Birštono Sakraliniame muziejuje vyksta velykinių margučių paroda (0)

Birštono Sakraliniame muziejuje vyksta tautodailininkės Angelės Rauktienės skutinėtų margučių ir Kalvarijos krašto margintojų Salomėjos Belevičienės, Rasos Baliulienės, Danutės Asipauskienės ir Sauliaus Tumelio velykinių margučių paroda. Muziejininkė D.Valatkienė sako, kad Angelę Rauktienę prisikviesti į muziejų pavyko perskaičius laikraščiuose informaciją apie tautodailininkės laimėtą „Auksinį vainiką“.

Iš Veiverių (Prienų raj.) kilusi ir šiuo metu Balčių kaime (Šilutės raj.) gyvenanti A.Rauktienė maloniai sutiko atvežti ekspoziciją ir pati atvyko į Birštoną pasidalinti velykinių margučių marginimo paslaptimis. Muziejaus verandoje gerdamos arbatą, muziejininkės ir parodos dalyviai klausėsi Angelės pasakojimo apie margučius, marginamus natūraliais dažais, skutinėjimo subtilybes ir išbandė, kaip patogu kiaušinius dažyti, panaudojant vašką ir stiprų, gerai įraugintų kopūstų raugą. Šis margučių marginimo būdas populiarus Klaipėdos krašte.

IMG_9145-K100Tautodailininkė A.Rauktienė į Birštoną atvežė didžiąją dalį savo sukurto velykinių margučių rinkinio: akį traukia margučiai, sudėlioti į medinį rėmą, mediniai margučiai, dažyti natūraliais dažais, mažulyčiai skutinėti putpelių kiaušinukai ir dideli žąsų kiaušiniai. Margučių kūrėja yra sukūrusi medinius kiaušinius neregiams, kuriuos dekoravo Brailio raštu. Menininkė realizavo idėją – per metus kasdien išskutinėti po vieną margutį. Į Birštoną ji atvežė birželio mėnesio rinkinį – 30 žalių margučių, skirtų tam tikroms kalendorinėms dienoms, šventėms ar sukurtų, liejantis įkvėpimui.

IMG_9121-K100Sakraliniame muziejuje šiuo metu eksponuojamas įspūdingas tautodailininkės skutinėtų margučių rinkinys, pripažintas geriausiu taikomosios dailės kūriniu prestižiniame Lietuvos tautodailės konkurse „Aukso vainikas“. Rinkinį sudaro 30 margučių, suguldytų į penkias gražias medines dėžutes po 6 kiaušinius. Dėželes pagamino menininkės vyras Vytautas Rauktys, padedantis įgyvendinti ir kitus Angelės sumanymus. Margučiai, dažyti gamtiniais dažais – šieno, svogūnų lukštų, juodalksnio žievės nuoviru, išdėlioti ant džiovintų žiedlapių, šieno, žolelių paklotų, skutinėti tradiciniais lietuvių margučių raštais. Kiekvienoje atvertoje dėželėje – įdėtas ant tošies tušu menininkės parašytas Maironio eilėraščio posmas. Šį rinkinį A.Rauktienė skyrė poeto Maironio sukaktuvėms – už šį darbą tautodailininkė buvo apdovanota liaudies meistrės Mildos Gutauskienės sukurtu Aukso vainiku, kurį taip pat galima pamatyti šioje parodoje.

Kalvarijos krašto (Liubavo) margučių margintojai, liaudies meistrai taip pat pristato savo lobius – neįprastais būdais išmargintus velykinius kiaušinius.  S.Tumelis stručio kiaušinius išraižė ir storą lukšto ažūrą papuošė kristalais. Kitų margučių margintojų kiaušiniai skutinėti, dažyti vašku, papuošti popieriumi ir iš juostelių sukurtais gėlių deriniais.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė