Lietuvos kariniai instruktoriai atvyko į ES karinio mokymo misiją Malyje (0)

R.Jarecko nuotr.

R.Jarecko nuotr.

Kovo 24 d. du Lietuvos kariniai instruktoriai kartu su kolegomis iš Suomijos ir Švedijos atvyko į Malį, kur dalyvaus Europos Sąjungos karinio mokymo misijoje (EUTM Mali). Jie veiks Suomijos vadovaujamoje Šiaurės-Baltijos šalių mokymo grupėje ir rengs Malio karines pajėgas.

Tai bus pirmas kartas, kai Lietuvos kariai dalyvaus misijoje Afrikos žemyne ir tai, kad Europos Sąjungos vadovaujamoje misijoje jie veiks kartu su Šiaurės šalių kariais.

Planuojama, kad Lietuvos kariai misijoje Malyje dalyvaus iki 2014 metų vidurio, t.y. iki tol, kol baigsis šios misijos galiojimo mandatas.

Lietuvos kariniai instruktoriai bus dislokuoti Koulikoro mokymo centre, viename iš dviejų pagrindinių Malio kariuomenės karinio rengimo institucijų. Kitas centras veikia šalies sostinėje Bamake, jame įsikūręs pagrindinis ES karinio mokymo misijos štabas. Planuojama, jog mokyti Malio karius ES instruktoriai pradės balandžio 2 dieną.

Koulikoras yra Malio administracinio vieneto šalies vakaruose centras. Nuo sostinės Bamako jis nutolęs apie 60 kilometrų. Koulikoro regione gyvena apie 2 mln. žmonių, visame Malyje – apie 14 mln. Koulikoro regiono plotas – apie 90 tūkst. kv. km, t. y. trečdaliu didesnis už Lietuvą.

Malio karius mokysiantys Lietuvos kariniai instruktoriai – Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai. Abu jie yra dalyvavę tarptautinėse misijose ir turi sukaupę didelę patirtį, kurią panaudos kartu su partneriais treniruodami Malio karines pajėgas.

Prieš išvykdami į misiją Lietuvos instruktoriai rengėsi Lietuvoje, kovo pradžioje drauge su kolegomis iš Suomijos ir Švedijos dalyvavo bendrose pasirengimo misijai pratybose Suomijoje.

„Lietuva remia ES iniciatyvas imtis didesnio vaidmens tarptautinio saugumo srityje, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. – Džiaugiamės, kad turime galimybę prie šios iniciatyvos prisijungti kartu su Šiaurės ir Baltijos valstybėmis. Tai geras pavyzdys to, kaip bendradarbiaudamos ir sutelkdamos savo resursus, šalys gali realiai prisidėti stiprinat ES atsako į krizes pajėgumus. Afrikos valstybių saugumo institucijų stiprinimas – vienas iš ES prioritetų“.

Pritarimą dėl Lietuvos instruktorių siuntimo į ES karinio mokymo misiją Malyje yra davęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos, Užsienio reikalų komitetai, Užsienio reikalų ministerija, kitos valstybės institucijos.

***

ES Užsienio reikalų taryba, vadovaudamasi Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 2085 (2012), sprendimą pradėti karinio mokymo misiją priėmė šių metų vasario 18 dieną. Misijos mandatas – 15 mėnesių. Šios karinio mokymo misijos tikslas – tobulinti Malio kariuomenės operacinius gebėjimus ir veiklą, kad ji būtų pajėgi užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje. Šia misija taip pat siekiama padėti Maliui stiprinti kariuomenės valdymo ir kontrolės sistemą. Pabrėžiama, kad misijos veiklos regionas apsiribos pietine Malio dalimi, o personalas koviniuose veiksmuose nedalyvaus. Iš viso ES planuoja dislokuoti iki 200 karinių instruktorių, visą ES karinio mokymo misijos personalą sudarys apie 500 žmonių, kuriuos yra skyrusios 22 ES šalys narės. Taip pat įsteigtas logistinės pagalbos Malio kariuomenei ir Vakarų Afrikos šalių ekonominės bendrijos (ECOWAS) operacijai Malyje koordinavimo mechanizmas. Per jį paramos prašymai perduodami ES valstybėms narėms. Misijai vadovauja Prancūzijos kariuomenės brigados generolas François Lecointre.

Lietuva dalyvauja ES bendrojoje saugumo ir gynybos politikoje ir prisideda plėtojant bendrijos daugianacionalinius greitojo reagavimo kovos su krizėmis pajėgumus – ES kovines grupes, remia ES vadovaujamas tarptautines operacijas.

Šiuo metu Lietuva taip pat prisideda prie ES karinės jūrų kovos su piratavimu operacijos ATALANTA prie Somalio krantų. Vienas Lietuvos karininkas tarnauja ATALANTA operaciniame štabe Nortvude, Jungtinėje Karalystėje. Šių metų antrąjį pusmetį šiai operacijai Lietuva skirs autonominę laivo apsaugos grupę, kuri saugos humanitarinę pagalbą gabenantį Pasaulio maisto programos laivą.

Anksčiau Lietuvos kariai yra dalyvavę ES vadovaujamoje operacijoje „Concordia“ buvusioje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje, ES operacijoje „Althea“ Bosnijoje ir Hercegovinoje, ES stebėtojų misijoje Gruzijoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė