Kaune pasibaigė nuotaikinga folkloro šventė „Atataria lamzdžiai 2013“ (nuotraukos, video) (1)

„Atataria lamzdžiai-2013“ | KTKC nuotr.

„Atataria lamzdžiai-2013“ | KTKC nuotr.

Kaune keturias dienas netilo lietuviškos dainos, skambėjo senaisiais instrumentais atliekama muzika, pasakojami įvairiausi nutikimai visų Lietuvos kraštų šnektomis, nes šis, 28-asis tarptautinis folkloro šventė „Atataria lamzdžiai-2013“ buvo skirta Tarmių metams.

Per 50 sugužėjusių folkloro ansamblių, daugiau nei 900 dalyvių iš Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos ir Klaipėdos krašto, užsienio šalių nuo ryto iki vakaro linksmino miestiečius, beje, linksminosi ir patys. Gegužės 23-26 dienomis koncertavo jie miesto gatvėse ir salėse, prie Kauno pilies, pokštavo dainininkų ir pasakorių varžytuvėse, šėliojo vakaronėse.

VšĮ Kolpingo kolegijos salė vos talpino norinčius stebėti atidarymo koncertą ,,Būk sveikas, linksmas“. Jį smagia nuotaika ir jaunatviškai baigė 2012 m. „Aukso paukštės“ laureatas – Kauno Palemono vidurinės mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Bitula“.

Kauno tautinės kultūros centras (KTKC) ir šio centro folkloro ansamblis „Sodailio“ surengė vakaronę. Nuo smagios muzikos, trankių šokių ir plačių šypsenų visiems švytėjo akys, norėjosi šokti dar ir dar.
Kauno tautinės kultūros centro ansamblio „Kauno bandonija“ 5-ių metų gyvavimo sukakties šventė Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovėje – dar vienas puikus šventinis renginys. Visi, išsiilgę bandonijų muzikos, galėjo paklausyti šio reto instrumento skambėjimo. Koncerto programą papildė svečiai – ansamblio „Eržvilko bandonija“ muzikantai. Instrumentinės muzikos gerbėjai tikrai rado atgaivą šiame koncerte.

Smagios ir išradingos kūrybinės dirbtuvės „Didis mūsų ratelytis“, vykę Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje ir Kauno tautinės kultūros centre, sudarė galimybę pademonstruoti lietuviškus šokius ir išmokti kitų tautų šokių, o vykusiose pasakorių ir dainorėlių varžytuvėse „Tai didi dyvai, didi stebuklai“ dalyviai taip įsismagino, kad net varžytis pamiršo. O ko gi ten varžytis? Kalba viena – lietuvių, o ji visada ir graži, ir skambi, ir, žinoma, sava, kokia šnekta bešnekėtum. Tik va, Alytaus rajono Daugų kultūros centro Alovės filialo folkloro kolektyvo „Susiedai“ pasakorė Asta Kisielienė ne vienam kliuvo: matai, per daug jau įtikinamai ir aiškiai apie tuos gyvenimo nutikimus kalbėjo, ne vienam ant nuospaudos mynė.

Ryšių istorijos muziejaus kiemelyje vyko savaitgalio užimtumo programa visai šeimai „Lietuviško žodžio keliu“. Čia vaikams suprantamai buvo demonstruojami autentiški liaudies instrumentai. Renginio vedėjai tautosakos skrynią „atvėrus“ galima buvo dalyvauti įdomiose spėlionėse, žaidimuose. Smagu, kad popietės koncertuotojai – jauniausi šventės dalyviai, 2013 m. miesto ir respublikinių vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkursų „Tramtatulis“, „Tautosakos malūnas“ nugalėtojai ir laureatai, labai atsakingai įvertino dalyvavimą šiame renginyje.

Šventėje buvo surengta per 30 įvairaus pobūdžio renginių. Sekmadienio koncertai Kauno senamiestyje pripildė jį džiugesio, klegesio, muzikos. Žmonės spietėsi apie koncertuojančius ansamblius, o šie, klausytojų pamylėti ir raginami koncertuoti, pietus „pragrojo“. Šventės koncerte „O aš buvau svečioj šalelėj“ dominavo aukštaičių tarmė, o „Žemaitiškos gaidos“ – žemaičių. Įspūdingiausi ir didžiausi šventės „Atataria lamzdžiai“ koncertai, žinoma, vyko prie Kauno pilies. Čia vieni ansambliai keitė kitus, viskas pynėsi, mainėsi. Patyrusius muzikantus keitė jauni, šiuos – dainininkai, šokėjai. Didžiausio susidomėjimo sulaukė svečiai iš Ispanijos, Žaliojo Kyšulio Respublikos. Ir suprantama kodėl. Šių šalių temperamentinga, sinkopuotų ritmų palydima muzika skamba iš tiesų egzotiškai. Uždarymo koncertą „Lietuviškas žodi, skambėk“ papuošė ir suteikė jam gilumos 90-etės mokytojos kraštotyrininkės Emilijos Stanikaitės pagerbimas. Trijų Raudondvario kultūros centro ansamblio „Piliarožė“ dalyvių, jos mokinių, lydimai jubiliatei buvo įteikta mėgiamų lietuviško darželio gėlių puokštė, užrišta tautinė juosta.

Šventė baigėsi, svečiai išsiskirstė, tačiau liko puiki nuotaika ir tikėjimas, kad tokios šventės būtinos: sudaroma erdvė pristatyti tautinį paveldą, skatinti jaunimą giliau pažinti liaudies meną, organizuoti prasmingą miestiečių laisvalaikį.

Šventės žiūrovus šokdina „Xinglar“ (Ispanija):

httpv://youtu.be/7Q1l5Sb7d18

„Bawtasamba & Bailarinas Baianas“(Žaliojo Kyšulio Respublika):

httpv://youtu.be/Cq1bcUxYjBE

Šventės akimirkos (nuotraukos iš KTKC archyvo):

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė