Birželį Kuršių nerija stebina gyvybės įvairove (2)

kursiu-nerija-llolita-leistromaite-efotoVisą lietuviškąją Kuršių nerijos dalį apima Kuršių nerijos nacionalinis parkas. O nacionaliniame parke saugoma tai, kas yra natūralu gamtoje su visais jame vykstančiais procesais. Žmogaus vaidmuo čia – pirmiausia gerbti ir saugoti tai, kas vyksta  ir turi vykti gamtoje.  Čia ne tik baltos kopos ir sausi gražūs pušų miškai, čia ir pelkės, ir išvirtę, bei nudžiuvę medžiai, kurie yra namai daugybei retų, ir todėl saugomų, vabzdžių, roplių ir paukščių rūšių.

Popietė praleista su gamtininku, pirmiausia priverčia nustebti, vėliau suprasti ir pajausti visą gamtos harmoniją. Šiuo metu Grobšto rezervato pievoje žiedus išskleidė mažosios  gegužraibės orchidėjos, pelkėse knibžda varliagyvių – česnakių ir nendrinių rupūžių buožgalviai, čia pat – gerves  išduoda pamesta plunksna, o žengus žingsnį tolyn, pora gervių iš slaptos vietos  nerimastingai pakyla į orą.

Stūksantis nudžiuvusių alksnių „miškas“ toli gražu neprimena turistiniuose lankstinukuose aprašomų kvepiančių sausų pušynų. Šis vaizdas tiesiog sužavi, tuo  pačiu leisdamas suvokti, kad tokia žmogaus veiklos nepaliesta aplinka, įmanoma tik ribojant žmonių srautus.

Čia pat, už apsauginės kopos, į save dėmesį atkreipia ryškūs pajūrinio pelėžirnio žiedai ir visai mažučiai, vos pastebimi, smulkūs  jūrasmiltės žiedynai. Šioje vietoje, kurioje ribojamas žmonių lankymasis, susiformavusi prieškopė, kuri yra  idealaus Kuršių nerijos skerspjūvio elementas, natūraliai supustomas prieš apsauginį kopagūbrį. Prieškopei iškilti padeda vėjas –  ridendamas smėlio smilteles, kurios užkliūva ir kaupiasi už augalų. Būtent prieškopė yra natūralus barjeras vėtrų ardomam apsauginiam kopagūbriui.

Gamta Kuršių nerijoje išties nenuspėjama. Vienas iš gamtos pokštų šios vasaros pradžioje – dienos metu virš Kuršių marių tvyrojęs netikėtas rūkas, kurio priežastimi tapo staiga atšilęs ir vėl atšalęs marių vanduo. Unikalus gamtos reiškinys pamaryje privertė stabtelėti ne vieną smalsuolį. „Garuojančių“ marių vaizdas tapo tikra dovana fotografijos mėgėjams, Kuršių nerijos svečiams bei vietiniams gyventojams.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė