Šiandien minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena (0)

Žemė. NASA nuotr.

Žemė. NASA nuotr.

Šiandien visame pasaulyje minima Pasaulinė aplinkos diena.

1972 m. gruodžio 15 d. Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja birželio 5-ąją paskelbė Pasaulinė aplinkos apsaugos diena, skirta paskatinti aplinkos apsaugą visame pasaulyje.

Ši diena šventei minėti pasirinkta todėl, kad 1972 m. birželio 5 d. Stokholme įvyko pirmoji JTO konferencija, skirta aplinkos apsaugos problemoms aptarti, o vėliau sukurta JTO aplinkos apsaugos programa.

Šiemetinės Pasaulinės aplinkos dienos šūkiu Jungtinės Tautos pasirinko raginimą planetos gyventojams maistą vartoti kuo atsakingiau – „Galvok, valgyk, taupyk“. Nors Žemėje dar pakanka išteklių išmaitinti 7 milijardus žmonių, net trečdalis maisto lieka nepanaudota ar iššvaistoma. Todėl ištekliai ir pastangos jam gaminti eikvojami perniek.

Pasaulinei aplinkos dienai skirti renginiai vyks daugelyje pasaulio šalių, o oficialia jos šeimininke šiais metais tapo Mongolija – šalis, sustabdžiusi aplinką teršiančią kalnakasybą, sodinanti medžius, kovojanti su dykumėjimu. Ulan Batore bus surengtas iškilmingas minėjimas.

Šiandien per Pasaulinės aplinkos dienos minėjimo iškilmes buvo paskelbtas ir apdovanotas prestižinės aplinkosauginės Viktoro Bergo premijos, kurią yra įsteigusi Aplinkos ministerija, laureatas. Šiemet premiją pelnė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Gamtos skyriaus vyriausiasis specialistas dr. Bronius Šablevičius.

Bronius Šablevičius, Aplinkos min. nuotr.

Bronius Šablevičius, Aplinkos min. nuotr.

Šia premija įvertintas didžiulis Broniaus Šablevičiaus atsidavimas savo profesijai. Didesnė šio žymaus gamtininko gyvenimo dalis yra susijusi su Aukštaitijos nacionaliniu parku. Gamtininko kelią jis pasirinko ne iš karto. Iš pradžių baigė istorijos studijas Vilniaus universitete, bet po kurio laiko atrado savo tikrąjį pašaukimą. Po biologijos studijų jis savo gyvenimą paskyrė Aukštaitijos nacionalinio parko gamtos tyrinėjimui. Už darbą „Erelio žuvininko veisimasis, ekologija, elgsena ir apsaugos Lietuvoje strategija“ 1993 m. jam buvo suteiktas gamtos mokslų daktaro laipsnis.

Bronius Šablevičius paskelbė arti 300 straipsnių ir apie 50 mokslo tiriamųjų darbų įvairiuose užsienio ir šalies moksliniuose leidiniuose, apie 200 mokslo populiarinimo ir probleminių straipsnių nacionalinėje ir vietos spaudoje. Aukštaitijos nacionalinio parko biologinės įvairovės temomis yra išleidęs 13 knygų. Tai „Pelėdos ir plėšrieji paukščiai“, „Paklausyk griežlės“, „Aukštaitijos nacionalinis parkas“, „Erelis žuvininkas“, „Retosios augalų rūšys ANP 1978-1998 m.“, „Vabalai“, „Sfinksai“ ir kt. Šiemet pasirodžiusi naujausia Broniaus Šablevičiaus knyga „Lututė: gyvenimas drevėje“ – bene svarbiausias jo gyvenimo darbas. Jai medžiagą rinko apie 30 metų. Stebėdamas lutučių gyvenimą, ne vieną ir ne dvi dešimtis naktų yra praleidęs miške. „Pelėdinius paukščius labai sunku tyrinėti, nes jie yra naktiniai. Jeigu žmogus nori gyventi normalų gyvenimą – naktimis ilsėtis, o rytą keltis ir eiti į darbą, tai netiks. Čia reikia keisti gyvenimo būdą“, – sako Bronius Šablevičius. Laureatas draugauja ne tik su plunksna, bet ir su fotoaparatu. Jo nuotraukos nuolat dalyvauja įvairiose parodose biologinės įvairovės ir gamtos temomis, yra pelniusios apdovanojimų.

Bronius Šablevičius – dvyliktasis Viktoro Bergo premijos laureatas. Šią kas dveji metai skiriamą premiją Aplinkos ministerija savo sistemos darbuotojams yra įsteigusi 1995 metais. Viktoro Bergo, vieno iš svarbiausių aplinkos apsaugos sistemos Lietuvoje kūrėjų, vardu ji pavadinta 1997-aisiais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė