Kultūros ministerija surengs Lukiškių aikštės paminklo projektų aptarimą (video) (38)

Vienas iš Lukiškių aikštės konkurso projektų | Alkas.lt nuotr.

Vienas iš Lukiškių aikštės konkurso projektų | Alkas.lt nuotr.

Kultūros ministerija (KM) paskelbė, kad įgyvendindama Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje meninės idėjos projektų konkurso sąlygas, birželio 13 d. surengs Kultūros ministerijai pateiktų Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Vilniaus Lukiškių aikštėje projektų aptarimą.

Diskusija vyks 2013 m. birželio 13 d. 13 val. Kultūros ministerijos (J.Basanavičiaus g. 5, Vilnius) Baltojoje salėje (II aukštas). Aptarime dalyvaus ekspertai vertinantys Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje projektus bei šio konkurso komisija.

Norintys dalyvauti aptarime kviečiami registruotis el. paštu pas Kultūros ministerijos Profesionaliojo meno skyriaus vyriausiąją specialistę Janina Krušinskaitė: j.krusinskaite@lrkm.lt arba telefonu: 8-5 219 3439.

Kultūros ministerija aptarimui pateikia 18 projektų atrinktų iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo Lukiškių aikštėje įamžinimo konkursui gautų 28-erių. Nustatyta, kad 10 atmestų projektų neatitiko konkurso techninės specifikacijos ir kitų konkurso sąlygų. Anksčiau KM buvo paskelbusi, kad iš konkurso pašalino 14 projektų „dėl techninių specifikacijų ir kitų konkurso sąlygų neatitikimo“, tačiau konkurso dalyviams tokį sprendimą užprotestavus – 4 projektai buvo sugražinti į konkurse dalyvaujančių gretas.

Konkurso dalyvių ir visuomenės nepasitenkinimą buvo sukėlęs KM sprendimas visuomenei pristatyti tik 14 iš 28-erių anoniminės komisijos atrinktų projektų. Vėliau buvo nuspręsta pristatyti ir atmestus darbus pažymint juos specialiomis žymomis. Taip pat daugelį suglumino projektų pristatymo sąlygos ir aplinkybės – į ankštą kultūros ministerijos kambarį sugrūsti ir ant kėdžių bei stalų sustatyti projektai lankytojams buvo rodomi nuo gegužės 13 d. iki gegužės 27 d. darbo dienomis po 2 valandas per dieną. Stebino ir tebestebina tai, kad KM nerado galimybių tokio visuomenei svarbaus konkurso darbų iki šiol pristatyti internetinėje erdvėje. Konkurso darbų nuotraukas artimiausiu metu pažadėjo paskelbti visuomeninis architektūros ir kultūros portalas pilotas.lt.

Skulptorius Gitenis Umbrasas apie tarptautinį konkursą 2013 05 13 d. (Ekspertai.eu vaizdo medžiaga):

httpv://youtu.be/wEnEinDXOFQ

Nors į birželio 13-tų metų 13-os dienos 13-os valandos projektų aptarimą kviečiami dalyvauti visi norintys, tačiau pasak KM valdininkų į visuomenės nuomonę bus neatsižvelgta.

Vienas iš Lukiškių aikštės konkurso projektų | Alkas.lt nuotr.

Vienas iš Lukiškių aikštės konkurso projektų | Alkas.lt nuotr.

„Visuomenės nuomonė įtakos sprendimui renkant nugalėtoją neturės. Yra sudaryta profesionali skulptorių, menotyrininkų, architektų ekspertų grupė. Visuomenė yra nehomogeniška ir vargu ar gali tinkamai įvertinti meninę projektų idėją ir jų organišką santykį su aikšte“, – Alkas.lt sakė KM Profesionaliojo meno skyriaus vyriausioji specialistė J.Krušinskaitė ir paaiškino, kad tokią diskusiją yra privalu surengti pagal prieš tai buvusio Kultūros ministro patvirtintą Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje meninės idėjos projektų konkurso sąlygų 10.5 punktą.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų.

Vilniaus Lukiškių aikštė pradėta formuoti 1860 m. kuomet čia buvo įrengta didelė miesto turgavietė. 1920 m. čia buvo padėtas paminklinis akmuo, skirtas šioje vietoje nužudytiems 1863 m. sukilėliams atminti. 1920 m. lenkų aneksijos metu aikštė buvo pervadinta diktatoriaus Juzefo Pilsudskio vardu, o sovietų okupacijos metais ji buvo pavadinta Tarybų, vėliau Lenino aikšte. 1952 metais šioje aikštėje sovietinė Lietuvos valdžia pastatė paminklą rusų diktatoriui Leninui.  Šis sovietinis monstras buvo nugriaustas Sąjūdžiui atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1991 metų rugpjūčio mėnesį.

„Tarptautinė“ Lukiškių aikštės paminklo konkuso darbų paroda Kultūros ministerijoje | ekspertai.eu nuotr.

„Tarptautinė“ Lukiškių aikštės paminklo konkuso darbų paroda Kultūros ministerijoje | ekspertai.eu nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė