Gyvasis pavasaris startuoja su pirmuoju baltuoju gandru! (0)

Gandras | efoto.lt, L.Liaukonio nuotr.

Gandras | efoto.lt, L.Liaukonio nuotr.

Dauguma Gyvojo pavasario pranašautojų, ruošiasi palikti savo žiemavietes šiltuose kraštuose. Kviečiame jus, dalyvauti gyvojo pavasario paukščių stebėjimuose. Šiais metais baltasis gandras pateikė staigmeną. Neprasidėjus kalendoriniam pavasariui šis tolimas migrantas jau pastebėtas 2013 m. vasario 28 d. 14 val. Vilniaus mieste sukiojęs ratus senamiestyje virš Gedimino pilies. Įprastai į dangų žvalgytis patariame jau nuo kovo mėnesio vidurio. Pernai metais pirmąjį baltajį gandrą vaikštinėjantį Vašuokos upelio pakrantėse netoli Pavašuokų km. Panevėžio raj. stebėjo Lietuvos ornitologų draugijos narys Rimantas Kaunietis.

Šiomis dienomis jau registruojami pirmieji gandrai Turkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Lenkijoje. Šelmeninės kregždės registruojamos Turkijoje bei Kipre. Mūsų kregždės dangų karpys tik balandžio pabaigoje.

Gyvasis pavasaris (Spring Alive) – tai paukščių stebėjimų apžvalga. Jūsų dėka mes kasmet galėsime stebėti pavasario atgimimo eigą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Dalyvavimas šiame projekte yra labai paprastas ir gali tapti dideliu malonumu. Viskas, ką Jums reikės atlikti, tai užregistruoti savo pirmuosius kai kurių paukščių rūšių stebėjimus internete. Mus domina Jūsų stebėjimai, kada pasirodė pirmoji šelmeninė kregždė, čiurlys, gegutė, baltasis gandras ir savo spalvomis džiuginantis bitininkas.

Jūsų stebėjimai labai svarbūs!

Naudojant pateiktus duomenis projekto svetainėje yra kuriami žemėlapiai, kuriuose galima stebėti, kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, galime paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione. Svarbiausia tai, kad remiantis Jūsų stebėjimais, turėsime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius.

Pasaulinė paukščių apsaugos organizacija „BirdLife international“ šiuo projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir, kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vykstančio projekto. Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas ekologiniam švietimui,  iš specialaus skyrelio mokytojai bei klubų ar būrelių vadovai gali atsisiųsti pagalbinės – informacinės medžiagos ir ją panaudoti per užsiėmimus. Lietuvoje šį projektą koordinuoja Lietuvos ornitologų draugija. Gyvasis pavasaris ir toliau populiarėja tarp gamtai neabejingų žmonių.

2012 m. visoje Europoje buvo užregistruoti  net 173 140 stebėjimai. Iš viso dalyvavo 40 šalių. Tarp jų ir Lietuva.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė