Šiandien minima Pasaulinė diena be tabako (0)

RūkymasŠių metų gegužės 31-ąją minimos Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako produktų reklamos, pardavimo skatinimo ir rėmimo draudimas. Jos tikslas – dar kartą priminti pasauliui ir suteikti kuo daugiau informacijos apie didžiulę rūkymo žalą žmogaus organizmui. Šia diena siekiama paskatinti šalių vyriausybes imtis griežtesnių priemonių tabako kontrolės srityje. Pasaulinės dienos be tabako proga šiais, Sveikatingumo metais, Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus šalies žmones „nepaleisti dūmais“ savo ir savo tautos gyvenimo. Tikimės, kad aktyviai dalyvausite įvairiose šiai dienai skirtose akcijose: „Gėlė vietoje cigaretės“, „Gimiau nerūkantis/ti“ ir kt. renginiuose.

„Nuo liepos 1 d. Lietuva pradeda pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai, teigia sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. – Darbotvarkėje ir karštas diskusijas keliančios tabako reklamos griežtinimo priemonės“. Taip pat ministras pabrėžia sveikatos sektoriaus didelę atsakomybę kovoje su šiuo ypač sveikatai žalingu įpročiu: „Lietuvos sveikatos sektorius pagal pagalbą rūkantiesiems buvo įvertintas žemu balu – 3 iš 10. Tuo tarpu šeimos gydytojo autoritetas vaidina didelį vaidmenį formuojant žmogaus sveiko gyvenimo nuostatas. Imsimės veiksmų, kad padėtis šioje srityje keistųsi“. Anot, V. P. Andriukaičio, Lietuvoje didėjantis rūkančių moterų, merginų ir nepilnamečių skaičius kelia didelį nerimą. Teigiama, kad net 80 proc. rūkančiųjų šią priklausomybę įgyja būdami nepilnamečiais.

Tabako rūkymas – viena pagrindinių išvengiamų mirties priežasčių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kas šešias sekundes miršta žmogus. Tabako epidemija per metus nusineša 6 mln. planetos gyvybių, iš jų – daugiau nei 600 tūkst. yra pasyviojo rūkymo aukos. Apie 63 proc. visų neinfekcinių ligų atsiradimo rizikos veiksnys – tabako vartojimas ir pasyvus rūkymas. Jei nebus mėginama šį reiškinį sustabdyti, 2030 m. mirčių skaičius išaugs iki 8 milijonų, iš jų 80 proc. bus mažiau ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojai.

Šiandien Lietuva gali didžiuotis įgyvendinamomis pažangiomis tabako kontrolės priemonėmis (tabako gaminių reklamos draudimas, draudimais rūkyti uždarose viešose vietose, tabako akcizų padidėjimas ir kt.), tačiau situacija lieka grėsminga. Lietuvos statistikos departamento ir kitų institucijų atliktų tyrimų duomenimis, Lietuvoje nemažėja kasdien rūkančių gyventojų dalis ir naujų susirgimų su rūkymo susijusiomis ligomis skaičius, tenkantis 100 tūkst. Gyventojų. Didėja rūkančių vaikų ir paauglių skaičius. 80 proc. dabartinių rūkalių tabako gaminius pradėjo vartoti iki 18 metų. Lietuvoje rūko 33 proc. gyventojų (ES vidurkis – apie 30 proc.).

Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymas reglamentuoja su tabako auginimu, tabako gaminių gamyba, prekyba, laikymu, gabenimu, įvežimu, importu, reklama, vartojimu, įsigijimo ir (ar) vartojimo skatinimu bei rėmimu susijusius santykius ir nustato valstybės tabako kontrolės pagrindus šalyje.

Lietuvoje draudžiama rūkyti visose švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose, viešajame transporte, darbo vietose, esančiose uždarose patalpose, bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru, restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse (interneto klubuose ir pan.), lošimo namuose (kazino), automatų ar bingo salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai. Savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešose (parkuose, skveruose ir kt.) ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose.

Taip pats draudžiama parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti tabako gaminius asmenims iki 18 metų.

2012 m. Europos Komisija pateikė Tabako gaminių direktyvos 2001/37/EB persvarstymo pasiūlymus Tarybai ir Europos Parlamentui. Juose – griežtesnės tabako gaminių gamybos ir pardavimo taisyklės, ribojimai anksčiau nereglamentuotiems gaminiams, tokiems kaip elektroninės cigaretės ir žoliniai rūkomieji gaminiai, papildomos kramtomojo ir uostomojo tabako sudėtinių dalių skelbimo taisyklės.

Didžiausią diskusiją kelia Komisijos siūlymas suvienodinti cigarečių pakelių išvaizdą ir parametrus. Ant jų siūloma 75 proc. vietos skirti įspėjimams apie rūkymo žalą. Vartotojui sunkiai suprantamą informaciją apie dervų, nikotino ir kitų kenksmingų elementų kiekius turėtų papildyti užrašas, kad cigaretėse yra daugiau nei 70 onkologines ligas sukeliančių medžiagų. Pati pakuotė būtų vienspalvė – baltos, pilkos arba kartono spalvos. Taip pat būtų nustatytas standartinis pakuotės dydis ir forma.

2012 m. Eurobarometro apklausos rezultatai rodo, kad 73 proc. Europos gyventojų palaiko vaizdinių įspėjimų atsiradimą ant tabako gaminių pakuočių. Lietuvoje šią priemonę palaiko 78 proc. gyventojų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė