Varėnos mugėje „Auksalio kupkas“ pristyti nagingiausių Dzūkijos meistrų darbai (nuotraukos) (0)

Varėna.lt nuotr.

Varėna.lt nuotr.

Verbų sekmadienio išvakarėse Varėnos centre smagiai šurmuliavo trečią kartą suorganizuota priešvelykinė mugė „Auksalio kupkas“. Joje dalyvavo, savo rankomis pagamintais dirbiniais bei gaminiais prekiavo, amatus bei kūrybinį vyksmą pristatė daugiau kaip penkiasdešimt tautodailininkų, amatininkų, ūkininkų, sodininkų, kaimo bendruomenių atstovų ir visų nagingų Dzūkijos žmonių iš Varėnos, Alytaus, Lazdijų rajonų, Alytaus ir Druskininkų miestų. Šventės pabaigoje buvo apdovanoti nagingiausi mugės meistrai. Mugės dalyvius ir svečius linksmino dzūkai muzikantai.

Ši mugė Varėnai – didelis įvykis. Tai puiki proga parodyti, kokiais darbščiais ir kūrybingais žmonėmis turtingas Varėnos rajonas ir visa Dzūkija, kurioje gerbiamos ir tebepuoselėjamos iš tėvų ir senelių perimtos senosios dzūkų tradicijos, amatai, kulinarinis paveldas, kurioje gyvena tiek daug žmonių, mokančių „prakalbinti“ medį, molį, liną, šiaudą… Tad mugė – puiki proga pamatyti ir įsigyti jų darbus, pagerbti bei simboliškai „įpinti“ į margaspalvį, ypatingą vertę turintį Lietuvos kūrėjų vainiką. Juk Dainavos kraštas garsėja senųjų dzūkų amatų puoselėtojais, turtingas kuriančiais žmonėmis.

Mugės rengėjai – Varėnos kultūros centras tikisi, kad ji taps tradicinė ir išaugs į didelę pavasarinę šventę, kuri skelbs pavasario darbų pradžią.

Nors šiųmetė mugė nedžiugino pavasarišku oru, kad saulė jau ir šypsojosi pavasarišku šypsniu, tačiau buvo žiemiškai žvarbu, bet apsilankiusieji turėjo puikią galimybę Velykoms įsigyti pintų, skobtų, žiestų, megztų, nertų dzūkų meno meistrų dirbinių, verbų, margučių, paskanauti dzūkiškų skanėstų, pasiklausyti nuotaikingo koncerto.

Kas tas „Auksalio kupkas“? Tai dzūkiškas pavadinimas, kuris asocijuojasi su gėriu, grožiu, atgaiva. Kadangi Varėnos kraštas nuo seno garsėja ne tik skaidriavandenėmis upėmis, šaltiniais, tyro oro, mąsliai ošiančiomis giriomis, bet ir talentingais kūrėjais, senųjų amatų meistrais, ir daugelis iš jų su savo išaustomis lovatiesėmis, nutapytais paveikslais, nupintomis vyžomis, puikiausiais nėriniais, keramikos ir medžio dirbiniais, šiaudiniais sodais bei kitais nagingų rankų kūriniais žavi į Dzūkiją užklystančius Lietuvos ir užsienio turistus, prieš šešetą metų buvo sugalvota organizuoti kuriančių Varėnos krašto žmonių darbų parodas, o prieš keletą metų – ir muges.

Dzūkiškos mugės pradžioje jos dalyvius ir lankytojus dzūkiškai ir nuotaikingai pasveikinęs Varėnos kultūros centro direktorės pavaduotojas Marius Galinis pasidžiaugė, jog Varėnoje jau trečiąkart vyksta puiki priešvelykinė mugė, kuri į Varėną sukviečia ne tik Varėnos krašto, bet ir viso Dzūkijos regiono geriausius amatų meistrus.

Jis kvietė pasidžiaugti šventine mugės nuotaika bei įsigyti tikrai vertų dėmesio dzūkų meistrų dirbinių, o meistrams linkėjo kūrybinės sėkmės, kad noras puoselėti ir kurti tai, kuo gyveno mūsų protėviai, neapleistų ir ateityje. „Auksalio kupko” šventėje liaudiškos muzikos ir dainų kvietė pasiklausyti Varėnos kultūros centro jaunimo folkloro ansamblio „Žeiria” bei Perlojos kaimo kapela.

Gerą pusdienį varėniškius ir miesto svečius žavėjo įvairiausios švilpynės, ąsotėliai, dubenėliai iš juodosios keramikos, kuriuos į mugę atvežė Maksimonių kaime gyvenantys ir kuriantys žymi keramikė Rūta Indrašiūtė bei jos brolis, skulptorius ir keramikas Saulius Indrašius. Dailiomis, įmantriausiais raštais išmargintomis riešinėmis bei mielais moterims skirtais rankų darbo papuošalais viliojo pagonybės laikus liudijančiais drabužiais pasidabinusi riešinių meistrė Nijolė Jakavonienė, verbas ir sausas puokštes siūlė tautodailininkė Eugenija Bakšienė. Vaiskiomis spalvomis mirguliavo tautodailininkės Irenos Žukauskienės iš vilnos velti kiaušiniai, sagės, pynimo amatą su savo mokiniais demonstravo bei įvairiausias pintinėles iš pušies šaknų ir vytelių pardavinėjo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato amatų meistras, etnografiniame Musteikos kaime gyvenantis Romas Norkūnas, autentiškais kalvystės darbais mugės lankytojus domino Stasys Truncė.

Dailės studijos „Kadagys” vadovas, žymus tautodailininkas Algirdas Juškevičius su savo mokiniais ne tik prekiavo, bet ir demonstravo drožybos procesą. Mugės lankytojus žavėjo varėniškių Onutės ir Algirdo Stepono Guntulionių subtiliai nuvelti rankdarbiai – elegantiškos skraistės, šalikai, skrybėlaitės, žaismingos įvairiaspalvės šlepetės.

Pirmą kartą mugėje dalyvavo ir daug dėmesio susilaukė dzūkiškos sodybos „Grikucis“ šeimininkė Laima Mačionienė, kiekvienam priėjusiam linksmai siūliusi grikinės babkos, naminės duonos paragauti, įvairiaspalvių veltų gaminių – kepurių, šlepečių, net veltinių įsigyti.

Savo dirbinius siūlė ir daugelis kitų Dzūkijos meistrų.

Dauguma iš jų pakalbinti buvo puikios nuotaikos, džiaugėsi turintys progą „Auksalio kupke“ sudalyvauti, tarpusavyje pabendrauti, o jei kokį dirbinį ir parduos, bus visai šaunu. Mugės pabaigoje buvo paskelbti ir diplomais bei piniginiais prizais apdovanoti geriausi mugės meistrai. Juos, atsižvelgdami į amato kūrybinio proceso pristatymą, autentiškumą, dzūkiškų tradicijų puoselėjimą ir išsaugojimą, išrinko ir įvertino šventės komisija, o apdovanojo Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė. Ji savivaldybės vardu dėkojo žvarbaus oro nepabūgusiems mugės dalyviams, puoselėjantiems senuosius amatus, papročius, liaudies tradicijas ir suteikiantiems galimybę jas pažinti visus norinčius.

„Auksalio kupko“ meistrų meistru pripažintas vienas nagingiausių Dzūkijos kalvystės meistrų gražiame dzūkiškame Varėnos rajone, Andriūnų kaime gyvenantis Stasys Truncė. Jo kalvystės darbai – gėlės, „saulutės“, pakabos, kryžiai ir kiti dailūs dirbiniai puošia ne vieno lietuvio sodybą.

Antroji vieta atiteko pripažintai tautodailės meistrei, verbų ir sausų puokščių rišėjai, kuri savo amato paslaptis noriai perduoda jaunimui, varėniškei Eugenijai Bakšienei. Jos kurtos sausų augalų kompozicijos ir verbos puošia ne tik lietuvių, bet ir užsieniečių namus.

Trečioji vieta skirta autentišką programą apie grikio kelią nuo lauko iki stalo ir kitas edukologines dzūkiškų amatų puoselėjimo programas savo etnografinėje sodyboje „Grikucis“ organizuojantiems Laimai ir Kostui Mačioniams.

Varėniškiai ir miesto svečiai tądien džiaugėsi puikia tautodailės muge ir tikriausiai nė vienas į namus negrįžo be mielo Dzūkijos meistrų rankomis sukurto pirkinio.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė