Tautininkai surengė piketą prie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (nuotraukos, video) (12)

Alkas.lt, G.Brazauskaitės nuotr.

Alkas.lt, G.Brazauskaitės nuotr.

Gegužės 22 d. vidurdienį susirūpinusi, kad Lenkija per savo agentus valdančioje koalicijoje, siekia pakeisti lietuvišką abėcėlę Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rankomis, Vilniaus tautininkų sueiga surengė piketą prie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) būstinės Vilniuje, Gedimino pr. 60, „Šalin rankas nuo lietuviškos abėcėlės!“

„Seimo politikai daro milžinišką spaudimą šiai, Seimui pavaldžai institucijai, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija, įkurta lietuvių kalbai ginti, pati, pažeisdama Lietuvos Konstituciją, sunaikintų lietuvišką abėcėlę. Dalis komisijoje dirbančių valstybės pareigūnų pasidavė politikų spaudimui ir yra pasiruošę paklusti svetimos valstybės reikalavimams“, — sakė Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila.

Prie  VLKK susirinkę piketuotojai laikė plakatus: „Lietuvių kalba – konstitucinė Tautos vertybė“, „Lietuvių kalba „Lietuvių kalba šventa!!!“, „Šalyn rankas nuo lietuviškos abėcėlės!“, „Ar lietuvių kalba politinė prekė?“, J.Palionytei ne vieta VLKK!“, „Vietovardžiams lenkiškai – NE!“

Piketuotojų atstovai, tarp kurių buvo TS pirmininkas G.Songaila, Nepriklausomybės akto signataras Audrius Rudys, susitiko su VLKK pirmininke D.Vaišniene.

G.Songaila po susitikimo su VLKK pirmininke Alkas.lt portalui sakė: „Bandėme drąsinti VLKK, kad aktyviau gintų lietuvių kalbą ir aiškiai pasakytų politikams, kad negalima pažeisti lietuvių kalbos valstybinio statuso. Komisijos pirmininkė D.Vaišnienė pripažino, kad jokioje šalyje nėra perrašomos pavardės nevalstybinės kalbos rašmenimis. Tad ir Lietuvoje negalime pritarti tokiai išimčiai. Nes jeigu pasielgtume priešingai tai ne tik pažeistų valstybinės kalbos statusą, bet ir įneštų sumaištį į valstybės gyvenimą. Komisijos pirmininkė pasakė, kad supranta šitą. Ji sakė, jog ji siūlo politikams laikytis teisės aktų ir nedaryti jokių nepagristų išimčių.“

Piketo dalyviai VLKK įteikė raštą su piketo reikalavimais.

Kaip žinia, Lenkijos valstybei ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) radikalams darant nuolatinį beprecedentinį spaudimą Lietuvos Vyriausybė, vadovaujama Algirdo Butkevičiaus, sumanė VLKK rankomis išspręsti Lenkijai rūpimą klausimą – leisti Lietuvos respublikos piliečių pasuose vietoje lietuviškų naudoti nelietuviškus rašmenis.

VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė yra linkusi vadovautis Lietuvos Respublikos konstitucinio teismo sprendimais pagal kuriuos Lietuvos Respublikos piliečio pase vardas ir pavardė oficialiai privalo būti įrašyti valstybine kalba. Tačiau kai kurie VLKK nariai yra kitos nuomonės.

G.Songailos teigimu Valstybinė lietuvių kalbos komisija nesipriešina politikų spaudimui pažeisti konstitucinį valstybinės kalbos statusą ir siekiams įteisinti Lietuvos Respublikos piliečių vardų ir pavardžių rašymą asmens dokumentuose nevalstybine kalba.

„Piketo organizatoriai reikalaus laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Konstitucinio teismo sprendimų, nurodančių, kad visa oficialioji rašyba turi būti valstybinė kalba, įskaitant ir vietovardžių bei asmenvardžių dokumentuose rašymą; jie protestuos prieš lietuvių kalbos trypimą ir painiavą, kuri atsirastų įvedus į lietuvišką abėcėlę raides, kurios dubliuos jau esančių abėcėlėje raidžių tarimą, piliečiai turės mokytis daugiau kaip šimtą raidžių su įvairių tautų diakritiniais ženklais“, – prieš piketą sakė G.Songaila.

Piketo dalyviai reikalavo, kad atsistatydintų VLKK pirmininkės pavaduotoja Jūratė Palionytė (dirbanti VLKK nuo 1998 m.), kuri, pasak piketo rengėjų, jau daug metų dezorganizuoja komisijos veiklą, negindama nei lietuvių kalbos nei jos konstitucinio statuso, klaidindama ir menkiau išsilavinusius politikus.

Prieš nekonstitucinius LLRA reikalavimus jau pasisakė kelios dešimtys tūkstančių Lietuvos piliečių pasirašiusių peticiją Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimui ir Vyriausybei.

Kaip žinia gegužės 20 d. įvyko Vyriausybės pasitarimas kuriame buvo svarstoma kas turėtų rengti nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos taisykles.

Pagal Teisingumo ministerijos pateiktą projektą siūloma, kad Seimas šį klausimą pavestų VLKK.  Sumanyta yra, kad VLKK turėtų priimti norminio pobūdžio teisės aktą, kuriuo būtų nustatytos pamatinės nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos taisyklės.

Tačiau VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė gegužės 20 d.  žurnalitsam sakė, kad, komisijos nuomone, Lietuvos Respublikos piliečių vardai turėtų būti rašomi taip kaip tai yra išašiškinės Konstitucinis Teismas tai yra – lietuviškais rašmenimis.

„Teisingumo ministerija ilgai ieškojo būdo, kurį galėtų surasti – tokį neprieštaraujantį Konstitucinio Teismo sprendimui ir galiojantiems teisės aktams. Tačiau, matyt, nėra taip paprasta jį surasti – tai rodo ir šiandieninio nutarimo svarstymas. Kalbos komisija taip pat gerbia Konstitucinio Teismo sprendimą, kuris sako, kad Lietuvos Respublikos piliečių vardai ir pavardės turi būti rašomi lietuvišku raidynu, lietuviškais rašmenimis“, – D.Vaišnienės žodžius cituoja BNS.

D.Vaišnienė priminė, kad Konstitucinis Teismas yra nurodęs, jog asmens dokumentas nėra tik su kalba susijęs dalykas. Jis nustato valstybės santykį su savo piliečiu. Todėl, pasak jos, ne Kalbos komisijos kompetencija yra nustatyti tą santykį.

 

httpv://youtu.be/MWdOQz3jj2s

httpv://youtu.be/mrhj9xWMyMc

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė