Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje bus eksponuojama paroda „Smėlio-Vėjo-Vandens ženklai“ (0)

PlakatasGegužės 8–20 dienomis Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje, įsikūrusioje pačiame Vilniaus istorinio senamiesčio centre, Šv. Jono g. 11, veiks paroda „Smėlio-Vėjo-Vandens ženklai“.

Parodos „Smėlio – Vėjo – Vandens ženklai“ tikslas – atskleisti, o gal ir atgaivinti, istoriškai ir geografiškai susiklosčiusius Baltijos jūros šalių ryšius. Dalį ekspozicijos sudaro 20 a. pirmą pusę apžvelgiantis nuotraukų ir paveikslų ciklas, menantis bendros Baltijos šalių istorijos bruožus. Nemažą parodos dalį užima šiuolaikiniai dailininkų: Jūratės Bučmytės, Kristinos Danilevičienės, Alberto Danilevičiaus, Ulos Danilevičiūtės ir Alberto Krajinsko piešiniai, akvarelės, skulptūros, fotografijos ir tapybos darbai,  įkvėpti ypatingos Kuršių marių regiono – svarbaus etnokultūrinio ir gamtinio objekto – dvasios bei vikingų kultūrinio paveldo, ornamentų, formų ir pavidalų, menančių bronzos amžiaus laikus.

Yra du labai gražūs žodžiai: laivas ir siela. Suomiškai ir lietuviškai jie skamba ir reiškia tą patį. Ir tiesiogine, ir netiesiogine prasme prieš daugelį amžių šie dalykai jungė mūsų kraštus: vikingų laivai lankė baltų gyvenamas pakrantes, o jais plaukioję žmonės kaip ir visi pageidaujami ar nepageidaujami svečiai įspaudė šeimininkams savo pasaulėžiūros, dvasinio pasaulio žymę.

Neringoje sugulė daugiasluoksnė žvejybos ir buities kultūra, santykis ir pagarba vėjui, vandeniui ir kopoms. Kad išgyventų Dievas kuršiams davė vėtrunges, kad pereitų į amžinybę – krikštus, kad būtų laisvi – žirgelius ir vėjalentes. Darbštumas ir prisitaikymas išaudė iškalbingas juostas, ornamentai suteikė gyvenimo spalvų, dainos užliūliavo nuovargį. Tūkstantmečiais tobulinta burvaltė, gyvenamieji ir ūkiniai pastatai turtino žvejo gyvenimą. Čia teritoriją tradiciškai juosė tvorelėmis, statė vartelius, plėtė džiūstančių tinklų teritorijas, ant trobesių kėlė žirgelius, turtingumą ir išskirtinumą žymėjo vėjalentėm, langus dabino langinėmis ir ornamentais, rentė plačias ir tvirtas filingines duris.

Parodos autoriai – tikri savo krašto tradicijų ir istorijos puoselėtojai. Jie ragina atsispirti globalizacijos grėsmėms ir daugiau dėmesio skirti kultūros paveldo saugojimui, puoselėjimui ir gaivinimui.

Paroda veiks gegužės 8–20 dienomis.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijos darbo laikas:

I-IV 8:00-17.00 val., V 8:00-16:00 val.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė