Kviečia žygis „Antano Baranausko keliu pas žemaičius“ (0)

Istorinio žygio plakatasGegužės 4–10 dienomis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus bei jo skyrius Arklio muziejus rengia istorinį žygį arklio traukiamu vežimu iš Anykščių į Vainutą. Gegužės 6–8 dienomis šis kinkinys važiuos ir Kėdainių rajono keliais, o jį čia vadelios Albertas Marazas.

Žygis „Antano Baranausko keliu pas žemaičius“ primins, kad šiemet sukanka 160 metų nuo būsimojo poeto ir vyskupo Antano Baranausko (1835–1902) kelionės iš Anykščių į pirmąją darbovietę – Vainutą.

Tuo metu dar tik 18-metis raštininkas, ką tik baigęs Rumšiškių raštininkų mokyklą, gavęs paskyrimą ir užsukęs atsisveikinti su artimaisiais į gimtuosius Anykščius, 1853 metų kovo 26 d. leidosi į 278 kilometrų kelionę per Lietuvą į pirmąją darbovietę. Įspūdžius, patirtus pakeliui, jis aprašė dienoraštyje:

„…privažiuoju Gaižiūnus, keičiu arklius – tiktai pora, ir tie netikę. Kelias labai bjaurus. Arkliai klimpsta purve iki kelių. Pravažiuoju Šėtą neišbrendamu keliu. Už Šėtos devynis varstus pravažiavus, pristoja arkliai. Einame pėsti su vežėju, o arkliai nepavelka tuščio vežimo. Saulė leidžiasi, o mes stovime kelyje, įklimpę duobėn, kelionės išvarginti ir nuilsę…“

„…Giedra diena, grynas dangus. Kalasi iš žemės žolė. Važiuojant akys džiaugiasi plačiu Kėdainių apylinkių horizontu, mintis atsigauna kur kas gražesnių reginių plotuose. Kėdainiuose išsiliejęs Nevėžis. Daržais ir kalnais pasiekę miestą, pervažiuojame tiltą. Kelias geresnis. Privažiuojame Josvainių miestelį, 17 varstų nuo Daukainių, mano nakvynės vietos. Valsčiaus valdyboje Raštininkas Butkevičius ir Mokytojas Kazanskis vaišina mane degtine…“

Išlikęs ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto fonde saugomas šis autentiškas A. Baranausko jaunystės rankraštis skatina vėl dardėti tuo pačiu keliu iš Aukštaitijos į Žemaitijos pakraštį ir pažvelgti iš vežimo į šiandieninę Lietuvą. Todėl savaitės žygis kinkiniu drieksis tuo pačiu maršrutu Anykščiai–Kavarskas–Ukmergė–Šėta–Kėdainiai–Ariogala–Raseiniai–Viduklė–Skaudvilė–Batakiai–Sartininkai–Vainutas. Žygio dalyviai gegužės 10 d. apie 14 val. pasieks kelionės tikslą ir bus iškilmingai sutikti Šilutės rajono miestelyje Vainute, kur iki šiol branginamas A. Baranausko atminimas.

Žygis taip pat primins, kad šiemet sukanka 50 metų, kai 1963 m. buvo patvirtinta Lietuvos sunkiųjų arklių veislė, ir 35 metai, kai prof. Petro Vasinausko iniciatyva 1978 m. Niūronyse šalia Anykščių buvo įkurtas Arklio muziejus. Keliaujant arklio kinkiniu per Lietuvą, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną patrauklų keliavimo per Lietuvą būdą – arkliais, atskleisti lietuviškų veislių arklių galimybes kinkinio kelionėms bei paskatinti ūkininkus, poilsiautojus, kaimo turizmo sodybų savininkus naudoti arklius ūkio, turizmo ir poilsio tikslais.

Gegužės 4 d., šeštadienį, 11 val. 30 min. Anykščiuose startavęs kinkinys, kuriame nuolat važiuos kiekvienam kraštui atstovaujantis patyręs vadeliotojas ir Arklio muziejaus muziejininkas, gegužės 6 d., pirmadienį, apie 12 val. 30 min. atvažiuos nuo Bukonių į Šėtą ir stabtels prie Šėtos gimnazijos, paskui iki 17 val. pasieks nakvynės vietą Daukainiuose. Gegužės 7 d., antradienį, iš ten pajudėjęs 8 val., apie 10 val. kinkinys pasieks Kėdainius, Didžiosios Rinkos aikštę, kur susitiks su kėdainiškiais. Tęsdamas kelionę, kinkinys 13 val. riedės per Josvainius, kur sustos prie gimnazijos, o apie 18 val. įsikurs nakvynei Pernaravoje. Iš ten trečiadienio rytą, 9 val., nuo bažnyčios jis tęs kelionę Raseinių link

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė