Kviečia paroda „Tarp kalnalių ir upėlių…“ (nuotraukos) (0)

Iš E.Jurėno portretų ciklo „Kupiškėnų vestuvininkai“ | N.Galvanauskienės nuotr.Iš E.Jurėno portretų ciklo „Kupiškėnų vestuvininkai“ | N.Galvanauskienės nuotr.

Iš E.Jurėno portretų ciklo „Kupiškėnų vestuvininkai“ | N.Galvanauskienės nuotr.

Gegužės 6 d. Kupiškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatyta jau ne vieno kupiškėno labai gražių atsiliepimų sulaukusi grafikos paroda „Tarp kalnalių ir upėlių“, skirta Tarmių metams ir dailininko Eduardo Jurėno 90-osioms gimimo metinėms.

Viena iš parodos-konkurso organizatorių – Kupiškio meno mokyklos Dailės skyriaus mokytoja Rima Kalinkienė pasakojo, kad 2012 m. rudenį mokykla sulaukė netikėtos dovanos – dailininko E. Jurėno dukra Salvinija ugdymo įstaigai perdavė daugiau nei 60 savo tėvelio bibliotekos knygų apie grafiką. Tuomet ir kilo mintis menine forma atsidėkoti už dovaną ir tuo pačiu metu pagerbti Kupiškio kraštą garsinusio dailininko atminimą.

Kupiškio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojai Linai Matiukaitei pasiūlius, sumanyta kitomis akimis pažvelgti į du Kupiškio krašto kūrėjus: tarmiškai eilėraščius rašiusią poetę Uršulę Tamošiūnaitę (1847 12 01 – 1906 05 13) ir dailininką grafiką Eduardą Jurėną (1923 05 06 – 1993 07 16). Nors abiejų kūrėjų buvimą skiria beveik šimtmetis, tačiau juos vienija gimtinė – Kupiškio kraštas. U. Tamošiūnaitė gimė Vėžionyse, o E. Jurėnas – gretimame Plundakų kaime.

Respublikinės grafikos parodos-konkurso nuostatuose buvo pasiūlyta iliustruoti U. Tamošiūnaitės eilėraštį „Dainuška apė Kupiškį“ ir baladę „Sypsala“. 150 jaunųjų dailininkų iš Anykščių kūrybos ir dailės, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų, Salamiesčio pagrindinės ir Kupiškio meno mokyklų, Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus ir Subačiaus gimnazijų parodai pristatė daugiau nei 160 darbų, kurie labai įvairūs ir įtaigūs, atlikti tradicinėmis grafikos technikomis (kartono ir lino raižiniai, kartono koliažai, „sausa adata“).

Darbus atrinko ir vertino komisija: Kupiškio rajono savivaldybės administracijos kultūros ir švietimo skyriaus vyr. specialistė Irena Mockuvienė; Vilniaus dailės akademijos absolventė grafikė Agnė Pėčaitė-Stankevičienė; Savivaldybės administracijos Urbanistikos ir ekologijos skyriaus vyriausioji specialistė, architektė Euchrida Sipavičienė ir Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja L. Matiukaitė.

Į parodos pristatymą atvyko garbios viešnios iš Vilniaus – E. Jurėno našlė Vilija Jurėnienė ir dukra Salvinija. V. Jurėnienė dėkojo už tokį prasmingą jos vyro atminimo pagerbimą ir sakė: „Visą gyvenimą buvau dėkinga Kupiškio žemei, padovanojusiai man tokį patikimą, rimtą, teisingą, reto padorumo gyvenimo draugą, su kuriuo likimas lėmė nugyventi keturiasdešimt trejus gražiausius gyvenimo metus. Jo dėka turėjau nepaprastai įdomų darbą ir galimybę pažinti daugybę įdomių ir įžymių žmonių.“

Iš Utenos kilusi ir devintą dešimtį bebaigianti, tačiau labai energinga ir jaunatviška moteris, pagal specialybę – filologė, bet ilgus metus dirbusi Dailininkų sąjungoje, dalyvauja įvairiuose skaitovų konkursuose. Uteniškių tarme ji iš atminties išraiškingai paporino keletą nutikimų ir sulaukė gausių plojimų.

S. Jurėnaitė prisiminė, kaip tėvas kūrė portretų ciklą „Kupiškėnų vestuvininkai“ – lankydavosi pas garsiojo spektaklio vaidintojus, piešė eskizus, o ji būdavo kartu, įrašinėjo kupiškėnų dainas, rinko įvairius senus rakandus. Beje, renginio metu buvo eksponuojami iš Kupiškio etnografijos muziejaus pasiskolinti trys minėto ciklo paveikslai – „Tatulyta“, „Piršlys Povilas Zulonas“ ir „Viešnia“. Ponia Salvinija viešajai bibliotekai padovanojo E. Jurėno sukurtą Maironio portretą.

Kupiškio meno mokyklos direktorė Daiva Šakickienė sakė, kad šiuo konkursu stengtasi garsinti  miestą, populiarinti kupiškėnų tarmę, prisiliesti prie krašto istorijos ir talentingų kūrėjų – dailininkų ir poetų, dėkojo visiems grafikos darbų autoriams ir jų mokytojams, viešnioms įteikė gėlių.

D. Šakickienė kartu su mokytoja R. Kalinkiene paskelbė ir apdovanojo konkurso-parodos „Tarp kalnalių ir upėlių“ nugalėtojus. Diplomais ir keramikinėmis vazomis buvo apdovanoti 11–14 m. ir 15–18 m. amžiaus grupių trečių-pirmų vietų nugalėtojai. Pirmąsias vietas minėtose amžiaus grupėse pelnė Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos auklėtinė Miglė Šulskutė, kurią ruošė mokytoja Skaidrė Keibienė, ir Subačiaus gimnazijos mokinė Eglė Kazbaraitė, kuriai padėjo pasiruošti mokytoja Genia Vaičikauskienė.

Kiti įdomių darbų autoriai (tarp jų ir 40 L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokinių bendras darbas) nusipelnė padėkos raštų.

Savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius džiaugėsi gražiomis Meno mokyklos iniciatyvomis, visiems parodos autoriams linkėjo kūrybiškumo ir sėkmės, o viešnioms iš Vilniaus dovanojo gėlių bei leidinių apie Kupiškio kraštą.

Prie grafikos parodos temos labai derėjo ir renginyje skambėjusi muzika bei kupiškėniška šnekta. Mokytojos Zitos Lukoševičienės vadovaujamas mišrus vokalinis ansamblis atliko Uršulės Tamošiūnaitės „Dainušką apė Kupiškį“, o projektoriaus ekrane tuo metu buvo rodomas kiekvieną šios dainos eilutę iliustruojantis gimnazistų kolektyvinis darbas.
Mūsų krašto melodijas grojo ir dainavo Kupiškio meno mokyklos mokytojos Danutės Boverienės parengti kanklininkai, tarmiškai „pasikalbosijo“ gimnazistės Odeta Kacinauskaitė ir Valda Šližytė, kurioms pasiruošti padėjo mokytoja Liuda Kopūstienė.
Paroda „Tarp kalnalių ir upėlių“ veiks iki birželio 5 d. Būtinai ateikite ir pamatysite, kiek kūrybingų ir talentingų jaunųjų dailininkų auga Aukštaitijoje.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė