Nedažnas radinys Anktartidoje – 18 kg meteoritas (0)

„International Polar Foundation“ nuotr.

„International Polar Foundation“ nuotr.

Meteoritų medžiotojai pasaulio apačia vadinamoje Antarktidoje į krepšį įsimetė retą dabartiniam Pietų žemyno metų laikui radinį: 18 kg sveriantį nežemiškos kilmės uolos gabalą.

Kaip skelbia portalas livescience.com, belgų ir japonų ekspedicijos nariai šį stambų meteoritą atrado sniegaeigiais važiuodami Rytų Antarktidos plokščiakalniu.

Pradiniai duomenys rodo, kad tai įprastinis chondritas – dažniausiai pasitaikantis Žemėje randamų meteoritų tipas, teigė Briuselio universiteto geologas Vinsianas Debajus (Vinciane Debaille).

„Tai pats didžiausias per pastaruosius 25 metus Rytų Antarktidoje rastas meteoritas, – pasakojo Debajus. – Šisai yra tikrai išskirtinis. Kai šitokį randi nukritusį ant žemės, tai supranti, kad ore jis buvo kur kas didesnis.“

Antarktidoje iki šiol buvo rasta daugiau kaip 38000 meteoritų, tačiau tik 30 iš jų buvo didesnės nei 18 kg masės.

Vasario 15 d. ties Čeliabinsku ore sprogęs meteoras taip pat yra paprastas chondritas. Tai parodė pirminiai rusų mokslininkų iš Uralo atlikti tyrimai.

Kasmet mokslininkai iš viso pasaulio vyksta į Antarktidą ieškoti meteoritų, kurių anglies juodumo spalva gerai išsiskiria aplinkos sniege. Be to, šaltis ir sausas oras neleidžia suirti organiniams juose esantiems junginiams.

Ekspedicija per 40 dienų rado 425 meteoritus, kurių bendra masė – 75 kg. Debajus svarstė, kad vienas iš jų rastų meteoritų į mūsų planetą galėjęs atklysti net iš paties Marso, o kitas – iš asteroido Vestos.

Mokslininkai ištyrė Nanseno Ledo lauką (Nansen Ice Field), kuris driekiasi 140 km į pietus nuo Tarptautiniam poliarinių tyrimų fondui (International Polar Foundation) priklausančios Belgijos Princesės Elžbietos vardo Antarktidos poliarinės stoties (Princess Elisabeth Antarctica). Šį sezoną į poliarinio ledo platumas iš Makmurdo stoties į priešingą kontinento galą rinkti meteoritų savo mokslininkus siuntė ir JAV.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė