VDU lankysis orangutanų tyrėja prof. Birutė Galdikas (0)

Birutė Galdikas

Birutė Galdikas

Gegužės pradžioje VDU lankysis pasaulinio garso gamtosaugininkė, universiteto garbės daktarė prof. Birutė Galdikas. Apsilankymo metu profesorė surengs ąžuolų giraitės sodinimo akciją, skirtą diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos 20-mečiui, ir skaitys paskaitą apie savanorystę Indonezijoje.

Gegužės 2 d., ketvirtadienį, VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) jau trečius metus iš eilės bus surengta prof. Birutės Galdikas ąžuolų giraitės sodinimo akcija. Šiemet giraitę papildys 10 ąžuoliukų, kuriuos sodins pati profesorė, ją lydintys Indonezijos delegacijos nariai bei VDU Kauno botanikos sodo rėmėjai.

Prof. Birutės Galdikas ąžuolų giraitės sodinukai yra gamtos paminklais paskelbtų šimtamečių ąžuolų palikuonys – genetiniai klonai. Šie klonai, kaupiami ir saugomi Kauno botanikos sode, yra vertingas Lietuvos ąžuolų genofondas. Čia pasodinti ąžuolų sodinukai yra skiepyti ilgaamžių šalies ąžuolų įskiepiais, tarp jų – Stelmužės, Daukšos, Šventybrasčio, Šventragių, Karvelių, Medžialankio, Mukulių ir kitų.

Gamtosaugininkės prof. B. Galdikas vardo ąžuolyne taip pat planuojama įrengti ekologišką vaikų žaidimo aikštelę. Pasak VDU Kauno Botanikos sodo direktorės prof. Vidos Mildažienės, ši žaidimų aikštelė ne tik didins giraitės patrauklumą lankytojams, bet ir padės ugdyti vaikų meilę gamtai, gamtosauginį ir ekologinį sąmoningumą. „Edukacinė žaidimų aikštelė ir informaciniai stendai bus įrengti iš ekologiškų medžiagų – senų kirtimui skirtų parko medžių ir perdirbtų medžiagų. Tikimės, kad aikštelė bus gausiai lankoma sodo svečių, juk kasmet parką aplanko daugiau nei 50 tūkst. lankytojų“, – pasakojo Botanikos sodo direktorė.

Akcijos metu taip pat bus galima pasigrožėti paroda, kurioje eksponuojamos orangutanų gyvenimo fotografijos, užfiksuotos dr. B. Galdikas įkurtame „Pasir Panjang“ orangutangų globos ir karantino centre. Fotografijų autoriai – Lietuvos verslininkai, kurie centre savanoriavo 2012 m. vasarą.

Gegužės 6 d. 15 val. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) Birutė Galdikas ves viešą paskaitą-diskusiją „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“. Renginio metu taip pat bus pristatomas naujausias Neringos Skrudupaitės filmas apie garsiąją gamtosaugininkę – „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“.

Paskaita vyks anglų kalba. Paskaita bus tiesiogiai transliuojama internetu – vaizdo transliaciją bus galima stebėti VDU tinklalapyje vdu.lt.

Apie prof. Birutę Galdikas

Profesorė Birutė Marija Galdikas – visame pasaulyje garsi lietuvių kilmės antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja, fizinės antropologijos ir biologijos daktarė. Ji yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, etologijos specialistė, keleto knygų apie nykstančią orangutangų rūšį autorė. VDU garbės daktaro regalijos jai įteiktos 2010 m. Mokslininkės gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie prof. B. Galdiką sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Žymiausia autobiografinė knyga „Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutangais“ (1995) buvo išleista anglų, vokiečių, prancūzų, lietuvių kalbomis ir 2012 m. pristatyta VDU. Praėjusių metų pabaigoje „Globalios Lietuvos apdovanojimuose“ mokslininkė buvo apdovanota už pasiekimus mokslo ir technologijų srityje. B. Galdikas nuolat lankosi VDU ir dalinasi nepaprasta patirtimi, sukaupta tyrinėjant orangutanus.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė