Geriausi folkloro kolektyvai Palangoje ieškos Jurgio raktų (1)

palanga.lt nuotr.

palanga.lt nuotr.

Maždaug pusė tūkstančio etnokultūros propaguotojų – folkloro kolektyvų narių sugužėjo į Lietuvos kultūros sostinę Palangą, kad balandžio 26 d., penktadienį, savo dalyvavimu praturtintų tarptautinį Jurginių papročių festivalį „Jurgi, paimk raktus“.

Jau dvidešimt trečius metus švęsti Jurgines kviečianti Palanga šiemet liaudies kūrybos ir tradicijų gerbėjams parengė išskirtinę dovaną – tradicinę Jurginių šventę keičia tarptautinis festivalis, kuriame dalyvauti norą pareiškė 28 geriausi folkloro kolektyvai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Prancūzijos.

„Dalyvauti Jurginių festivalyje buvo pakviesti užsienio miestų, su kuriais draugauja Palanga, folkloro kolektyvai. Deja, ne visų atstovai galėjo atvykti, tačiau džiaugiamės, kad Jurginių papročių festivalį praturtins Pernu (Estija) bei Liepojos (Latvija) liaudiški ansambliai. Taip pat į mūsų kvietimą noriai atsiliepė folkloro kolektyvas iš Prancūzijos, du kolektyvai iš Rucavos (Latvija) bei unikalus, senąsias latvių liaudies dainas atliekančių moterų iš Bartos kolektyvas“, – sakė Palangos kultūros centro etnologė Zita Baniulaitytė.

Lietuvai atstovaus geriausi visų šalies regionų liaudiški ansambliai – tiek palangiškiams jau žinomi, kasmet dalyvaujantys kurorto Jurginių šventėje, tiek pirmą kartą prisijungiantys prie šio renginio. Jurginių papročių festivalį be abejo praturtins ir Palangos folkloro kolektyvai – 25-metį švenčianti „Mėguva”, Moksleivių klubo folkloro ansamblis „Kikilis”, pagyvenusiųjų liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“ bei vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Banguolis“.

Vis kolektyvai parengė programas, remdamiesi autentiškais savo regiono Jurginių papročiais. „Tai tikrai nebus vien dainos – festivalio žiūrovams bus pristatyta labai daug šokių, liaudiškų, piemenų žaidimų. Kolektyvai iš užsienio pristatys savo krašto Jurginių ar su pavasariu susijusius papročius. Tarp festivalio dalyvių bus daug studentų, kurie visuomet energingi ir linksmi,  žaismingai į Jurginių linksmybes įtraukiantys ir žiūrovus. Tad šį savaitgalį Palanga prisipildys jaunatviško šurmulio“, – pabrėžė Z. Baniulaitytė.

Jurginių renginiai Palangoje prasidės penktadienį, edukacine folkloro ansamblių programa miesto mokyklose ir darželiuose „Pagal Jurgį ir kepurė“ – jauniesiems palangiškiams bus pristatomi visų Lietuvos regionų, taip pat – įvairių šalių Jurginių papročiai.

Į centrinę miesto aikštę 15 val. pakvies „Jurginių turgelis“. Palangos kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Nerijus Stasiulis atkreipė dėmesį, jog tai nebus tradicinis kermošius – miesto centre savo išmonę demonstruos kulinarinio paveldo atstovai, šventinę nuotaiką čia palaikys folkloro ansamblių pasirodymai, kantri muzikos kolektyvas iš Šilalės „Karčemėlė“, bus organizuojami piemenų žaidimai. Šeštadienį sertifikuoti Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tautinio paveldo maisto produktų gamintojai čia surengs varžytuves, o vertins juos kompetentinga komisija, kurią sudarys Žemės ūkio bei Kultūros ministerijų atstovai.

Festivalyje „Jurgi, paimk raktus“ į Jurgines žvelgiama labai plačiai – šventėje bus atskleidžiami ne tik seniausi papročiai, skambės senosios sutartinės, bet ir penktadienį pristatoma paroda „Šv. Jurgis lietuvių liaudies mene“ miesto viešojoje bibliotekoje, šeštadienį vyksiančios šv. Mišios Šv. Jurgio koplyčioje ant Birutės kalno, kiti renginiai.

Jurginių dainos penktadienį skambės Senojoje gimnazijoje festivalio kolektyvų parodomajame koncerte „Linksmą pavasarį mums pagrąžinki“, šeštadienį įvairių regionų Jurginių papročiai bus pristatomi miesto aikštėse bei skveruose, o pavakare festivalio dalyviai surengs dainomis ir šokiais paįvairintas eitynes į Birutės parką, kur bus ieškoma šv. Jurgio raktų. Šio renginio metu įvairiose Birutės parko vietose skambės Jurginių dainos, skudučių, ragų, dūdmaišių, lumzdelių muzika, bus sukami rateliai. Vėliau dainos bei renginys „Yra aukštas kalnas Biruta vadintas“ persikels į Birutės kalną.

Vienu iš gražiausių šventės renginių taps šiemetinė naujovė – balandžio 27 d. (šeštadienį) 21 val. pajūryje, prie jūros tilto, vyks Šv. Jurgio ir „smako“ kovos inscenizacija, kurios metu devyniais žemaitukais atjojusi šv. Jurgio raiteliai sudegins dvylikos metrų ilgio ir keturių metrų aukščio šiaudinį blogio simbolį – „smaką“. Šis ugnies renginys bus praturtintas pirotechnikos efektais, specialia muzika.

palanga.lt nuotr.

palanga.lt nuotr.

Žaidimai, šokiai, pramogos su žirgais skulptūrų parke, dainų pynė ant jūros tilto visų lauks ir sekmadienį.

„Siūlau visiems įsijungti į festivalio renginius, liaudiškus žaidimus, pasivaikščioti po liaudies dainomis aidintį Birutės parką bei pasidžiaugti beatbundančia gamta. Tada ir pavasaris ateis greičiau“, – sakė Z.Baniulaitytė.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė