Lietuvės knyga apie Šveicariją – pašnekesys su nepaprasta šalimi (1)

J.Survilaitės knygos „Pašnekesiai su Helvecija“ viršelio dalis

J.Survilaitės knygos „Pašnekesiai su Helvecija“ viršelio dalis

Dvidešimt metų Šveicarijoje, Ciuricho mieste, gyvenanti žurnalistė, rašytoja Janina Survilaitė viename interviu yra prasitarusi apie neišvengiamą emigranto dalią: „Šveicarija – nuostabus kraštas. Labai graži gamta, geros gyvenimo sąlygos, oras kvepia Alpių kalnų rožėmis ir geru ispanišku Bordo vynu, bet aš ten visada jausiuosi emigrantė“. Šią nuolat lydinčią jauseną ir patirtį rašytoja sugebėjo pasitelkti parašyti publicistinei knygai – „Pašnekesiai su Helvecija. Iš šveicariško dienoraščio“.

Kitataučio akimis tarsi iš šono, tačiau iš labai arti daugelį metų stebėta Helvecija (tai senasis Šveicarijos pavadinimas) po truputį atsiveria ir parodo savo didžiausius turtus. Lietuvė, nors ir prijaukintoje, tačiau svetimoje šalyje per du dešimtmečius pažino Šveicarijos politinį, socialinį, kultūrinį gyvenimą, tad savo knygoje stengėsi visa tai kuo geriau ir tiksliau atskleisti, o svarbiausia – parodyti, kokius dvasinius turtus spinduliuoja šios kalnų šalies piliečiai, sugebėję subręsti neutralumo ir nepriklausomybės būviui.

Daugeliui žinoma šalis neretai lieka nepažinta – ką žinome apie Šveicariją be jos neutraliteto politikos, garsiųjų bankų, aukso atsargų ar nepaprastai vertinamų laikrodžių? Apie visa tai Janina Survilaitė savo dienoraščiuose taip pat papasakoja, tačiau kur kas daugiau dėmesio autorė skiria kasdieniam šalies gyvenimui, kurio pamatas – kasdienis šios šalies žmonių gyvenimas. Rašytoja parodo šveicarų papročius, žavisi jų šimtametės savivaldos rezultatais, puikia socialine rūpyba, kultūros mecenavimu, o labiausiai – pagarba žmogui, profesionaliai atliktam darbui.

Knygą „Pašnekesiai su Helvecija“ autorė parašė informatyviai ir žaismingai, su beletrizuotais epizodais. Tokį pasakojimo stilių diktuoja aprėpiamų temų įvairovė – nuo šveicarų požiūrio į meilę, privatumą, individualumą ar tarptautinės politikos klausimų iki rūbų madų ar švenčių tradicijų… Pasakojimų apie Šveicariją pagrindas yra šios šalies šiandieninis gyvenimas ir įpročiai, labai ryškiai suformuoti ir nulemti senųjų, tačiau gyvų tradicijų.

„Mažos šalies pilietei įdomu stebėti kitos, dar mažesnės už Lietuvą šalies – Šveicarijos gyvenimą. Per du dešimtmečius, praleistus joje, jaučiu, kaip stipriai Šveicarija keitė mano mąstymą, santykį su pasauliu, savęs suvokimą. Keturkalbė ir keturtautė valstybė – išskirtinė kiekvienos tautos savasties branginimu, santarve ir tolerancija šalies kalboms, kultūroms, mentaliteto skirtingumams“ – savo knygos pagrindinę temą apibūdina žurnalistė, rašytoja Janina Survilaitė.

Gegužės 28 d. J.Survilaitės knyga „Pašnekesiai su Helvecija“ buvo pristatyta Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje (Trakų g. 10, Vilnius). Vykusiose knygos sutiktuvėse kartu su autore dalyvavo žurnalistė Danutė Junevičienė, knygos redaktorė Janina Riškutė, aktorė Gražina Urbonaitė.

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Kultūra, Literatūra, Skaitiniai, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. čiabuvis:

    Ar jau yra kokia nauja, tik žurnalistams žinoma, VLKK nuoroda pervadinti Helvetiją?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė