Birštonas – pirmasis miestas, turintis vardinį jurginą (0)

Jurginas | Birštono savivaldybės nuotr.

Jurginas | Birštono savivaldybės nuotr.

Balandžio 19 d., 15 val., Birštono Turizmo informacijos centre vyks Birštono vardo jurgino – naujos jurginų veislės – inauguracijos ceremonija.  Į šį kurortui svarbų renginį pakviesta selekcininkė Rita Zala iš Latvijos, Europos jurginų konkurso dukart prizininkė ir Birštono vardu inauguruojamo jurgino krikštamotė, chorvedė Rasa Gelgotienė. Iškilmingos ceremonijos metu Birštono merei Nijolei Dirginčienei bus įteikiamas naujos veislės jurgino Birštonas gumbelis. Taip pat bus atidaromas naujas gėlynas prie Birštono TIC, o jurginų ir kitokių gėlių augintojams, sukviestiems į pavasarinę jurginų mugę, bus pristatyta naujai suprojektuoto Jurginų skvero vieta.

Pirmą kartą Birštone organizuojama pavasarinė jurginų gumbų mugė, kurios metu bus galima pirkti, parduoti, mainyti, dovanoti jurginų gumbus. Jurginų gumbų mugė – puiki proga įsigyti retų jurginų veislių ir pabendrauti su jurginų augintojais apie sodinimo, priežiūros subtilybes. Mugės metu vyks naujos jurgino veislės „Birštonas“ inauguracija. Į šią šventę specialiai atvyksta garbės viešnia iš Latvijos, garsi jurginų selekcininkė R. Zala.

Šventėje dalyvaus Jurginų mylėtoja R. Gelgotienė, kuri mano, kad jurginai yra „pati tinkamiausia Lietuvos sodyboms gėlė – gausiai ir ilgai žydi, stambūs žiedai visų įmanomų spalvų, formų, dydžių“. Ji prisideda prie renginio idėjos: norisi šią puošnią gėlę įtvirtinti ir Lietuvoje.

Ši mugė – renginys visai šeimai, kuriame smagi muzika, juoko jogos užsiėmimas, smėlio terapija vaikams ir pavasariška kurorto atmosfera. 13.30–14.30 val. vyks dalyvių registracija, ir iš karto po jos – improvizuota spaudos konferencija. Jos metu bus pristatoma nauja Birštono vardo jurgino veislė ir pagrindžiama tokios gėlės svarba miesto reprezentacijai, pasaulio gėlių augintojų augintojams.

15–15.30 val. numatyta jurgino inauguracijos ceremonija, kurios metu merei N. Dirginčienei bus padovanotas naujojo jurgino gumbelis. Po iškilmingos jurgino gumbelio inauguracijos ir „krikštynų“, susirinkusieji į pavasarinę jurginų mugę gėlių ir jurginų augintojai, birštoniečiai ir kurorto svečiai bus kviečiami dalyvauti juoko jogoje „Jurginai – visada besijuokiančios gėlės“. Inauguracijos proga vyks mugės dalyvių ir svečių sveikatinimo terapija – tai dviguba dozė juoko jogos, kurią pristatys trenerė, psichologė Nijolė Guzovičienė. „Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis. Netgi priešingai – stengtis pagauti kaip galima daugiau“, sako N. Guzovičienė.

Po juoko jogos, 15.40–18.00 val. vyks konsultacijos ir mugė, kurioje selekcininkė R. Zala (Latvija) teiks konsultacijas, pristatys vaizdinę medžiagą apie savo išveistas jurginų rūšis. Susirinkusieji kviečiami pirkti, mainyti, dovanoti savo užaugintus jurginų ir kitokių gėlių gumbus, sodinukus, kad gyventi būtų gražiau ir smagiau.

Vaikai mugės metu galės kurti ir reikštis smėlio terapijoje – įdomiame ir smagiame užsiėmime.

Kaip teigia R.Gelgotienė, kurios dėka buvo sugalvota suteikti geltonai ir gausiai žydinčiam, neaukštam (60 cm aukščio) jurginui Birštono vardą, „tokie jurginai labai tinka viešųjų erdvių apželdinimui – skverams, gėlių bordiūrams ir kompozicijoms. Birštono jurgino pavadinimas keliaus per viso pasaulio gėlininkų katalogus ir garsins šio kurorto vardą“. Selekcininkė R. Zala, išvedusi naują jurginų veislę, pamačiusi Birštono tinklapyje geltoną spalvą herbe ir kurorto vaizdus, nutarė, kad būtent šiam naujam jurginui tiks toks miesto vardas. Ši idėja gimė Birštono viešajai bibliotekai, laikraščiui „Gyvenimas“, Nemuno kilpų regioniniam parkui, Lietuvos istorijos institutui  Stanislavo Moravskio tradicinių skaitymų Namajūnuose, Šventų Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje, kai hum. m. dr. Reda Griškaitė pateikė istorinius argumentus, kodėl Birštono kurorte pagrįstai organizuojamos Jurginų šventės šių gėlių augintojams ir mylėtojams. Jurginių šventės tradicijos sietinos su garsaus daktaro ir rašytojo, Ustronės dvaro savininko Stanislavo Moravskio vardu. Būtent jis į Birštono kraštą atvežė spalvingas, beveik visą vasarą ir rudenio pradžioje žydinčias gėles – jurginus, o iš čia paplito po kitus Lietuvos dvarus. S. Moravskis karštai propagavo sodų kultūrą, ir teigė, kad kuriant parką, būtina išnaudoti natūralaus peizažo privalumus. Pasiskaitęs sodininko, botaniko Juozapo Strumilos 1842 m. Vilniuje išleistą „Traktatą apie jurginus“, savotišką himną jurginui, S. Moravskis susižavėjo nuostabiaisiais jurginais ir oranžerijoje juos išaugino iš Sankt Peterburgo atsiųstų sėklų. Po kaimyninius dvarus, kaimus ir miestelius pasklidus žiniai apie nepaprastas gėles, žydinčias išpuoselėtame S. Moravskio gėlyne, daugelis jų ėmė geisti ir prašyti pilnavidurių jurginų gumbų. Pasak dr. R. Griškaitės, tyrinėjusios S. Moravskio kūrybą, verta aiškiai pasakyti, kad „jurginas – jokia kaimiečių gėlė, bet netgi atvirkščiai – dvarų sodų ir gėlynų – puošmena“.

Jurginų šventė ir pavasarinė jurginų gumbų mugė Birštone svarbi tuo, kad populiarinamas ne tik jurginas – „nuolat tau besišypsanti gėlė“, bet kurorte plėtojama estetikos, gamtos ir augalų grožio terapija, kuri padeda visiems pasijusti laimingesniems.

Birštone jurginai žydėdavo tik privačiose teritorijose, o nuo šio pavasario žydės ir siautės  viešose erdvėse! Visus šį sezoną Birštone žydėsiančius jurginus organizatoriai kviečia fotografuoti ir nuotraukas siųsti į Birštono turizmo informacijos centrą. Konkurso nugalėtojams – per rudeninę Jurginų šventę, rugsėjo 7 d. – bus įteiktas kurortinio spa viešbučio „Karališkoji rezidencija“ įsteigtas prizas – „Nakvynė ir pramogos dviems“.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė