis, Vėlinės…

Rasos šventė | V.Daraškevičiaus nuotr.

Rasos šventė | V.Daraškevičiaus nuotr.

Vytautas Daraškevičius stengiasi nepraleisti nė vienos pagrindinės šventės. Dalyvaudamas jose jis jau daugelį metų stengiasi kruopščiai įamžinti nuotraukose svarbiausias iš jų: Rasas nuo 1970 m, Sekmines nuo 1971 m, Užgavėnes nuo 1979 m, pavasario lygiadienį bei Jorę nuo 2000 m, Vėlines nuo 1986 m, Rudens lygiadienį nuo1995 m, Mildos šventę nuo 2005 m… V.Daraškevičius yra prikaupęs gausybę vaizdinės medžiagos. Dalis šios temos fotografijų jau buvo parodyta Lietuvoje bei užsienyje vykusiose parodose. Paroda „Trumpiausios nakties paslaptis“ apie Rasu šventės papročius buvo eksponuojama keliuose Lietuvos miestuose. Net keli V.Daraškevičiaus fotografijų ciklai buvo eksponuojami ir apdovanoti pasaulinėje folkloro fotografijų parodoje Humanity Photo Awards (HPA), surengtoje UNESCO ir kas dveji metai rengiamoje Kinijoje: „Rasos – the most popular lithuanian annual festivity“ parodoje „HPA 2007“, (Dazhou , 2007) , „Spring Rituals of the Ancient Baltic Religion” (apie Jorės tradicijas) parodoje „HPA 2009“, ( Guangzhou, 2009) , „Lithuanian Uzgavenes traditions on the winter ending festival in Rumsiskes” ir „Fire rituals of spring equinox in Vilnius, Lithuania” , parodoje „HPA 2011“ (Kunming , 2011) ). 2007 m Leidyloje „Kronta“buvo  išleistas V.Daraškevičiaus nuotraukų knyga „Trumpiausios nakties paslaptis“ skirta Rasos šventės papročiams.

Rasos šventė | V.Daraškevičiaus nuotr.

Rasos šventė | V.Daraškevičiaus nuotr.

„Pagal mano archyve turimos medžiagos apimtį apie kiekvieną iš minėtų švenčių būtų galima paruošti atskirą fotoparodą. Bet ypač įdomu apžvelgti visas metų bėgyje vykstančias Lietuvoje kalendorines šventes kaip visumą, išskirtinę gyvąją tradiciją. Tą ir mėginu parodyti šioje parodoje, kuri, beje, del lėšu trūkumo parodinių nuotraukų pagaminimui yra nepilna“, – sako fotografas V.Daraškevičius ir kviečia visus atsilankyti parodje „Metai saulės ratu“ Seime.

Beje parodos atidarymo dieną – birželio 21 d. Seime vyks atvirų durų diena, tad specialių leidimų įeiti į parodą nereikės.

Tą pačią dieną Seime vyks ir kiti atvirų dūrų dienos renginiai:

15.30–16.30 val. Seimo galerijoje (Seimo I r.) įvyks tautinių rūbų kolekcijos pristatymas-koncertas.

13–17 val. – atvirų durų valandos Seimo I rūmuose. Įėjimas per I rūmus, nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pusės. Primename, kad atvirų durų valandų lankytojams nereikalinga išankstinė registracija.

V.Daraškevičiaus nuotraukos iš Pavasario lygiadienio šventės Šventaragio slėnyje 2012 m.:

V.Daraškevičiaus nuotraukos iš Pavasario lygiadienio šventės Šventaragio slėnyje 2011 m. Šios nuotraukos dalyvavo pasaulinėje folkloro fotografijos parodoje „Humanity Photo Awards“ („Žmogiškumo fotografijų apdovanojimai“) HPA 2011 Kinijoje, Kunming mieste 2011 m. rugsėjį  ir pelnė apdovanojimą:

V.Daraškevičiaus nuotraukos iš Jorės šventės, Kulionyse 2013 m.:

V.Daraškevičiaus nuotraukos iš Jorės šventės, Kulionyse 2012 m.:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė