Biržuvėnuose rokuotasi tik žemaitiškai (0)

„Rokoukimės i korkem žemaitiškā“ baigiamojo renginio dalyviai Biržuvėnų dvare | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

„Rokoukimės i korkem žemaitiškā“ baigiamojo renginio dalyviai Biržuvėnų dvare | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Iš obelų pūgos išsiveržusi Virvytė, kaip ir prieš amžius, tyvuliavo plačioje lagūnoje, o jos vandenų veidrodiniame atspindyje, tarsi gulbės raibuliavo baltos langinės, už kurių girdėjosi vaikų klegesys ir graži daininga žemaitiška šnekta. Virš centrinio balkono oriai plaikstėsi Lietuvos ir Žemaitijos vėliavos.

Saulėtą rytą takeliai į Biržuvėnų dvarą suvedė Luokės, Janapolės, Pavandenės mokyklų ir Platelių gimnazijos moksleivius bei mokytojus, kad čia galėtų laisvai pasirokouti žemaitiškai, didžiuodamiesi savo kalba, jausmingai pažymėti įspūdingai bežengiančius Tarmių metus.

Varnių regioninio parko direkcija nuo 2005 metų, skatindama žemaičių tarmės vartojimą, jos autentiškumo puoselėjimą ir mokinių kūrybiškumą, kasmet organizuoja žemaitiškos kūrybos konkursą „Rokoukimies i korkem žemaitiškā“. Šiais metais jau devintą kartą susirinkę draugėn Varnių regioninio parko teritorijoje gyvenantys moksleiviai, Biržuvėnų dvaro menėse prabilo eilėmis, dainomis ir apysakomis – pačių sukurtomis, išjaustomis ir išgyventomis, paveldėtomis iš savo tėvų ir senolių.

Tarsi Druja, įsiliejanti į Biržulio ežerą, gražaus ir kilnaus renginio organizatorius bei konkurso „Rokoukimės i korkem žemaitiškā“ kuratorius – Varnių regioninio parko vyr. specialistas (kultūrologas) Linas Šedvilas, rankoje laikydamas žymių lietuvių kalbininkų Alekso Girdenio ir Juozo Pabrėžos išleistą knygelę „Žemaičių rašyba“, dėkojo moksleiviams už jų entuziazmą ir meilę gimtajai kalbai, už drąsą kurti ir kalbėti savo protėvių šneka.

Šventę Biržuvėnuose galima vadinti „Žematiškos poezijos pavasariu – 2013“, nes kaip tik čia ir dabar buvo pristatyta LR Kultūros rėmimo fondo paremtas, 40 psl. rinkinėlis „Žemaitėška kūryba vakū lūpomis“. Tarytum pavasarinius žiedlapius, surankiojęs Varnių regioninio parko teritorijoje gyvenančių kūrybingų moksleivių „deimančiukus“, Linas Šedvilas pateikė gražią dovaną Žemaičių kraštui Tarmių metų proga, išreikšdamas viltį, jog kiekvienas suprasime, kad tarmė yra vertybė, kurią būtina išsaugoti ir puoselėti.

Šventėje dalyvavęs Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stanislovas Kasparavičius, pasveikinęs ir pagyręs atkaklius žemaičius už tautiškai svarbią moksleivių bei Varnių regioninio parko specialistų misiją, „Dėkavones“ ir suvenyrus įteikė dideliam būriui literatų. Gerb. Stanislovas nepraleido progos įteikti „Žemaičio pasą“ garbingiausiai ir „truopniausiai“ žemaitei, Luokės vidurinės mokyklos direktorei, Renatai Buivydienei.

Šventei pasibaigus grupelė Platelių gimnazijos gimnazisčių ir mokytojų užkopė į Šatrijos kalną pasiklausyti gražios pavasarinės šventės aido.

Knygelės tekstą rasite čia.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė