Naujas vėžio gydymo būdas: pirmą kartą Lietuvoje bus atlikta radioembolizacija (0)

Vėžinės ląstelės, „World Cancer Day“ nuotr.

Vėžinės ląstelės, „World Cancer Day“ nuotr.

Kovo 19 d.  Vilniaus universiteto Onkologijos institute (VUOI) pirmą kartą Lietuvoje bus pritaikytas naujas šiuolaikinis kepenų navikų gydymo metodas – radioembolizacija.

Sudėtingą procedūrą atliks VUOI gydytojų  komanda – intervenciniai onkoradiologai dr. Mantas Trakymas ir dr. Ramūnas Ambrozaitis, branduolinės medicinos gydytojas radiologas Sigitas Tiškevičius, inžinierius radiochemikas Marius Stalnionis, talkino kolegos iš Vokietijos.

Radioembolizacija – vėžio gydymo metodas, kai atliekama kepenų naviko kraujagyslių embolizacija radioaktyviomis dalelėmis. Tos dalelės, turinčios savo sudėtyje radionuklidą itrį, patenka į kepenų naviką, lokaliai jį apšvitina ir sunaikina.

„Radioembolizacija – tai naujas,  mažai pacientą traumuojantis kepenų navikų gydymo būdas, kai paciento negalime gydyti  kitais šiuo metu taikomais gydymo metodais, – sako dr. M. Trakymas.  – Tikimės, kad šios naujos technologinės inovacijos vėžio gydyme pagelbės daugeliui pacientų, kurie ankščiau neturėjo vilties pasveikti. Šiems pacientams tai bene vienintelė priimtinausia radikalaus gydymo alternatyva.“

Pasak dr. M. Trakymo, tai kokybiškai naujas etapas Lietuvos onkologijoje. Atliekant radioembolizaciją, panaudojama nauja technologija, kai pro kateterius, įvestus į kepenų naviko arterijas, suleidžiamos su radioaktyviuoju itriu sujungtos dalelės. Patekęs į naviką radioaktyvusis preparatas jį apšvitina ir sunaikina.

Didelis šios sudėtingos technologijos privalumas yra tai, kad ji leidžia sunaikinti naviką mažiausiai pažeidžiant sveikus audinius. Radioembolizacijos metodas taip pat pasižymi tuo, kad nepasisekus pirmajai procedūrai, ją galima pakartoti dar kartą, ko negalima daryti taikant kitus gydymo būdus.

Tokią sudėtingą procedūrą atlikti gali tik specialistų komanda, o ne vienas kurios nors srities specialistas.

„Branduolinė medicinos dalis yra tik viena iš tos sudėtingos procedūros dalių, – sako branduolinės medicinos gydytojas radiologas S. Tiškevičius. – Kadangi radionuklidas itris yra atviras jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, jis atgabenamas į Branduolinės medicinos skyrių. Čia inžinierius radiochemikas pagal paciento duomenis, naviko dydį, sveikos kepenų dalies dydį apskaičiuoja ir paruošia individualią dozę konkrečiam pacientui. Tada paruošta dozė nugabenama į intervencinės radiologijos kabinetą, kur intervenciniai onkoradiologai tiksliai sušvirkščia tą dozę į kepenų naviką.“

Pasak dr. Ramūno Ambrozaičio, radioembolizacijos procedūra neturi papildomo spinduliuotės pavojaus personalui. „Per kirkšnies arteriją pasiekiama kepenų arterija ir po to kepenys, – sako dr. R. Ambrozaitis. – Prieš tai pacientas buvo išsamiai ištirtas ir nustatyta, kiek kraujagyslių maitina naviką, kiek kraujagyslių išeina iš naviko.“

Radioembolizacija yra taikoma Vakarų Europoje, o Baltijos šalyse šis gydymo metodas tik pradedamas taikyti Lietuvoje.

Tikimės, kad daugeliui pacientų, sergančių pirminiu kepenų vėžiu arba į kepenis metastazavusiu kitų organų vėžiu, šis gydymo būdas suteiks naujų pasveikimo galimybių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė