Pirmąjį gegužės antradienį minima Euromelanomos diena (1)

www.manosveikata.lt nuotr.

www.manosveikata.lt nuotr.

Euromelanoma yra visos Europos odos vėžio prevencijos projektas, kurio tikslas – skleisti informaciją apie odos vėžio prevenciją, ankstyvąją diagnostiką ir gydymą. Gegužės 7 d. Euromelanomos diena Lietuvoje minima jau šeštą kartą. Šių metų šūkis: „Atpažink ir sustabdyk odos vėžį“.

Specialistai pabrėžia, kad odos vėžį įmanoma pastebėti reguliariai apžiūrint savo odą, o pastebėta ankstyvoje stadijoje ši liga gali būti sėkmingai gydoma. Deja, žmonės dažniausiai nekreipia dėmesio į atsiradusius pakitimus ir nesikreipia į gydytojus. Tad Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyrius dar kartą nori atkreipti dėmesį į odos vėžio atsiradimo rizikos veiksnius ir būtinybę sekti odos pokyčius bei laiku kreiptis į specialistą.

Melanomos simptomai

Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti ją nustačius išgydyti galima apie 97 proc. pacientų. Melanoma sudaro apie 15 proc. visų odos vėžio atvejų. Ši liga išsivysto arba iš jau esančių, arba iš naujai atsiradusių apgamų. Reikėtų atsiminti ABCDE kriterijus, pagal kuriuos galima įtarti melanomą:

A (angl. asymmetric) – asimetriški apgamai
B (angl. borders) – netaisyklingo kontūro apgamai
C (angl. colours) – įvairių spalvų apgamai
D (angl. diameter) – apgamai, kurių diametras didesnis nei 6 mm
E (angl. evolution) – apgamai, kurie greitai didėja

Kiekvienas apgamo dydžio, formos ar spalvos pasikeitimas, bet koks naujas požymis, simptomas, pavyzdžiui, kraujavimas, niežulys ar apsitraukimas apnašu yra įspėjamasis ženklas. Pamatę nors vieną iš ABCDE kriterijų arba pastebėję apgamų pakitimų, nedelsdami kreipkitės į dermatologą.

Nemelanominio odos vėžio simptomai. Reikėtų atkreipti dėmesį į odos darinius, kurie:

• Pakeitė dydį, spalvą ir/ar formą
• Skiriasi nuo kitų odos darinių
• Yra paraudę ar blizgūs
• Grublėto, nelygaus paviršiaus, tarsi padengti žvyneliais
• Atrodo kaip žaizdelė, tačiau negyja
• Kraujuoja
• Niežti
• Šlapiuoja

Pastebėję nors vieną iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į dermatologą.

Odos vėžio atsiradimo rizikos veiksniai

Pagrindinė odos vėžio priežastis – ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai.
Didesnę nei vidutinę riziką susirgti odos vėžiu turi asmenys, kurie:

• Yra šviesios odos arba greitai nudega saulėje
• Vaikystėje buvo smarkiai nudegę saulėje
• Daug laiko praleidžia saulėje (darbo ar laisvalaikio metu)
• Yra veikiami intensyvios saulės trumpais periodais (pavyzdžiui, per atostogas)
• Naudojasi soliariumais
• Turi daugiau kaip 50 apgamų
• Giminėje yra buvę odos vėžio atvejų
• Yra vyresni nei 50 metų
• Yra po organų transplantacijos

Netgi jeigu Jums netinka nė vienas iš paminėtų rizikos veiksnių, vis tiek galite susirgti odos vėžiu, todėl būtina reguliariai apžiūrėti viso kūno odą!

Kūno apžiūra

Ne visi įtarimų keliantys odos dariniai atsiranda saulės labiausiai veikiamose ir matomose vietose. Taigi, vieną kartą per mėnesį reikėtų apžiūrėti visą savo ir vaikų kūną tiek iš priekio, tiek iš nugaros. Geriausia – prieš didelį veidrodį. Pirmiausia gerai apžiūrėkite veidą, atkreipkite dėmesį į nosį, lūpas ir vietas virš bei už ausų. Galvą apžiūrėkite šukomis praskleisdami plaukus. Patikrinkite rankas iš abiejų pusių, taip pat tarpupirščius. Pakėlę alkūnes apžiūrėkite žastus ir pažastis. Gerai apžiūrėkite viršutinę kūno dalį, krūtinę, kaklą. Moterims reikėtų atkreipti dėmesį į tarpkrūtį ir odą po krūtimis. Tada apžvelkite pilvą, šonus bei kojas. Naudodami mažesnį veidrodį apžiūrėkite nugarą, sėdmenis, kaklo, kojų ir rankų užpakalines dalis. Galiausiai patikrinkite pėdas ir kojų tarpupirščius.
Jei aptikote įtartiną odos darinį ar pakitusį apgamą, kreipkitės į gydytoją dermatologą. Svarbu nedelsti, nes kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo didesnė sėkmingo gydymo tikimybė.

Patarimai, kaip sumažinti kenksmingą ultravioletinių spindulių poveikį ir riziką susirgti odos vėžiu:

• Venkite saulės, kai ultravioletinė spinduliuotė yra stipriausia (tarp 11 ir 16 valandos)
• Naudokite apsauginius kremus nuo saulės. Taip pat apsaugokite odą ir akis galvos apdangalu, marškinėliais, akiniais nuo saulės
• Ypač nuo saulės saugokite vaikus. Jiems būnant saulėje reguliariai tepkite apsaugines priemones su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF nuo 30 iki 50), aprenkite juos marškinėliais, pasirūpinkite, kad jie dėvėtų galvos apdangalus
• Leiskite odai įrusti palaipsniui. Venkite nudegimo! Odos paraudimas po deginimosi saulėje jau reiškia, kad nudegėte. Jeigu pūslės ar skausmas tęsiasi dvi dienas ar ilgiau, reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją
• Venkite degintis soliariumuose

Šiais metais, gegužės 13 d., Lietuvoje jau šeštą kartą rengiama Euromelanomos dienos akcija. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ragina visus, turinčius apgamų ar kitų neaiškių odos darinių, pasitikrinti pas gydytojus specialistus, kurie, esant būtinybei, atliks diagnostinius tyrimus ir nukreips tolesniam gydymui. Akcijos metu daugiau nei 40 šalies viešųjų ir privačių gydymo įstaigų (2013 m. Euromelanomos akcijos dalyvių sąrašas) laukia jūsų, jūsų šeimos narių, draugų, pažįstamų! Nespėjusieji pasitikrinti akcijos metu gali bet kada kreiptis į gydytojus dermatovenerologus (siuntimo nereikia).

Žmonių, pageidaujančių profilaktiškai pasitikrinti Euromelanomos dienos akcijos metu (gegužės 13 d.), išankstinė registracija vyks telefonu koordinaciniame centre 2013 m. gegužės 6–7 d. nuo 9 val. iki 16 val. tel.: 8 800 7 09 01; 8 800 7 09 02.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė