Visuomenininkai: Garliavos smurto aktas turi sulaukti aukščiausio lygmens politinio įvertinimo (18)

Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Kovo 17-ąją, sekmadienį Tiesos judėjimas ir laisvieji menininkai Vilniaus Simono Daukanto aikštėje pilietine-menine akcija „Neužmiršim, nesitrauksim!“ paminėjo praėjusių metų gegužės 17 dieną Garliavos įvykius, kuriuos šios pilietinės akcijos rengėjai vertina kaip valdžios surengtą „masinio smurto aktą“.

Visuomenininkai piktinosi, kad iki šiol yra neigiamas net pats smurto faktas ir ragino Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę imtis pastangų, kad būtų ištirtos visos tą dieną įvykdyto smurtavimo aplinkybės.

Ta proga buvo pasirašytas jau aštuntasis Prezidentei skirtas laiškas kuriame prašoma „pilietę Prezidentę“ sustabdyti „makabrišką farsą“:

„Praėjo dešimt mėnesių, kai mes, pilietinės akcijos „Tie-SOS“ dalyviai, reikalaujame visuomenei atskleisti 2012 metų gegužės 17-osios masinio smurto akto organizatorius ir jam pritarusius politikus, kai raginame Jus pasirūpinti valdžios smurtą išgyvenusios ir iki šiol socialinę izoliaciją patiriančios Garliavos mergaitės likimu.

Nuolat primename Jums, kad valdžios surengtą Garliavos antpuolį Lietuvos Konstitucijos kūrėjai Kazimieras Motieka, Zita Šličytė ir Liudvikas Narcizas Rasimas įvertino kaip šiurkštų pasikėsinimą į konstitucinę valstybės santvarką.

Garliavos šturmo dieną Jūs viešai pareikalavote ištirti, ar „visus sujaudinusių Garliavos įvykių metu nebuvo naudota prievarta“, ir teigėte, kad „prievarta vaiko atžvilgiu negalima“. Vėliau visuomenei pareiškėte, kad Lietuvoje yra didesnių problemų negu vienos mergaitės likimas, ir atsitvėrėte nuo piliečių tylos siena. Jums tylint, tragiška Garliavos istorija vis giliau klampina valstybę į melą ir smurtą, verčia viešąjį Lietuvos gyvenimą farsu“, – rašoma 50-ies akcijos dalyvių pasirašytame laiške Prezidentei D.Grybauskaitei.

Skelbiame visą šį laišką:

Piliete Prezidente, sustabdykite makabrišką farsą, – ragina Dalią Grybauskaitę „Tie-SOS“ akcijos dalyviai

Aštuntasis „Tie-SOS“ dalyvių laiškas Prezidentei Vilnius, 2013 m. kovo 17 d.

Piliete Prezidente,

Praėjo dešimt mėnesių, kai mes, pilietinės akcijos „Tie-SOS“ dalyviai, reikalaujame visuomenei atskleisti 2012 metų gegužės 17-osios masinio smurto akto organizatorius ir jam pritarusius politikus, kai raginame Jus pasirūpinti valdžios smurtą išgyvenusios ir iki šiol socialinę izoliaciją patiriančios Garliavos mergaitės likimu.

Nuolat primename Jums, kad valdžios surengtą Garliavos antpuolį Lietuvos Konstitucijos kūrėjai Kazimieras Motieka, Zita Šličytė ir Liudvikas Narcizas Rasimas įvertino kaip šiurkštų pasikėsinimą į konstitucinę valstybės santvarką.

Garliavos šturmo dieną Jūs viešai pareikalavote ištirti, ar „visus sujaudinusių Garliavos įvykių metu nebuvo naudota prievarta“, ir teigėte, kad „prievarta vaiko atžvilgiu negalima“. Vėliau visuomenei pareiškėte, kad Lietuvoje yra didesnių problemų negu vienos mergaitės likimas, ir atsitvėrėte nuo piliečių tylos siena. Jums tylint, tragiška Garliavos istorija vis giliau klampina valstybę į melą ir smurtą, verčia viešąjį Lietuvos gyvenimą farsu.

Per dešimt mėnesių Jums atskaitingos institucijos nepateikė visuomenei aiškaus ir pagrįsto atsakymo dėl prievartos panaudojimo Garliavoje ir jo teisėtumo. Teisėtvarkos šiuo metu atlikti tyrimai, kaip sovietų laikais, neigia pačią tikrovę ir glumina visuomenę prieštaringumu.

Klaipėdos apygardos prokuratūra praėjusių metų lapkritį nutarė: „jėga jos [Garliavos mergaitės] atžvilgiu buvo naudojama“, tačiau vaiko „atžvilgiu nebuvo naudotas nei fizinis, nei psichologinis smurtas“. Tokį labai savotišką nutarimą neseniai patvirtino ir Klaipėdos apylinkės, ir Klaipėdos apygardos teismai.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Audrius Cininas galimos pedofilijos byloje atsisakė apklausti Garliavos mergaitę kaip galimą auką ir viešai pareiškė, kad tėvas žodžiu „ištrynė“ vaiko autentišką atmintį. Tuo tarpu su specialiosiomis tarnybomis susijusi žiniasklaida šiuo metu skelbia, jog „ištrintos atminties“ vaiką Kauno apylinkės teisėjas sėkmingai apklausė kitoje – nužudymų – byloje.

Kėdainių apylinkės teismo pirmininkas Vitalijus Kondratjevas dar 2011 metų gruodį priimtu sprendimu Lietuvos Respublikos vardu užtikrino, kad Garliavos mergaitei tinkamas gyvenimo sąlygas suteiks Lietuvos policija. Tokiam sprendimui neseniai pritarė ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Tačiau visuomenę šiomis dienomis pasiekė mergaitės motinos pranešimas, kad ji su dukra, būdamos policijos priežiūroje, tapo „iškankintos ir išvargintos“, kad ji matanti, „kaip kenčia dukrelė“, kad ji pati „labai bijo dėl savo gyvybės ir nepasitiki Kriminalinės policijos biuru“.

Teisėjo V. Kondratjevo sprendimo žodžius viešai paneigė ir pats Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis: jis žiniasklaidai pripažino, kad motinai ir mergaitei gresia pavojus, kad saugomų asmenų gyvenimo sąlygos yra sudėtingos. Visuomenę dar labiau suglumino Vilniaus vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Juškevičienė: ji ne kartą tarnybiniuose pranešimuose rašė, kad iš gimtųjų namų prievarta išvežta Garliavos mergaitė yra „liūdna, prislėgta“, tačiau, motinai paskelbus apie dukrelės patiriamas kančias, spaudai pareiškė, jog mergaitė „linksma ir džiaugiasi“.

Mes pastebime, kad melo ir smurto lydima Garliavos istorija vis akivaizdžiau naudojama policinės valstybės tvarkai įtvirtinti. Jūsų, piliete Prezidente, paskirtas generalinis prokuroras Darius Valys įžūliai ir neleistinai žemina Tautos Atstovybę, atsisakydamas Seimui pateikti prašomą filmuotą Garliavos antpuolio medžiagą. Tokiu elgesiu Jums ir Seimui atskaitingas pareigūnas meta iššūkį demokratinei valstybės santvarkai.

Farsas, kurį, Jums neprieštaraujant, iš tragiškos Garliavos istorijos šiandien kuria valdžia, specialiosios tarnybos ir jų kontroliuojama žiniasklaida, yra neskoningas, ciniškas, makabriškas. Jis ardo moralinius valstybės pamatus, kėsinasi į humanišką piliečių bendrabūvį. Jo režisieriai atvirai tyčiojasi iš Lietuvos visuomenės ir valstybės.

Todėl raginame Jus kuo greičiau šį makabrišką farsą sustabdyti.

Primename Jums, kad Konstituciją pamynęs Garliavos smurto aktas privalo sulaukti aukščiausio lygmens politinio įvertinimo. Valdžios smurtavimą Garliavoje turi ištirti savarankiški, nešališki, specialiųjų tarnybų nekontroliuojami teisėtvarkos pareigūnai.

Dar kartą raginame Jus būti visiems lygiai teisinga ir asmeniškai pasirūpinti ne tik Ventos, bet ir Garliavos mergaitės likimu: sudarykite sąlygas jai bendrauti su artimaisiais ir draugais, leiskite su ja susitikti žinomiems žmogaus teisių gynėjams ir autoritetingiems medikams.

Piliete Prezidente, nors teigiate, jog „esate apolitiška“, būtent Jums bendrapiliečiai patikėjo penketą metų būti pirmąja valstybės politike – atsakingai rūpintis tautos likimu. Nuo Jūsų politinės laikysenos šiuo metu esmingai priklauso, ar tautos gyvenimas bus grindžiamas tiesa ir teisingumu, ar valstybėje bus gerbiamas žmogaus orumas.

Primename Jums, kad principingai neginant piliečių teisių ir laisvių, vaikų orumo, Jūsų vadovaujama Lietuvos valstybė ima iškrypti iš demokratinio ir humaniško raidos kelio, ji įgyja vis atgrasesnių policinės tvarkos bruožų.

„Tie-SOS“ akcijos dalyviai:

Joana Noreikaitė,
Liudvikas Jakimavičius,
Juozas Valiušaitis,
Ramutė Bingelienė,
Saulė Matulevičienė,
Dalius Stancikas,
Arūnas Bingelis,
Kęstutis Antanėlis,
Laisvūnas Šopauskas,
Aurelija Stancikienė,
Naglis Puteikis,
Justas Subačius,
Leonas Merkevičius,
Raimondas Gudžius,
Romas Radzevičius,
Jolita Radčenkienė,
Aurelija Babinskienė,
Daugardas Gruodis,
Ligita Juchnevičiūtė,
Aušra Gabalytė,
Aušrinė Balčiūnė,
Jonas Grigaitis,
Irena Jeleniauskienė,
Jonas Vitkus,
Levutė Albina Morkūnienė,
Vytenis Aleksandraitis,
Anelė Martišienė,
Donatas Arvidas Krušinskas,
Aivaras Jungilas,
Darius Kuolys,
Kazimieras Jonikas,
Vitalija Paškonytė,
Janina Jonikienė,
Marija Jakimavičienė,
Vitalija Radzevičienė,
Jolita Markevič,
Rimtautė Kutavičienė,
Žana Volodkevičienė,
Vincė Michejeva,
Tomas Ardzijauskas,
Janina Krušinskienė,
Jolanta Krikščiūnaitė,
Danutė Kudabienė,
Sigita Taurinskienė,
Aldona Kaušinytė,
Birutė Javarauskienė,
Laimutė Simaitienė,
Edvardas Kuzavinis,
Marija Zavijevskaja,
Giedrė Kareniauskienė

Visi, norintys pasirašyti šį laišką, gali siųsti savo vardą ir pavardę el. pašto adresu tiesos.lt.judejimas@gmail.com

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė