Įteikti diplomai už archeologinio paveldo išsaugojimą (1)

Diplomai – Panemunių regioninio parko direktoriaus V.Ganusausko ir Varnių regioninio parko direktorės I.Zimblienės rankose.

Diplomai – Panemunių regioninio parko direktoriaus V.Ganusausko ir Varnių regioninio parko direktorės I.Zimblienės rankose.

Archeologinio paveldo išsaugojimo geriausių darbų konkurse net du diplomus gavo saugomų teritorijų direkcijos. Tai Panemunių regioninio parko direkcija – už Seredžiaus piliakalnio su gyvenviete pritaikymą pažintinei rekreacijai ir Varnių regioninio parko direkcija už Pašatrijos piliakalnio tvarkymo darbų organizavimą. Šių piliakalnių tvarkymo darbai buvo vykdomi kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba.

Panemunių regioniniame parke sutvarkytas Seredžiaus piliakalnis, dar vadinamas Palemono kalnu. Piliakalnio tvarkymo darbai su archeologiniais tyrimais atlikti, įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM vykdomą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“.

Aukštas ir įspūdingas Seredžiaus piliakalnis siejamas su legendiniu Lietuvos įkūrėju Romos didiku Palemonu. Buvo teigiama, kad piliakalnis – tai Palemono kapas. Su Palemonu susijusį pavadinimą piliakalnis išsaugojo iki šių dienų.

XIII–XIV a. čia stovėjo lietuvių Pieštvės pilis, rašytiniuose šaltiniuose minima nuo 1293 metų. Kryžiuočiai ne kartą ją puolė (1293 m., 1294 m., 1298 m., 1318 m., 1319 m., 1322 m.). Ne kartą buvo sudegintas ir priešpilis. Pieštvės pilis atremdavo stiprius ordino puolimus, nes buvo įrengta patogioje gynybai vietoje. Pilis saugojo šalies gilumą nuo kryžiuočių antpuolių bei užtikrino ne tik Nemuno, bet ir Dubysos žemupio gynybą. 1363 m. balandį Pieštvės pilis buvo užimta ir sudeginta.

Nors ir apniokotas prabėgusių šimtmečių, Palemono kalnas yra gausiai lankomas turistų. Jo viršūnė – puiki apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Nemuno slėnį, Nemuno ir Dubysos santaką.

2012 m. šio techninio projekto sprendiniai, bendrai finansuojant Europos Sąjungai ir Lietuvos Respublikai, įgyvendinti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie AM vykdant projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“.

Įgyvendinus projektą pagerinta Seredžiaus piliakalnio būklė. Atvežtiniu gruntu užpiltos gynybiniame pylime ir piliakalnio šlaituose iškastos duobės. Užpilti Antrojo pasaulinio karo metu iškasti apkasai. Lankytojų srautų reguliavimui įrengti takai piliakalnio viršutinės aikštelės pakraščiais, įrengti terasuoti laiptai į gynybinį griovį bei pylimą. Atlikti kraštovaizdžio formavimo želdinių kirtimai. Nuo piliakalnio pašalinti visi krūmai ir medžiai.

Didingai virš Seredžiaus miestelio iškilęs sutvarkytas piliakalnis ne tik žavi pravažiuojančius, bet ir kviečia įkopti į viršūnę nuo papėdės įrengtais laiptais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė