Birštono savivaldybėje įgyvendinami namų atnaujinimo projektai (0)

Birštonas | Birštono miesto savivaldybės nuotr.

Birštonas | Birštono miesto savivaldybės nuotr.

Siekiant sukurti priemones, užtikrinančias geresnę daugiabučių pastatų priežiūrą bei efektyvesnį energijos vartojimą, Birštono savivaldybė įgyvendina projektus, susijusius su atsinaujinančios energetikos plėtojimu.
Remdamasi nauju Aplinkos ministerijos parengtu daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo modeliu, Birštono savivaldybė, kaip ir kitos šalies savivaldybės, rengia Energetinio efektyvumo didinimo kurorto daugiabučiuose pastatuose programą. Taip pat Birštono savivaldybė vienintelė Lietuvoje įgyvendina tarptautinį demonstracinį projektą „ECO-life“ – „Gyvenimo kokybės gerinimo ES vystant darnių CO2 neutralių EKO-miestų plėtrą projektas Lietuvoje“.

Aplinkos ministerijos iniciatyva parengtas naujas daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo modelis yra skirtas daugiausia energijos sunaudojančių daugiabučių pastatų, kurių savininkams tenka didžiausios išlaidos būstui išlaikyti, energiniam efektyvumui didinti. Šio modelio esmė – tai, kad būsto savininkams nereikia prisiimti jokių organizacinių ir kreditinių įsipareigojimų bei projektų įgyvendinimo rizikos. Jie turės tik iš principo pritarti energijos efektyvumą didinančių investicijų projektų įgyvendinimui ir, nepatirdami jokių papildomų finansinių išlaidų, išmokėti jų namui padarytas investicijas bendra komunalinių mokesčių surinkimo tvarka sutaupytomis už energiją lėšomis.

Vadovaudamasi Aplinkos ministerijos parengtu naujuoju modeliu, Birštono savivaldybė įvertino ir atrinko neefektyviausiai energiją vartojančius daugiabučius gyvenamuosius namus ir pradėjo rengti energinio efektyvumo didinimo programą, kuri apims ne tik neefektyviai energiją vartojančius daugiabučius namus, bet ir kitos paskirties savivaldos teritorijoje esančius pastatus bei kitą inžinerinę infrastruktūrą. Kiekvienam atrinktam namui bus siūloma įgyvendinti šias priemones: šiltinti stogą ir sienas, keisti langus butuose ir laiptinėse (tik tuos, kurie dar nepakeisti) bei lauko duris, stiklinti balkonus pagal vieningą projektą, modernizuoti šildymo sistemas, įrengti balansinius ventilius ir šiltinti vamzdynus (tik ten, kur nesutvarkyta).

Kiekvieno namo butų savininkai, priimdami sprendimus dėl investicijų projektų įgyvendinimo, kartu nuspręs ir dėl investicijų išmokėjimo sąlygų, t.y. jie turės nuspręsti, per kokį laikotarpį ir kokiu būdu – kas mėnesį, kas ketvirtį ar tik šildymo sezono metu – mokės. Tačiau mokama suma nebus didesnė negu 1 m2 tenkanti suma, kuri buvo nustatyta investicijų projekte. Asmenys, turintys teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, jos nepraras, tik ta kompensacijos lėšų dalis teks investicijoms išmokėti, kaip numato Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas.

Antrasis, išskirtinai tik Birštono savivaldybėje vykdomas „Eco-life“ projektas – tai kompleksinis kvartalinės pastatų modernizacijos mokslinis tiriamasis ir demonstracinis projektas. Juo siekiama ypač efektyviai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, sukuriant CO2 neišmetančią bendruomenę. Tai kompleksinis projektas, apimantis gyvenamųjų, visuomeninių pastatų, socialinio būsto ir šilumos ūkio modernizavimą.
Įgyvendinant projektą, Birštono savivaldybė planuoja atnaujinti 13 daugiabučių gyvenamųjų namų ir 3 viešuosius pastatus. Yra siekiama, kad pastatai naudotų 30 proc. mažiau energijos nei šiuo metu modernizuotiems pastatams reikalaujama nacionaliniuose reglamentuose. Dalis pastatų bus atnaujinta kaip vientisas kvartalas, kartu sutvarkant infrastruktūrą ir aplinką. Modernizuojant centralizuoto šilumos tiekimo sistemą, planuojama įrengti 2 MW biokuro katilą su kondensaciniu ekonomaizeriu bei 100 kW kogeneracinę jėgainę. Projekte taip pat numatomos darnios bendruomenės formavimo ir integravimo į energetinio efektyvumo didinimo programas veiklos.

Birštono savivaldybė, įgyvendindama su efektyviu energijos vartojimu susijusius projektus, ne tik siekia, kad Birštono kurortas taptų ekologišku darniu miestu, bet ir sprendžia probleminius su šilumos tiekimu susijusius klausimus, įgyvendina darnios energetikos priemones.

Artimiausiu metu Birštono savivaldybės gyventojai bus kviečiami į susitikimus, o gyventojų atstovai – į konferenciją, kuriuose bus detaliau aptariami namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimai. Informacija apie rengiamos konferencijos bei susitikimų datas bus pateikta kituose pranešimuose spaudai.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė