Vėjo energetikai: parduodame elektrą pigiau nei Elektrėnai (1)

Vėjo elektrinės | ekodiena.lt nuotr.

Vėjo elektrinės | ekodiena.lt nuotr.

Birželio 15 d. visame pasaulyje švenčiamos Vėjo dienos proga Lietuvos vėjo elektrinių asociacija (LVEA) atkreipia dėmėsį į tai, kad šiandien vėjo jėgainių gaminama elektra savo kaina yra viena konkurencingiausių rinkoje. Vėjo energetikų teigimu, jie galėtų būti kur kas didesniu energetinės nepriklausomybės ramsčiu nei yra dabar.

Per metus Lietuvoje suvartojama apie 10 TWh elektros energijos, tuo tarpu praėjusiais metais mūsų vėjo elektrinių parkai jos pagamino 0,5 TWh, arba 5 proc. mūsų šaliai reikiamos energijos kiekio.

„Energetikos srityje kovoja įvairios interesų grupės, tarp jų ir tempiančios paklodę į iškastinio kuro pusę. Kviečiame vertinti vėjo energetikos galimybes realiai ir atkrepti dėmesį į tai, kad šiandien ji jau gali konkuruoti kaina su iškastiniu kuru“, – sako Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius Saulius Pikšrys.

Šių metų vasarį įvykusius skatinimo kvotų paskirstymo aukcionus laimėjo vėjo energetikos įmonės su 24,5 ct už kWh tarifu, tuo tarpu kai už Elektrėnuose esančios Lietuvos elektrinės gaminamą elektrą mokama dvigubai daugiau – 49 ct už kWh.

Didžioji dalis taip vadinamojo VIAP (Visuomenės interesą atitinkančių paslaugų) mokesčio, skirto žaliosios energijos plėtrai ir energetikos projektų vystymui, keliauja importuojamą kurą deginančioms jėgainėms remti.

S. Pikšrio įsitikinimu, išnaudojant turimas galimybes Lietuvoje, vėjo jėgainių gaminama elektros dalis gali siekti 30-40 proc.  Pasak jo, tolesnė vėjo energetikos plėtra mūsų šalyje priklausys nuo politinės valios, be kurios energetikos vystymasis mūsų šalyje gali sulėtėti ar net visai sustoti.

Praėjusį mėnesį vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime didelis dėmesys buvo skirtas Europos Sąjungos (ES) energetikos politikai. Bendrijos šalių lyderiai prioritetus skyrė energetinės nepriklausomybės užtikrinimui, resursų taupymui, naujų technologijų diegimui, šaltinių diversifikacijai ir alternatyviajai energetikai.

Vėjo energetika jau dabar atitinka visas šias siekiamybes, o tobulėjančios technologijos ir mažėjanti energijos gavybos savikaina lemia, kad ateityje matysime vis didesnį vėjo energetkos indėlį pasaulio energetiką.

Europos vėjo energetikos asociacijos iniciatyva Tarptautinė Vėjo diena birželio viduryje pradėta švęsti 2007 metais. Jos metu visame pasaulyje vyksta daugybė renginių, kurių metu visuomenė supažindinama su vėjo energetika ir jos teikiamomis galimybėmis.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė