Dirbtine saule mėgaukimės atsargiai (0)

leta.lt nuotr.

leta.lt nuotr.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras vykdydamas savo kasdienę veiklą bei reaguodamas į aktualias visuomenės sveikatos problemas 2013 m. gegužės 23 d. surengė seminarą-viešąją konsultaciją, skirtą soliariumų paslaugų teikėjams. Renginio tikslas buvo atkreipti soliariumų paslaugų teikėjų dėmesį į saugių paslaugų teikimo principus, visuomenės sveikatos saugos reikalavimus, kad būtų sumažintas neigiamas ultravioletinių spindulių poveikis visuomenės sveikatai. Renginyje aptarti soliariumų įrengimo ir priežiūros klausimai, dažniausiai nustatomi visuomenės sveikatos saugos reikalavimų pažeidimai, patariama, kaip jų išvengti.

Be saulės blogai, bet piktnaudžiauti neverta   

Visi gerai žinome, kad be saulės šilumos ir šviesos negalėtų egzistuoti gyvybė. Natūralūs ultravioletiniai spinduliai (UV), kuriuos skleidžia saulė, yra būtini vitamino D gamybai žmogaus organizme. Šio vitamino trūkumas sukelia rachitą, silpnėja imunitetas. Tačiau nereikia pamiršti, kad UV spinduliai (tiek natūralūs, tiek dirbtiniai) gali turėti ir neigiamą poveikį.

Ultravioletiniai spinduliai sukelia tiek ūmius, tiek ilgalaikius sveikatos sutrikimus: odos senėjimą, vėžines odos bei akių ligas. Pasaulio sveikatos organizacija  UV spindulių poveikį priskiria vėžį sukeliantiems aplinkos veiksniams. Pasaulyje odos vėžys sudaro trečdalį visų vėžio atvejų, per metus apie 3 milijonus žmonių suserga odos vėžiu ir apie 130 000 melanoma.

Lietuvoje kasmet užregistruojama vis daugiau tiek odos vėžio, tiek melanomos atvejų. Šie atvejai sudaro penktadalį visų Lietuvoje užregistruotų piktybinių navikų atvejų. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Lietuvoje du kartus dažniau odos vėžiu ir melanoma serga miestų gyventojai nei kaimo gyventojai ir du kartus daugiau moterys nei vyrai. Tai siejama su skirtingo šių visuomenės grupių gyvenimo būdo ypatumais.

Soliariumais naudokimės atsakingai

Lietuvoje saulėtų dienų nėra tiek daug, kiek daugeliui norėtųsi. Kai kurie šį trūkumą bando kompensuoti dirbtiniais spinduliais soliariumuose. Tačiau dirbtinės saulės šiluma reikėtų naudotis atsargiai. Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Razmienės, sveikatos specialistai visame pasaulyje ir Lietuvoje nerekomenduoja naudotis soliariumais žmonėms, kurių oda itin šviesi.

„Labai šviesios odos žmonėms, turintiems didesnį nei 1 cm apgamą arba daug mažų apgamėlių, ultravioletinių spindulių poveikis labai pavojingas. Derėtų atminti, kad soliariumais negalima naudotis jaunesniems nei 18 metų asmenims. Nerekomenduojama į soliariumus eiti ir nėščiosioms, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos“, – teigia A. Razmienė.

Norėdami apsaugoti savo sveikatą nuo neigiamo dirbtinių UV spindulių poveikio sveikatai, soliariumais neturėtume naudotis daugiau kaip 2 kartus per savaitę, o per metus neturėtume juose apsilankyti daugiau kaip 30 kartų.  Vasarą, kai odą veikia natūralūs saulės spinduliai, soliariumais naudotis iš viso nerekomenduojama.

Mitai apie UV spindulių poveikį

Specialistai paneigia ir kai kuriuos visuomenėje vyraujančius mitus, susijusius su saule ir soliariumais. Vienas iš tokių mitų – tamsios odos žmonės neserga vėžinėmis odos ligomis. Tai netiesa – tamsios odos (III–IV odos tipo) žmonės taip pat serga odos vėžiu, tik kiek rečiau nei šviesios odos žmonės, bet jiems dažnai liga diagnozuojama vėliau.

Kitas mitas – prieš vykstant į šiltus kraštus, geriau nueiti į soliariumą, kad oda nenudegtų kaitrioje saulėje. „Tai taip pat netiesa. Yra įrodyta, kad 10 minučių buvimo soliariume  prilygsta 10 minučių buvimo kaitrioje Viduržemio jūros regiono saulėje. Soliariume spinduliuojami UV spinduliai nėra nė kiek švelnesni už saulės spindulius. Tad toks pasiruošimas neduos jokios naudos, o pakenkti gali. Efektyviausiai nuo kaitrios saulės neigiamo poveikio apsaugos apsauginė kosmetikos priemonės, buvimo saulėje laiko ribojimas, tinkami drabužiai“, – teigia visuomenės sveikatos specialistė.

Nemažai soliariumų neatitinka reikalavimų    

Soliariumų paslaugų teikėjams taikomi griežti reikalavimai, kurių tikslas – apsaugoti visuomenę nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio sveikatai. Vilniaus visuomenės sveikatos centras, siekdamas užkirsti kelią grėsmėms visuomenės sveikatai,  vykdo soliariumų priežiūrą.

Vienas iš svarbiausių soliariumo saugumo rodiklių – soliariumo įrangos spinduliuotės  veiksmingoji apšvieta. 2012 m. vykdytos periodinės kontrolės metu 44 proc. patikrinimų metu nustatyta, kad įrangos apšvieta viršija leistiną normą.

Pasak A. Razmienės, veiksmingajai soliariumo įrangos apšvietai viršijant leistinas normas, vartotojams kyla pavojus nudegti odą, padidėja rizika vystytis odos vėžiui. „Lyginant su ankstesniais metais, matome, kad pažeidimų, susijusių su veiksmingosios apšvietos viršijimu, mažėja. Tačiau norint apsaugoti vartotojų sveikatą, būtina užtikrinti, kad šių pažeidimų nebūtų visai“, – teigia specialistė.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras daug dėmesio skiria ūkio subjektų veiklos priežiūrai, jų konsultavimui, kuris padeda siekti pagrindinio tikslo – visuomenės sveikatos saugos reikalavimų įgyvendinimo ir geresnės visuomenės sveikatos.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė