Alytiškiai gaivina senąją baltų kultūrą (10)

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Alytaus dailiųjų amatų mokyklos, dalyvaujančios didžiausiame Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekte „Kuriame Respubliką“, mokiniai gaivina ir puoselėja senąsias baltų tradicijas ir amatus. Gegužės mėnesį jie pirmą kartą Alytuje surengė šventę „Meilės deivės Mildos globoje“ ir viliasi, kad ji taps gražia tradicija, kuri kasmet suburs visus besidominčius savo tautos praeitimi.

„Galvodami apie dabartį ir ateitį, negalime pamiršti ir savo praeities, kilmės šaknų, – sako Ramunė Uždavinytė, Dailiųjų amatų mokyklos projektų vadovė. – Atkūrus nepriklausomybę, Lietuvoje išpopuliarėjo Valentino diena, deja, ji itin komercinė. Nusprendėme visiems priminti, kad mūsų protėviai taip pat turėjo meilės šventę, ir pakvietėme ją švęsti.“

Anot R. Uždavinytės, nėra išlikę tikslių duomenų, kaip pagoniškoje Lietuvoje buvo minima meilės deivės Mildos diena. Remiantis įvairiais padavimais, pasakojimais ir dainomis šiandien tenka bandyti iš naujo atkurti jos tradicijas.

„Įrengėme aukurą, kuriame įžiebė ugnį jos saugotoja Vaidilutė ir globėjas Krivis. Aplink aukurą pynėme vainikus iš žolynų, dainavome liaudies dainas, sukome ratelius, – šventę prisimena R. Uždavinytė. – Ant lapelių rašėme norus ir uždegę metėme į norų puodynę, kad su dūmais jie greičiau pasiektų deivę Mildą ir išsipildytų. O kad deivės globa lydėtų visus metus, susirinkusiesiems dovanojome linines apyrankes.“

„Valentino diena dažniau siejama su aistra, o deivės Mildos – su tyresniu, nuoširdesniu jausmu. Galbūt todėl į renginį rinkosi ir jaunimas, ir garbaus amžiaus alytiškiai“, – pastebi Rimantė Čaplinskaitė, Dailiųjų amatų mokyklos mokinė.

Minint lietuviškąją meilės dieną Dailiųjų amatų mokykloje šurmuliavo ir senųjų amatų miestelis. Jame jaunimas mokė nusilipdyti molinių puodynių, pasigaminti pasaginių segių iš žalvario, išsidrožti medinį šaukštą ar susivelti vilną.

„Jei tęsime darbą, tikiu, kad kasmet sulauksime vis daugiau renginio dalyvių, o žinia apie protėvių gyvenimą pasklis vis plačiau“, – tikina Ugnė Binkauskaitė, Dailiųjų amatų mokyklos mokinė.

Alytaus dailiųjų amatų mokykla – vienintelė profesinė mokykla Lietuvoje, kuri moko tradicinių amatų. Surengti šventę ją paskatino projektas „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jame iš viso dalyvauja ir savo iniciatyvas įgyvendina 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių.

Projektą „Kuriame Respubliką“, kuris tęsis iki 2014-ųjų rugsėjo pabaigos, įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.

Daugiau informacijos apie projektą „Kuriame Respubliką“ rasite interneto svetainėje ir „Facebook“ puslapyje.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Mes baltai, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė