G.Songaila. Lenkijos politika Lietuvoje (politiko komentaras) (audio) (18)

Gintaras Songaila | Alkas.lt nuotr.

Gintaras Songaila | Alkas.lt nuotr.

Pakalbėkime apie Lietuvos ir Lenkijos santykių keblumus, apie tai, kaip kai kas siekia pasinaudoti mūsų valdančiųjų papuvimu ir savigarbos stoka.

Praėjusią savaitę Lietuva ir vėl sulaukė akibrokšto iš Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslavo Sikorskio: bendrus su Lietuva energetikos ir susisiekimo projektus jis susiejo su lenkiškos asmenvardžių rašybos ir dvikalbių gatvių užrašų įvedimu Lietuvoje. Šį kartą Sikorskis pranoko net ir Putiną – pastarasis, uždarydamas Draugystės naftotiekį remontui šio sprendimo atvirai nesusiejo  su reikalavimais Lietuvai…

Tiek Lietuvos politikos apžvalgininkai, tiek ir Lietuvos premjeras įvardino šiuos pono Sikorskio pareiškimus, kaip ne itin diplomatiškus, ar tiesiog kaip šantažą. O iš Lietuvos užsienio reikalų ministerijos jokio vertinimo nesulaukėme. Sakyčiau, ačiū Dievui –  nes iš dabartinio ministro Lino Linkevičiaus tikėtini vien atsiprašymai. Kaip matyti, premjerui Algirdui Butkevičiui jau tenka ne tik Vyriausybės vadovo, bet ir tikrojo užsienio reikalų ministro vaidmuo.

Ar tokie pono Sikorskio pareiškimai  yra tik nesusipratimai, į kuriuos geriausia nekreipti? Ar mūsų kaimyninės šalies atstovas jau įveda naujus standartus, kaip dera elgtis su Lietuva, – tarsi ji palaipsniui nustotų būti valstybe, tarsi ji taptų tik vaivadija, kurioje Lenkijos pareigūnai tuoj įves tvarką?

Ponas Sikorskis jau penketą metų demonstruoja šią laikyseną. Ir ji, atrodo, gali pasiteisinti. Jei Kubiliaus vyriausybė dar mėgindavo tokius akibrokštus nuleisti negirdom, ar netgi santūriai nesutikti, tai Butkevičiaus vyriausybė dar neapsisprendžia – ar ji po kiekvieno spjūvio į Lietuvą nusišluostys seiles ir atsiprašys, ar dar išdrįs ir pasakyti, jog spjaudytis negražu.

Kaip antai, prieš gerą savaitėlę iki šio pareiškimo Sikorskis liepė Lietuvai pasirinkti, ar ji statys suskystintų dujų terminalą Klaipėdoje, ar geriau tegu stato jungtį tarp Lenkijos ir Lietuvos dujų vamzdynų… po to, kai Lenkija pati pas save pastatys suskystintų dujų terminalą. Žinodamas, kad dujų terminalas Lietuvoje pradės veikti jau kitų metų vasarą Sikorskis vis tiek siūlo Lietuvai persigalvoti, nes tuomet esą ir dujų vamzdynų jungtis gali neapsimokėti. Kam tai neapsimokės? Lenkijai? Ar gal ponas Sikorskis nuoširdžiai rūpinasi,  kad terminalas apsimokėtų Lietuvai?

Iš Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir vėl nieko aiškaus neišgirdome… Nors ne, vis tik išgirdome itin naują dalyką: neįvardinti ministerijos pareigūnai pareiškė, kad jie nieko nebekomentuoja, ką sužino iš spaudos. Net jeigu tai citatos.  Regis, ši ministerija jau amžinai nutils. Tad Lietuva, regis, apseis ir be užsienio reikalų. Gal kiti jais pasirūpins.

Lietuvos diplomatų garbę ir šį kartą išgelbėjo Vyriausybės vadovas, pareiškęs, kad jam, cituoju, „labai keista, jog kitos šalies užsienio reikalų ministras  rekomenduoja mums,  kaip valdyti mūsų šalį“. Nusistebėjimas logiškas. Bėda tik ta, kad ponas Sikorskis jau seniai ir nuolat vis ką nors rekomenduoja Lietuvai.  Savo rekomendacijas jis pradėjo net ne nuo Lietuvos švietimo sistemos, bet nuo lietuvių kalbos abėcėlės. Jis net buvo pažadėjęs, kad kojos į Lietuvą nekels, kol Lietuva neįves lenkiškos asmenvardžių rašybos…

Jeigu Prancūzijos užsienio reikalų ministras būtų ką nors rekomendavęs Belgijai apie tai, kaip reikėtų tvarkytis jos mokyklose, jis jau kitą dieną nebebūtų ministras.Ypač jeigu jis lieptų Belgijai įvesti tokią tvarką, kurios nėra net ir pačioje Prancūzijoje. Tačiau Lietuvos švietimo ministras, Uspaskicho partijos atstovas Dainius Pavalkis klusniai įvykdė Sikorskio nurodymus. Nepaisydamas galiojančio Švietimo įstatymo, jis ir vėl, ar tai aštuoniems metams, ar tai neribotam laikui atidėjo  lietuvių kalbos egzaminų vertinimo suvienodinimą.

Lietuviai Lenkijoje skelbia, kad jiems būtų gėda, jei jų lenkų kalbos mokėjimą kas nors vertintų kitaip negu yra vertinamas kitų Lenkijos piliečių mokėjimas…Tačiau Tomaševskio partijai Lietuvoje gėdos jausmas yra svetimas… Štai jau dešimtmetį turėjo būti vykdomas lietuvių kalbos mokymo programų suvienodinimas. Prieš vienuolika metų buvo pasirašytas net Memorandumas su Lenkijos švietimo ministre…Dėl poreikio stiprinti valstybinės kalbos mokymą tautinių mažumų mokykloms mokinio krepšelis buvo penkiais procentais didesnis. Jei valstybinės kalbos mokymas iki šiol nesustiprintas, kas sugrąžins valstybei iššvaistytas lėšas? Kas ir kaip atlygins kitiems Lietuvos piliečiams už jų diskriminaciją, vertinant mokymosi pasiekimus?

Tačiau nesuverskime visko asmeniškai Sikorskiui – supraskime, tiesiog tokia šiandien yra Lenkijos politika Lietuvoje. O kokia yra pačios Lietuvos politika? Latvijos premjeras Dombrovskis neslėpdamas pareiškė, kad jam dėl tokios imperinio stiliaus reikalavimams nuolaidžiaujančios Lietuvos politikos labai neramu, kad ji gali pakenkti net ir Latvijos interesams. Tiesa, Lenkijos šovinistai nereiškia pretenzijų Latvijai. Tokias pretenzijas iki šiol reiškė Kremliaus imperialistai. Tačiau, kaip sako senas baudžiauninkų priežodis – Ar Šuiskis, ar Visockis – koks skirtumas?

Regis, neramu ir pačiam Butkevičiui… tačiau nepasigaukime, iš tiesų ne jo pareiškimai atstovauja tikrąją politiką. Ją atstovauja arba nežinia kas, arba tie, kurie įrašė į naujosios Vyriausybės programą tiek segregacines švietimo nuostatas, tiek ir lenkišką viešąją rašybą. Vieną dieną įrašė, o kitą – prisiminė, kad tai prieštarauja Lietuvos Konstitucijai. Būtent šią politiką atstovauja naujasis Lenkijos ir Lietuvos parlamentinės asamblėjos Lietuvos delegacijos vadovas – ramus kaip belgas Gediminas Kirkilas, kuris, kaip pranešė Lenkijos laikraštis „Gazeta Wyborcza“ gegužės trečią, atseit, simbolinę dieną atvyks į Lenkiją pasirašyti įsipareigojimų įgyvendinimo grafiko.

Keturis metus asamblėjos posėdžiai nevyko, nes Lietuva šių įsipareigojimų esą nevykdė, o štai dabar, labai simboliškai, tai yra per Lenkijos Konstitucijos dieną, kai mes Lietuvoje turėtume minėti Lietuvos valstybės pabaigą, ponas Kirkilas atvažiuos kažką pasirašyti… Ir prie ko gi čia ta Lietuvos Konstitucija? Juk anot Sikorskio, Lenkija niekada neokupavo savo senojo lenkiško Vilniaus? O anot Tomaševskio, ne lenkai, o lietuviai čia turi integruotis. Tuo juk rūpinasi vadinamosios kresų organizacijos, kurias finansuoja Lenkijos Senatas.

Jei su tuo nesutinkate, jei dar jaučiatės savo valstybės šeimininkais pasirašykite peticiją dėl Konstitucijos gynimo.  Internete jos adresas: www.peticijos.lt/visos/71086

Autorius yra Tautininkų sąjungos pirmininkas. Komentaras skaitytas per Žinių radiją kovo 25 d. Klausykite garso įraša:

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė