Spalvota trispalvė – ant Sąjūdžio 25-mečiui skirtų monetų (2)

monetos su trispalve_ve.ltLietuvos bankas Sąjūdžio įkūrimo 25-mečiui paminėti į apyvartą šiandien pirmąkart išleido 25 litų nominalo monetą iš vadinamojo šiaurės aukso ir 50 litų sidabro monetą. Naujosios monetos pristatytos Vilniuje, prie skulptūros „Laisvės kelias“.

„Prieš 25 metus įkurtas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis ne tik sutelkė lietuvių tautą vėl pakilti į kovą už savo laisvę ir atkurti nepriklausomą valstybę – susibūrusi į Sąjūdį tauta grįžo į Europos istoriją ir tapo aktyvia pasaulį pakeitusių įvykių dalyve bei kūrėja“, – kalbėjo prof. Vytautas Radžvilas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, lankstinuko teksto, išleisto kartu su monetomis, autorius.

„Išleisdami į apyvartą dvi monetas, skirtas Sąjūdžio įkūrimo 25-mečiui paminėti, pradėjome naują kolekcinių monetų seriją „Lietuvos nepriklausomybės kelias“. Numatyta išleisti dar po vieną tos serijos monetą kitais ir 2015 metais, jos bus skirtos dviem svarbioms mūsų istorijos sukaktims – Baltijos kelio 25-mečiui ir Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui – paminėti“, – sakė Alis Jaramaitis, Pinigų kūrimo komisijos pirmininkas, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos vadovas.

Naujų monetų reversą skulptorius Rytas Jonas Belevičius sukūrė pagal žinomo Sąjūdžio fotometraštininko Zino Kazėno fotografijos, kurioje įamžintas Lietuvos laisvės siekis ir taikus pasipriešinimas jį mėginusiai užgniaužti imperijai, fragmentą. Nuotraukoje mergina, iškilusi virš šalmuotų kareivių, išdidžiai laiko lietuvišką trispalvę. Abiejų monetų aversuose vėliava spalvota.

25 litų nominalo moneta pirmą kartą nukaldinta iš 4 metalų (vario, aliuminio, cinko, ir alavo) lydinio, vadinamojo šiaurės aukso.

Monetų averso centre pavaizduotas Lietuvos Respublikos herbas Vytis ir jį „saugantys“ barikadų, buvusių prie parlamento rūmų Vilniuje ginant Nepriklausomybę, fragmentai.

Pirmąją kolekcinę monetą Lietuvos bankas išleido prieš 20 metų, praėjus kelioms savaitėms po to, kai atkurta Lietuvos Respublika susigrąžino istorinę nacionalinę valiutą. Tai buvo 10 litų moneta, nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą. Vėliau pradėtos leisti monetos iš tauriųjų metalų – sidabro ir aukso.

Monetas kaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. 50 litų monetos tiražas – 4 000 vienetų, 25 litų – 25 000 vienetų.

Monetų nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25).

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė