Vis daugiau išgelbstima varliagyvių nuo žūties keliuose (1)

Laikinieji užtvarai, gelbstintys varliagyvius | Kamanų VGRD archyvo nuotr.

Laikinieji užtvarai, gelbstintys varliagyvius | Kamanų VGRD archyvo nuotr.

Gamtosaugininkai, pastebėję, kad daug varliagyvių traukdami į tuoktavietes žūsta keliuose, jau ne vienerius metus, vykdo projektus siekdami apsaugoti suaugusius, o vėliau ir jauniklius. Pradžioje gelbėta renkant ir pernešant kibirais, o dabar statomi laikini užtvarai. Per pastaruosius tris metus išgelbėtų varliagyvių skaičius patrigubėjo.

Peržiemojusios Dabikinės senvagių dumble, varlės traukia į seklias, gerai įšildomas kūdras, kur suaugėliai užsiima giminės pratęsimo reikalais, o jaunikliai leidžia laiką vasaros stovyklose. Vandeningas ir labai sraunus Akmenupis nėra palankus kelionei prieš srovę, todėl varliagyviai juda pakrantėmis kirsdami judrų Akmenės–Mažeikių kelią. Migracijos įkarštyje, ypač šiltomis dienomis, šimtai jų žūdavo po automobilių ratais.

„Padedant Akmenės rajono savivaldybei, Kamanų rezervato direkcija įsigijo priemonių laikinam užtvarui įrengti. Trejus metus vykdytas pievinių varlių gelbėjimas pernešant į kitą kelio pusę davė pastebimų rezultatų. 2011 m. gaudyklėse jų surinkta apie 1300, po metų – visu tūkstančiu daugiau, o šiemet jau per 3200 individų. Daugiausiai keliauninkų išgelbstima šiltu ir lietingu metu, kuomet temperatūra pakyla iki 12–13 ºC ir daugiau. Kasmet fiksuojami savotiški paros rekordai: pirmaisiais metais – daugiau nei pusė tūkstančio, antraisiais – per 600, o trečiaisiais – beveik 900 varlių. Anksčiausiai migracija prasidėjo kovo 28 d. (2012 m.), vėliausiai – balandžio 16 d. (2013 m.). Paprastai stebimos dvi traukimo bangos: pirmiausia porų ir suaugėlių, po savaitės ar dešimties dienų – itin aktyvus jauniklių judėjimas.

Kibiruose įrengtos varliagyvių gaudyklės leidžia geriau pažinti jų įvairovę. Ryte drauge su varlėmis juose dažnai aptikdavome paprastųjų tritonų, pilkųjų ir žaliųjų rupūžių. Pastaroji rūšis reta ir saugoma, nors gyvena kaip tik žmonių kaimynystėje. Tai buvo 2012 m. sezono staigmena, tačiau šiemet jos nebepavyko aptikti. Šiame dinamiškame darbe kiekvieni metai pasižymi savais išskirtinumais“ – sakė Kamanų valstybinio gamtinio rezervato biologė Sigita Sprainaitytė.

Varliagyvių gelbėjimo akcijos ir projektai sėkmingai vykdomi ir kitose Lietuvos saugomose teritorijose.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė