Č. Iškauskas. Pavasariniai sugrįžimai (pirmadienio mintys) (1)

Česlovas Iškauskas | alkas.lt nuotr.

Česlovas Iškauskas | alkas.lt nuotr.

Pagaliau – proveržis: kliokia pavasariniai upeliai, dangus suplyšta į vaiskią žydrynę, per anksti sugrįžę gandrai ir kiti paukščiai maisto ieško prie kelių ir sodybų, o jausmuose kažkokia kilnaus laukimo būsena… Taip, tai pavasaris, kurį prisimenu iš ižą varančio Nemuno gausmo, iš malonios saulės atokaitos žemuogių įkalnėje, neišpasakyto jėgų antplūdžio.

***

Su pavasario paukščiais, nors ir vėlyvais, grįžta Lietuvon ir prof. V.Landsbergis, pretenduosiantis į TS-KDP pirmininko postą. Ar jis bus geresnis už buvusius šių atskirų partijų ir junginės politinės jėgos lyderius, dar sunku pasakyti, bet aišku, kad jis mums puikiai žinomas, vienų mėgstamas, kitų keikiamas, nelinkęs visko vynioti į vatą, visada turintis aiškią savo nuomonę ir drįstantis ją nuosekliai deklaruoti.

Jame galima pastebėti visokių bruožų: uždarumo, įtarumo, atsiribojimo, sarkazmo, sultingų epitetų, užsispyrimo, noro išsiskirti, pasakyti kitaip ir drastiškiau, nuoseklumo, nuomonių kaitos, neatidumo kitiems, nedėkingumo partneriams… Šioje spalvingoje charakterio ir politinės asmenybės paletėje kiekvienas susiras ko nori – ir dievinimui, ir pagyroms, ir prakeiksmams.

Bet šis šaudytas gaudytas politikos paukštis į Gimtinę grįžta su pagirtinu ketinimu: atnaujinti kiek sustabarėjusią, dogmatišką dešiniųjų koaliciją, kad ji mokytųsi iš savo klaidų, patirtų per rinkimus ir per ilgametį ankstesnių veikėjų kadenciją, kad įvestų jų rotacijos principą, įsileistų jaunus, energingus politikus, kad sujungtų per 20 metų atplyšusius kolegas, pavyzdžiui, G.Vagnorių. Jeigu savo autoritetu V.Landsbergis tai pasieks, mes jį aukštinsime taip, kaip ir už vedlio vaidmenį atkuriant Nepriklausomybę. Jeigu jis dar labiau palinks nuo metų ir rūpesčių naštos, sakysime, kad profesorius jau padarė viską ir jam belieka grįžti į čiurlioniadą.

Ir tai nebūtų 80-mečio politiko nesėkmė. Tiesiog iš mūsų politinio visuomeninio gyvenimo mechanizmo iškristų vienas labai svarbus smagratis…

***

Vakar, sekmadienį, sukako lygiai penkeri metai, kai Vilniaus apygardos teismui Generalinė prokuratūra perdavė Darbo partijos bylą. Tai pirmas atvejis nepriklausomos šalies istorijoje, kai teisiama politinė partija ir jos lyderiai. Tad nenuostabu, kad ji taip vilkinama. Ilgos pertraukos, manipuliacijos europarlamentaro neliečiamybe, advokatų kaita, DP lyderio slapstymasis Rusijoje, ligos „kai reikia“, bylos politizavimas ir įvairūs „gumos tempimai“, – visa tai sudarė įspūdį, kad mūsų teisėsauga arba neturi patirties, arba neįgali. Sąmokslo teorijų mėgėjai šnibždasi, kad ir čia milijonai viską gali. Dar daugiau: tie milijonai esą atkeliauja iš užsienio.

Bylos senaties terminas sueina 2014 metais. 2012-ųjų pabaigoje Teisės institutas išleido Baudžiamosios justicijos tyrimų skyriaus vedėjo, vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Skirmanto Bikelio monografiją „Senaties institutas baudžiamojoje justicijoje“. Pristatydamas veikalą mokslininkas sakė, kad visuomenėje plačiai aptarinėjamoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje bus taikomi trumpi senaties terminai, kurie buvo nustatyti anksčiau galiojusiu įstatymu. Iki 2010 metų Baudžiamojo kodekso pakeitimų senaties terminai Lietuvoje buvo gana trumpi, vieni trumpiausių visoje Europoje, todėl bylų vilkinimo taktika buvo perspektyvi ir atitinkamai plačiai naudojama. Bet, 2010 metais pailginus senaties terminus, šie pakeitimai gali būti taikomi tik nusikaltimų, padarytų po minėtų pakeitimų, atžvilgiu. Kitaip sakant, įstatymas atgal negalioja, ir DP išsaugojo galimybę bylą vilkinti, kol jai sueis senaties terminas.

Beje, Teismas posėdžius yra suplanavęs tik iki birželio pradžios, po to atostogos ir pan. O čia dar naujas viražas: ateityje ketina susijungti Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“; prie jų norėtų prisidėti Leiboristų partija, ir šios „mini“ tuoktuvės vyks jau per DP suvažiavimą balandžio 24 d. Gali būti, kad pakeitus partijos pavadinimą teisėsauga neteks rimto tyrimo objekto – pačios kaltinamosios Darbo partijos…

Ką gi, V.Uspaskichas sugrįžta…

***

Taigi, pavasario vėjai atgina grįžtančius politikos vedlius, o šniokščiantys polaidžio vandenys – visokias sąšlavas. Gali būti, kad tarp jų kai kas ras ir aukso grūdą, o tarp grįžtančių politikos paukščių pastebės ir margą genelį, ir įgudusį „vanagą“… Toks jau tas atsinaujinimo, pakilimo, permainų metas – Pavasaris.

            P.S. Balandis atnešė ir vieną sensaciją: jau lapkritį Lietuva išves mažytį 1 ltr. talpos dirbtinį kosminį Žemės palydovą (išsamiau – Alkas.lt pristatomoje TV laidoje „Savaitės pjūvis“) .

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė