Metų interjero konkurso eksponatai – lankytojų centrų ekspozicijos (1)

Sartų regioninio parko lankytojų centro ekspozicija | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Sartų regioninio parko lankytojų centro ekspozicija | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Net trys naujos Saugomų teritorijų direkcijų lankytojų centrų ekspozicijos dalyvauja „Metų interjero / Auksinės paletės“ konkurse. Lankytojų centrų interjero autorė – dailininkė Skirmantė Vaitkevičiūtė. Ji jau yra anksčiau pelniusi „Auksinę paletę“ už Neries regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją.

Šiais metais interjero konkursui pateiktos trys – Anykščių, Sartų regioninių parkų lankytojų centro bei Žemaitijos nacionalinio parko etnografinė ir gamtos – ekspozicijos.

Pagrindinė Anykščių regioninio parko ekspozicijos tema pateikta kaip apdainuotas gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose. Visi turbūt prisimena poeto Antano Baranausko poemoje „Anykščių šilelis“ atskleistą gamtos grožį – „Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę! Kas jūsų grožei senobinei tiki?…“  Visa ekspozicijos vizualinė bei informacinė medžiaga matoma per raides. Išmoningai dailininkės Skirmantės Vaitkevičiūtės sukonstruotos, jos tampa baldais ir nišomis, pertvaromis ir stendais. Raidžių leitmotyve sukurta ekspozicija pasakoja apie Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinį, jo gamtos vertybes – didžiausius Lietuvos akmenis Puntuką ir Puntuko brolį. Net minkštasuolis ir pufai savo forma primena akmenis. Ekspozicijos erdvė praplečiama, ant sienos ir lubų įkomponuojant milžinišką medį, tarp kurio šakų slepiasi parko gyvūnų vaizdai.

Sartų regioninio parko lankytojų centro interjere Sartų ežero idėja dailininkės perteikta ypatinga 3D klasės medžiaga ir subtiliu apšvietimu, primenančiu ežero raibuliavimą. Šioje vandenį primenančioje aplinkoje komponuojami aptakių formų ekspoziciniai stalai – laboratorijos, kuriose susipažįstama su ežero unikalumu. Interjere dominuoja ežero motyvai, naudojamos senos valtys, irklai, žuvys.

Dailininkė Skirmantė Vaitkevičiūtė dirba bendrovėje „Ekspozicijų sistemos“ , kuri specializuojasi šiuolaikiškų muziejų, gamtos parkų lankytojų centrų ekspozicijų projektavime ir įrengime.

Šios bendrovės vadovo Viliaus Lunevičiaus teigimu, kūrybiškumas padeda kurti inovacijas: „Mes kurdami kiekvieną ekspoziciją taikome inovacijas, niekada nesikartojame, todėl visuomet išbandome naujas medžiagas, patys sugalvojame, kaip jas kitaip nei tikroji paskirtis galėtume panaudoti. Jeigu žmogus kuria, jis suranda naujus netikėtus sprendimus“.

Kompozicinė medžiaga „3D plokštė“ ne vienintelis dizainerės Skirmantės Vaitkevičiūtės muziejų ir gamtos parkų ekspozicijose įdiegtas sprendimas. Krekenavos regioniame parke, įrenginėjant Nevėžio senvagės ekspoziciją, buvo sukurtas modernus herbariumas, kur augalai eksponuojami plastiko apskritimuose su oro burbuliukais. Įlietus į plastiką augalus galima apžiūrėti iš visų pusių jų nepažeidžiant.

Pasak  Skirmantės Vaitkevičiūtės, kurdama lankytojų centrų gamtines ekspozicijas siekė, kad žmogus tarsi iš naujo „atrastų“ gamtą ir jos įdomybes, norėjo pakviesti dažniau lankytis gamtoje. Juk mes daug kūrybinių idėjų semiamės iš gamtos.

Lankytojų atsiliepimai nenuvilia: „Labai estetiška ekspozicija. Miela, šilta ir labai jauki. Tam, kad viską atidžiai apžiūrėtum, norisi pabūti vienam su upe, medžiais ir garsais. Jūsų ekspozicija sužadina geras emocijas ir skatina sugrįžti su dar didesniu būriu draugų. Modernu, šiuolaikiška, įtraukianti…“.

Kviečiame balsuoti už dailininkės Skirmantės Vaitkevičiūtės sukurtus saugomų teritorijų  lankytojų centrų ekspozicijų interjerus.

Sartų ir Anykščių regioninių parkų lankytojų centrų expozicijos:
http://interjeras.lrytas.lt/?p=4

Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija:
http://interjeras.lrytas.lt/?p=14

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė