Įsikūnijęs Vlado Vitkausko sapnas (1)

Vladas Vitkauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vladas Vitkauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Gegužės 10 dieną suėjo 20 metų, kai 1993 05 10 d. Lietuvos alpinistas Vladas Vitkauskas įveikęs aukščiausią Žemės viršukalnę  iškėlė tautinę Lietuvos vėliavą  Everesto kalno viršūnėje (8848 m).  V.Vitkauskas pirmasis iš Baltijos valstybių alpinistų įveikė visų mūsų planetos žemynų aukščiausias viršukalnes.

Prieš tris dienas – gegužės 7-ąją sutikęs dar vieną neeilinę sukaktį – savo 60-metį, legendinis Lietuvos alpinistas sakė per daug nesureikšminąs apvalaus savo gyvenimo metų skaičiaus.

„Man dabar rūpi pirmųjų kopimų į Everestą sukakčių paminėjimams skirtos šventės. Ir Lietuvoje prisiminsime mūsiškio Everesto 20-metį. Ši šventė vyks gegužės 18 dieną aukščiausioje Lietuvos vietoje – ant Aukštojo kalno. Rinksimės prie neseniai restauruotos Medininkų pilies. Pernai ši pilis buvo gražiai sutvarkyta, dabar joje yra įrengta ekspozicija“, – artimiausios ateities planais dalijosi V.Vitkauskas.

2002 metais, baigęs keliauti į kalnų žygius, V.Vitkauskas kartu su bendraminčiais, tarp kurių buvo ir aukščiausio Lietuvos taško atradėjas geografas Rimantas Krupickas, pradėjo rūpintis aukščiausiojo Lietuvos kalno juridiniu įteisinimu. Mat iki tol aukščiausiu Lietuvos kalnu buvo laikomas Juozapinės kalnas. 2006 metais naujajai aukštumai buvo suteiktas Aukštojo – aukščiausiojo baltų mitologijos dievo vardas. Dabar ant Aukštojo jau yra pastatytas bokštas, su 6 m aukštyje įrengta apžvalgos aikštele, į kurią užkopęs atsiduri 300 m aukštyje virš vandenyno lygio.

„Gegužės pabaigoje esu pakviestas į Nepalą dalyvauti pirmojo įkopimo į Everestą deimantinio jubiliejaus iškilmėse. O kelios dienos prieš šias iškilmes ten bus surengta ir mano fotografijų paroda“, –  pasakojo V.Vitkauskas.

Žvelgdamas į 20-mečio praeitį nutolusį žygį V.Vitkauskas pripažįsta, kad tai buvo didelis iššūkis jo sveikatai, kurios stiprumu pasigirti jis negalėjo, o ir įrangos bei lėšų stygius sėkmingo įkopimo galimybę tuomet buvo pakabinęs ant plono fanatiško ryžto ir ištvermės plauko. Nedaug kas žino, kad pagrindiniai V.Vitkausko ištekliai tuomet buvo – 500 dolerių ir tautinė vėliava…

V.Kašinskas „Žydinti obelis“ / „Everesto sapnas“

V.Kašinskas „Žydinti obelis“ / „Everesto sapnas“ | V.Vitkausko nuotr.

Prieš 20 metų, besiruošiantį kopti į Everestą ir kamuojamą nerimo dėl lėšų stygiaus ir kitų, tuomet rodėsi nepakeliamų sunkumų ir kliūčių svajonės įgyvendinimo kelyje, V.Vitkauską sustiprino ir įkvėpė netikėtai aplankęs nepaprastas reginys… Kai vieną naktį apniktas abejonių ir slogių minčių jis užmigo neramiu miegu, staiga sapne jam prieš akis nušvito dieviško grožio gegužės žiedais apsipylusi obelis.

„Aš prabundu dar sąmonės gerai neatgavęs ir suvokiu, kad su tokiu užmoju, su tokiu įkvėpimu turiu kopti į Everestą, į aukščiausią žemės kalną – ir viskas bus gerai. Nors prieš akis buvo vieni sunkumai ir neaiškumai, aš pasiryžau juos įveikti.“

Vėliau V.Vitkausko bičiulis tapytojas Virginijus Kašinskas, sužinojęs apie šį sapną, alpinistui padovanojo dieviškais žiedais pražydusios obels paveikslą nutapytą kaip tik to sapno laikais. Paveikslo pavadinimas – „Žydinti obelis“. Prieš dovanodamas V.Kašinskas perrašė šio paveikslo pavadinimą į – „Everesto sapnas“…

Vlado Vitkausko sapno žiedų šviesa įsikūnijo.

Dabar ji gyvena su juo.

Vladas Vitkauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vladas Vitkauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vladas Vitkauskas gimė 1953 m. gegužės 7 d. Viduklėje, Raseinių rajone.

V. Vitkauskas įkopė ir pirmasis iškėlė tą pačią savo valstybės vėliavą visų žemynų aukščiausių kalnų viršūnėse. Pats rengė savo kelionę į Everestą, įsiregistravęs Nepalo moterų ekspedicijos fotografu. Į Everesto, Makinlio, Akonkagvos viršūnes kopė vienas. Organizavo pirmąsias lietuvių keliones į Makinlį, Kilimandžarą, Monblaną, Kosciuškos kalną. Įkopė į beveik visas aukščiausias buvusios Tarybų Sąjungos viršukalnes.

V.Vitkauskas yra pirmasis alpinistas, apdovanotas tarptautinio „Fair Play“ komiteto Garbės diplomu (1997 m.) – už dalyvavimą gelbėjant ir pargabenant žuvusios Nepalo moterų ekspedicijos vadovės Pasang Lhamu kūną nuo Everesto.

2002 m. surengė kultūrinę mokslinę ekspediciją „Ignotui Domeikai – 200“ į Čilę ir Andų kalnus, įkopė į aukščiausią Domeikos vardo kalnagūbrio viršūnę Donja Ines (5075 m) ir aukščiausią Žemės ugnikalnį Ochos del Salado (6893 m). Surengė pirmąją lietuvių ekspediciją „Baltistanas 2004“ į Karakorumo, Himalajų ir Hindukušo kalnynų rajonus Pakistane.

Vladas Vitkausskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vladas Vitkauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

V.Vitkauskas yra Lietuvos fotomeninkų sąjungos narys ir 54 fotoparodų ekspozicijų autorius, tarptautinių fotografijos konkursų „World Wide Tour Photo ’99“ ir „Gyvos Žemės mintys“ (2003 m.) prizininkas. Fotografijos parodų Nacionalinėje galerijoje (1998 m.), Lietuvos nacionaliniame muziejuje (2002 m.), UNESCO būstinėje Paryžiuje (2002 m.) dalyvis. Dokumentinių video filmų autorius.

V.Vitkauskas yra apdovanotas I laipsnio Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (1994 m.); LR Prezidento atminimo ženklu LR pakvietimo į NATO proga (2002 m.); Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Olimpine žvaigžde (2003 m.); Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR Vyriausybės medaliais: „Už aukštus sportinius pasiekimus“ (1993 m.), „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (1993 m., 1998 m.); aukso medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (2003 m.); Santarvės ordinu „Pro augenda concordia“ (2009 m.).

***

2013 05 18, šeštadienį, 13:30 val. Vilniaus r. ant Aukštojo kalno, Medininkų apylinkėje vyks šventė „Mūsų Everestas“, skirta pirmojo Lietuvos piliečio Vlado Vitkausko įkopimo į aukščiausią žemės kalną Everestą (8848 m) 20-ečiui.

Renginys vyks istorinėje Lietuvos vietovėje, Medininkų apylinkėje, Juozapinės geomorfologinio draustinio teritorijoje. Pagrindinė iškilmių vieta – ant aukščiausio Lietuvos kalno Aukštojo (294 m), kuris juridiškai įteisintas ir oficialiai įvardintas 2005 m., o panaudojus Europos fondų paramą, sutvarkytas kartu su visa Juozapinės geomorfologinio draustinio teritorija 2012 m. pabaigoje.

Renginio dalyviams numatoma aktyvi kultūrinė pažintinė programa: po restauravimo pernai lankymui atidarytoje Medininkų pilyje; iki 2005-ųjų oficialiai buvusioje aukščiausioje Lietuvos vietoje Juozapinėje, su paminkliniu akmeniu Lietuvos karaliui Mindaugui; žygis ir iškilmės ant Aukštojo kalno.

Ant Aukštojo kalno | VSTT nuotr.

Ant Aukštojo kalno | VSTT nuotr.

Šventės „Mūsų Everestas“ dienotvarkė:

10.30 – 14.00 val. Kelionė į Medininkus:

09.00 – pėsčiųjų žygis, apie 20 km. Dalyviai renkasi automobilių stovėjimo aikštelėje prie MAXIMA XX, Liepkalnio g.112. Būtina išankstinė registracija. Žygio vadovas – Algimantas Jucevičius, tel. +370 687 94513;
10.30 – dviratininkai išvyksta iš Katedros aikštės. Kelionės vadovas – Sigitas Kučas, tel. +370 686 59375;
13.00 – išvyksta autobusas nuo Lietuvos nacionalinio muziejaus, Arsenalo g. 3. Būtina išankstinė registracija Asta Talunkienė, tel. +370 687 15292. Automobilininkai į šventę vyksta individualiai.
14.00 – 14.30 Renginio pradžia, kultūrinė programa Medininkų pilyje.
14.30 – 15.30 Žygis pėsčiomis į Aukštoją (294 m), apie 3 km; (14.50 – 15.10 Juozapinė: Juozapinės geomorfologinis draustinis; Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos šventės tradicijos ant Juozapinės).
15.30 – 16.30 Šventė ant Aukštojo „MŪSŲ EVERESTAS“.
16.30 – 18.00 Šventinė popietė prie ugniavietės. Turistinės vaišės.

Autobusas į Vilnių išvyks pasibaigus renginiui, apie 18. 30 val.

Šventės rengėjai: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba; Lietuvos keliautojų sąjunga; Lietuvos alpinizmo asociacija.  Partneriai: Trakų istorijos muziejaus Medininkų pilies skyrius, Vilniaus žemaičių kultūros draugija.

***

Alkas.lt redakcijos ir mūsų skaitytojų vardu sveikiname garbųjį Vladą Vitkauską ir linkime jam Dieviškų Galių kelionėje į dar neįveiktas spindinčias viršukalnes.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė