Vėluojančio pavasario potvynio pradžia prognozuojama balandžio 14–17 d. (0)

potvynisVidutinė pavasario pradžios Lietuvoje data yra kovo 23 d. Šiais metais ji buvo prognozuota dar ankstyvesnė, tačiau globali oro masių cirkuliacija nulėmė vėlyvą potvynį.

Vandens atsargos sniego dangoje Lietuvoje ir Nemuno bei Neries baseinuose Baltarusijos teritorijoje nuo vasario 25 d. iki balandžio 5 d. padidėjo vidutiniškai 15 mm ir yra didesnės už normą.

Šiuo metu vandens lygiai visose upėse yra žemi ir nors jau pradėjo kilti, yra artimi žemiausiems daugiamečiams. Dirvos įšalas neviršija 60 cm. Upių vagose praktiškai nėra ledo dangos – suplonėjusi danga yra tik vietomis, todėl pavasario potvynis praeis ramiai, be didelių sangrūdų. Kuršių marių dalyje, kurioje įteka Nemunas, ledo danga suirusi, o vandens lygis yra žemesnis už vidutinį. Nurodytos sąlygos mažina potvynio mastą.

Tačiau staiga atšilę, protarpiais lydimi lietaus, orai lems intensyvų sniego tirpimą ir aukštą vandens pakilimą daugumoje šalies upių, išskyrus Vakarų Lietuvos upes (Bartuvą, Jūrą, Miniją, Akmeną-Danę, Šyšą), kur sniego likę visai mažai, tačiau dėl patvankos nuo Nemuno išsilies Gėgė ir Leitė.

Vandens atsargos (mm) sniego dangoje 2013 m. balandžio 5 d.

Vandens atsargos (mm) sniego dangoje 2013 m. balandžio 5 d.

Kitose upėse pagal esamas ir prognozuojamas hidrometeorologines sąlygas pavasario potvynis bus didesnis už vidutinį daugiametį. Didžiausias vandens debitas Neryje, Šešupėje, Šventojoje, Dubysoje, Žeimenoje ir Nevėžyje prognozuojamas 3 proc. tikimybės, Nemune, Merkyje ir Lėvenyje prognozuojamas 2 proc tikimybės. Didžiausias potvynis prognozuojamas Dauguvos baseino upėse – 1–2 proc. tikimybės. Prognozuojamas apsemtos teritorijos plotas Nemuno žemupyje – 20–22 tūkst. ha.

Orų prognozės rodo, kad jau nuo savaitgalio termometro stulpelio rodmenys perkops 10 laipsnių šilumos ribą, o kitos savaitės viduryje gali pakilti ir iki 15. Penktadienį–sekmadienį visoje Lietuvoje pranašaujamas intensyvus lietus.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacija

Potvynio pradžia prognozuojama balandžio 14–17 d.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė