A.Ažubalis prašo premjerą paaiškini Lietuvos vyriausybės požiūrį į Astravo AE statybą (1)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Geguž ės 8 d. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Audronis Ažubalis kreipėsi į Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių, klausdamas, kokia yra Vyriausybės pozicija dėl logistikos bendrovės „Hoptrans Projects“ prašymo leisti per Klaipėdą gabenti stambiagabaritę įrangą Baltarusijos Astravo atominei elektrinei. Šių metų balandį Baltarusijos premjero vizito ir susitikimų su A.Butkevičiumi Klaipėdoje laikotarpiu Ūkio ministeriją pasiekė minėtos bendrovės prašymas.

„Norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį į žalingas pasekmes Lietuvos nacionaliniam saugumui, kurias sukeltų tokio leidimo išdavimas“, – sakoma A.Ažubalio kreipimesi į Ministrą Pirmininką.

Parlamentaras pažymėjo, kad Baltarusijos valdžios atstovai, planuodami Rusijos valstybinių bendrovių remiamą Astravo atominės elektrinės projektą, nuo pat pradžių nepaisė saugios branduolinės energetikos ir poveikio aplinkai standartų, įtvirtintų tarptautinėse konvencijose ir sutartyse, taip pat nesiėmė jokių priemonių, kad išsklaidytų Lietuvos visuomenės susirūpinimą galimai katastrofiškomis šių pažeidimų pasekmėmis mūsų valstybei.

15-oji Lietuvos Vyriausybė, nesulaukdama konkrečių atsakymų į Baltarusijos atsakingoms institucijoms pagrįstai keltus projekto saugumo klausimus, pasiekė, kad Lietuvos pozicija būtų įtvirtinta Europos lygiu. Europos Vadovų Taryba paskelbė vieningą ES poziciją ir kvietimą kaimyninėms šalims užtikrinti branduolinę saugą, bendradarbiauti ir atlikti atsparumo testus („stress-testus“)  esamoms ir planuojamoms atominėms elektrinėms pagal Europos Sąjungos metodologiją. O šių metų balandžio 15 d., po dvejus metus trukusio Lietuvos inicijuoto tyrimo, savo išvadas dėl Baltarusijos Astravo AE saugumo paskelbė ir Espo konvencijos (Jungtinių Tautų Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste) Įgyvendinimo komitetas. Konstatuota, kad projekto vykdytojai padarė daug pažeidimų, susijusių su netinkamu atominės elektrinės statybos vietos parinkimu, atsisakymu suteikti Lietuvos visuomenei informaciją dėl projekto saugumo ir nenoru išgirsti Lietuvos argumentų priimant sprendimą dėl elektrinės statybos.

„Atkreipdama dėmesį į tarptautinių ekspertų pripažintą faktą, kad už kelių dešimčių kilometrų nuo sostinės Vilniaus statoma Astravo AE gali tapti ekologine katastrofa Lietuvai bei visam regionui, TS-LKD frakcija griežtai pasisako prieš bet kokį Lietuvos Vyriausybės prisidėjimą, leidimus ar kitą paramą šio projekto realizavimui. To paties požiūrio tikimės ir iš Jūsų“, – rašte premjerui teigia šešėlinis užsienio reikalų ministras A.Ažubalis.

Kad opozicija ir Lietuvos visuomenė būtų informuota, kokių nuostatų šiuo nacionalinio saugumo reikalu laikosi naujoji Vyriausybė, Seimo narys prašo Ministro Pirmininko atsakyti į klausimus:

Ar Ūkio ministerija išduos leidimą per Lietuvą gabenti šiuos ir kitus krovinius statomai Astravo AE? Kodėl Vyriausybę tenkina atsakingų Baltarusijos valdžios institucijų vienašališki veiksmai rengiantis atominės elektrinės prie Lietuvos sienų statybai ir nuolatinis Lietuvos užklausų suteikti informaciją ignoravimas? Ar Vyriausybė planuoja imtis priemonių, kad visuomenės susirūpinimas dėl už keliasdešimt kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus statomos Astravo AE būtų išgirstas? Kokios tai bus priemonės?Ar tuo atveju, jei vilkinamas Visagino AE projektas bus galutinai sužlugdytas, ketinate prisidėti prie atominės energetikos Lietuvos kaimynystėje – Astrave ir Karaliaučiuje – plėtros? Ar prie šių projektų realizavimo bus prisidedama Lietuvos tranzito ir logistiniais resursais, ar ir daugiamečiais elektros importo įsipareigojimais?

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė