Akcijos „Pagalvok, kai perki“ savanoriai davė kraujo unikaliam tyrimui (1)

vaikai ir žaislaiSiekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į platų pavojingų cheminių medžiagų naudojimą kasdieniuose gaminiuose Baltijos aplinkos forumas inicijavo Lietuvoje unikalų tyrimą „Pagalvok, kai perki“.

Nevyriausybinės organizacijos atrinkti savanoriai šeštadienį, kovo 23 d. Vilniaus mokytojų namuose davė kraujo, kuriame bus tiriamos trys plačiai paplitusios pavojingų cheminių medžiagų grupės – ftalatai, polibrominti difenilo eteriai ir perfluorinti junginiai..  

Vienas pagrindinių šviečiamosios akcijos tikslų – paskatinti žmones domėtis kasdienių gaminių sudėtyje esančiomis cheminėmis medžiagomis. Kadangi kai kurios jų yra patvarios, linkusios kauptis žmogaus organizme, siejamos su įvairiomis lėtinėmis ligomis, organizatoriai ragina vadovautis atsargumo principu ir rinktis sveikatai bei aplinkai palankesnes alternatyvas.

„Nors šių medžiagų naudojimui galioja kai kurie apribojimai, kasdien susiduriame su daugybe įvairių gaminių nuo kosmetikos iki baldų. Dėl to mūsų organizme ir aplinkoje kaupiasi pavojingų cheminių medžiagų „kokteilis“, kurio galimas neigiamas poveikis sveikatai nėra ištirtas“, – sako akcijos koordinatorė Justė Buzelytė, Baltijos aplinkos forumo aplinkosaugos specialistė.

„Mes kraują tirsime tik šviečiamaisiais tikslais. Tačiau ši akcija unikali, nes tokie kraujo tyrimai paprastai atliekami tik mokslo tikslais, o Lietuvoje šių medžiagų kraujyje išvis netiria jokia laboratorija. Mėginiai bus siunčiami į Olandiją“, – tęsia J.Buzelytė.

Į akcijos organizatorių kvietimą išsitirti kraują ir namų dulkių mėginius atsiliepė daugiau kaip 200 žmonių. Dauguma jų anketose, kaip pagrindinį motyvą dalyvauti akcijoje, nurodė rūpestį dėl sveikatos. Tarp dešimties atrinktų savanorių – žinomi muzikantai Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings, LRT radijo žurnalistė Živilė Kropaitė ir Aplinkos viceministras Linas Jonauskas. Tyrime dalyvauti ir konkrečiais veiksmais prisidėti prie sveikatai ir aplinkai palankesnio gyvenimo būdo taip pat sutiko jauna šeima Vytautas ir Aušra iš Vilniaus, žemės ūkio specialistė Ina iš Utenos rajono, biologijos mokytojas Gediminas iš Jonavos ir studentė Justina iš Kauno.

Baltijos aplinkos forumo užsakymu 2013 m. vasario mėn. bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas viešosios nuomonės tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai dėl poveikio sveikatai su pavojingomis cheminėmis medžiagomis labiausiai sieja buitinę chemiją, o mažiausiai pavojingomis laiko vaikų priežiūros priemones ir žaislus.

Tačiau realybė tokia, kad tų pačių pavojingų medžiagų yra leidžiama naudoti tiek vienuose, tiek kituose. Daugiau kaip pusė tyrime dalyvavusių žmonių nurodė skaitantys produktų sudėtį, tačiau dauguma prisipažino, kad etiketės nėra aiškios ir joms suprasti trūksta žinių. Panašią kampaniją pavadinimu „DetoX“ 2003–2009 metais vykdė Pasaulio gamtos fondas (WWF). Kampanija sulaukė didelio visuomenės dėmesio bei prisidėjo prie griežtesnio šių medžiagų teisinio reguliavimo skatinimo.

Lietuvoje vykdoma akcija „Pagalvok, kai perki“ yra trijose Baltijos šalyse organizuojamos informacinės kampanijos dalis. Kampaniją iš dalies finansuoja Europos Sąjungos speciali programa.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė