Žadeikių jaunimas perima papročius iš senolių (0)

Žadeikių pagr. mokyklos folkloro šventės „Molinė asla“ akimirkos

Žadeikių pagr. mokyklos folkloro šventės „Molinė asla“ akimirkos

Šilalės rajono Žadeikių pagrindinės mokyklos mokiniai, siekdami gaivinti ir puoselėti lietuvių tautos etnokultūrą, susipažįsta su senaisiais amatais ir papročiais. Perprasti protėvių gyvenimo būdą jiems padeda didžiulę patirtį sukaupusios ir garbaus amžiaus sulaukusios Žadeikių bendruomenės moterys. Jaunimas sėmėsi senolių išminties specialiose technologijų pamokose, o gegužę surengė folkloro šventę „Molinė asla“.

„Jau keletą metų bandome suburti folkloro kolektyvus ir labai džiaugiamės, kad šiemet šventėje dalyvavo daug daugiau žmonių. Į renginį sugužėjo folkloristai ne tik iš Šilalės, bet ir Kretingos rajono, taip pat sulaukėme gausaus žiūrovų būrio, – sako Aušra Jančauskienė, Žadeikių pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė, lietuvių kalbos ir pradinių klasių mokytoja. – Kadangi 2013-ieji – Tarmių metai, renginyje ne viena daina ar pasakojimas skambėjo žemaitiškai.“

Mokiniai festivaliui sukūrė emblemą ir vėliavą. Jie viliasi, kad ateityje ši šventė populiarės ir sulauks dar didesnio susidomėjimo. Atsigręžti ir pažvelgti į tautos praeitį, tradicijas jaunimą paskatino prasmingas bendradarbiavimas su miestelio senoliais.

„Močiutės vedė technologijų pamokas, kuriose mokė vyti siūlus, verpti rateliu. Anksčiau tai buvo įprasta kasdienė veikla, o mums šiandien – visiškai nauja patirtis, – prisipažįsta Milda Macaitė, Žadeikių pagrindinės mokyklos dešimtokė. – Negalime išbarstyti sukauptų kultūros lobių: privalome juos perimti ir perduoti ateities kartoms.“

Anot M. Macaitės, nuoširdūs pokalbiai su senoliais, jų pamokos turi neįkainojamą vertę: jokia knyga ar filmas neperteiks senosios kultūros dvasios taip vaizdžiai ir įdomiai.

Žadeikių pagr. mokyklos folkloro šventės „Molinė asla akimirkos

Žadeikių pagr. mokyklos folkloro šventės „Molinė asla akimirkos

 

„Jei jaunimas daugiau bendrautų su senoliais, prisiliestų prie senųjų amatų, kaipmat pakeistų savo požiūrį apie juos, – įsitikinusi dešimtokė. – Norėčiau, kad seneliai dažniau lankytųsi technologijų pamokose ir pamokytų žiesti puodus, velti vilną ar megzti įvairius raštus.“

Pasak A. Jančauskienės, bendravimas su senoliais stiprina kartų dialogą, padeda mokiniams atrasti tikrąsias vertybes, ugdo pagarbą lietuvių tautai ir istorijai.

Žadeikių pagrindinės mokyklos sumanymas gaivinti ir puoselėti lietuvių tradicijas yra viena iš didžiausio Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekto „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“ iniciatyvų. Iš viso jas įgyvendina 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių. Projektą, kuris tęsis iki 2014-ųjų rugsėjo pabaigos, vykdo VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.

Daugiau informacijos apie projektą „Kuriame Respubliką“ rasite interneto svetainėje ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Pilietinė visuomenė, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė