R.Noreikaitė. Mes ne naciai, ne fašistai ir ne šiukšlės. Mes – Lietuvos patriotai (47)

Raimonda Noreikaitė | asmeninė nuotr.

Raimonda Noreikaitė

Žmogus dažniausiai turi lakią vaizduotę ir geba pats susikurti tam tikrus baubus, kurie, be jokios paaiškinamos priežasties, ryja visą ramybę ir reikalauja, kad asmuo jaustų baimę, nepasitenkinimą bei kitus neigiamus jausmus. Žinoma, ta pati vaizduotė padeda parašyti ne vieną puikią knygą, išsisukti kebliose situacijose ir panašiai, tad negalima jos nurašyti kaip kažkokio tik problemas sukuriančio darinio. Bet štai klaidinančią žiniasklaidą ar (kas yra dar šlykštesnis egzempliorius) įsivaizduojamų baubų prisikūrusius asmenis, savo baubus pateikiančius kaip nenuginčijamą realią grėsmę, iš tiesų vertėtų traktuoti kaip brokuotus ir tik kenkiančius dalykus.

Reikia pripažinti, kad žiniasklaida iš tiesų kuria nuomonę. Galbūt dalis dar nesuvokia koks ginklas yra paprasčiausia dėžė su judančiais paveikslėliais ar keli prirašyti lapai, kuriuos atneša paštininkė. Bet žiniasklaida, pamažu išsiurbdama iš žmogaus nepatiklumą ir, įkyriai pumpuodama jo nervus, visai nepastebimai pasuka žiūrovo, skaitytojo, klausytojo mintis ta linkme, kuria tik geidžia. Jau iš anksčiau savo įsivaizduojamus baubus išpopinę į labai realiai atrodančius rubuilius, tam dar labiau pasitarnauja.

Taip ir pamatai, kaip per Nacionalinę televiziją žmogus pareiškia, jog patriotinių eitynių metu gavo per sprandą. Net nepraėjus kelioms minutėms, tas pats žmogus jau mikčioja, kad visgi neturėjo omenyje tiesioginės „gavau per sprandą“ žodžių junginio reikšmės. Bet po dar keliolikos minučių jis ir vėl kartoja, kad eitynių metu prieš jį buvo panaudotas smurtas ir, nors daugybę kartų kartojo žodį „demokratija“, net pareiškia, jog tautininkai negalėtų rodytis Nacionalinėje televizijoje, jei mes iš tiesų gyventume normalioje demokratinėje valstybėje. Kaip manote, kuri pokalbio dalis visgi išliks žiūrovo galvoje, galbūt tik viena ausimi klausiusio visos diskusijos? Ar ta menka sekundės dalis, kurioje išaiškėjo, kad visgi pašnekovas mato įsivaizduojamus baubus, ar tos keliasdešimt minučių, kuriose nuolat girdimi neva itin pagrįsti kaltinimai eitynių dalyviams?

Klausimas retorinis ir atsakyti nebūtina. Tačiau kažkaip pasidaro linksma, kai toks labai iškreiptai demokratiją suvokiantis žmogus, kuris viešumoje svaidosi įvairiausiais įžeidinėjimais be jokio pagrindo (keistas nekentimas tų, kurie myli savo šalį, man neatrodo kaip pagrindas), staiga ima ir tampa A. Butkevičiaus visuomeniniu patarėju švietimo klausimais. Jau įsivaizduoju kaip turėtų atrodyti švietimas tokio patarėjo akimis: „Visi, kas tik gynė Lietuvą ar drįsta dabar švęsti šiai šaliai svarbias datas yra agresyvūs skustagalviai, kuriems tai neturėtų būti leista!“.

Bet, po tokios ilgos įžangos, noriu pasakyti, kad visgi šį kartą kalbėsiu ne apie jau senokai rodytą televizijos laidą. Šį kartą mano dėmesys nukreiptas į  Delfį, kuris ir vėl paskelbė linksmos apklausos linksmus rezultatus.

Ko buvo klausta? Klausimai buvo du:
1. Ar Jūs pritariate kasmetinėms nacionalistų eitynėms Vilniaus Gedimino prospekte Kovo 11-ąją?
2. Ar Jūs pritariate nacionalistų skanduotėms?

Šį sykį apsieisiu be ilgo aiškinimo, jog, kadangi žurnalistai jau senokai nacionalistus sulygino su naciais, jau vien šio žodžio pavartojimas galėjo sukelti neigiamą atspalvį ir pabudinti žmonių baubus. Normali bendrovė būtų suformulavusi šiuos klausimus kiek kitaip (tarkim, vietoje „nacionalistų“ būtų pavartoję žodį „patriotų“), bet kadangi turime reikalų būtent su šmaikščiaisiais „Spinter tyrimais“ ir Delfiu, nėra prasmės tikėtis objektyvumo.

Gal pradėkime nuo to, kodėl teigiu, jog ši apklausa ganėtinai šmaikšti. Tiesiog užtenka prisiminti praėjusius metus, kuomet tas pats delfis užsakė vėlgi tokią pačią apklausą ir, kaip ne keista, toje pačioje „Spinter tyrimų bendrovėje“.

1

Tik, kaip patys puikiai matote, praėjusiais metais jie jautėsi itin kūrybingi ir sugalvojo dar įdomesnę klausimo formuluotę. Ko galima tikėtis iš tokių asmenų, kurie, dar prieš pradėdami ieškoti respondentų, jau sugeba suformuluoti visą apklausą taip įdomiai, jog tikriausiai ji įgytų dar aštresnį atspalvį nebent tuo atveju, jeigu vietoje „nacionalistų“ būtų pavartotas išsireiškimas „nacių“? Ogi galima tikėtis, atsiprašant, mėšlo, pilamo į vargšes žmonių galveles, o ne objektyvumo.

Į vieną klausimą buvo suplakta tiek neigiamų asociacijų, kurias pats Delfis mėgsta kartoti, kad žmonės nieku gyvu neužmirštų kas yra Lietuvos didieji baubai, jog nori nenori suabejoji ar išvis tokia bendrovė kaip „Spinter tyrimai“  turi teisę apklausti ir viešinti neva visos tautos nuomonę. Jau net nebereikia klausti kas buvo tie respondentai (nors, reikia pripažinti, kad kol kas nežinau nė vieno šioje linksmoje apklausoje dalyvavusio žmogaus), nes pati apklausa diktuoja vien kokčiai neigiamą atspalvį.

Na, gerai. Praleisiu tą vietą, kurioje stebiuosi, jog Delfis su „Spinter tyrimais“ būtinai turėjo pavartoti žodį „svastika“, o ne „triskelis“. Galiu lažintis, kad atlikdami šią įdomią apklausą jie tikrai nepaaiškino, jog toji lietuviška svastika anaiptol nėra sukurta ir nešiojama tam, kad pagarbintų Adolfą Hitlerį ir jo idėjas.

Nenustebčiau, jei dar ir su tokiu katinu ant rankų atlikinėjo šią apklausą.

Katinas

Katinas

Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, jog skanduotė „Lietuva – lietuviams, lietuviai – Lietuvai“ eilinį sykį sutrumpinta tik iki „Lietuva – lietuviams“, ne tik į svastikų bei nacionalistų paminėjimą, bet ir į atsakymų formuluotę. Vietoje paprasčiausio atsakymo „neigiamai“, „Spinter tyrimai“ sugebėjo pašmaikštauti iš visų plaučių ir pasiūlyti kiek kitokį variantą – „neigiamai, tokios eitynės daro gėdą Lietuvai“. Keista, kad nesuformulavo šio atsakymo dar linksmiau – „neigiamai, eitynių dalyvius reikia sušaudyti“…

Žinoma, jau truputį ironizuoju, tačiau patys pagalvokite kokios pirmos mintys aplanko žmones, kurie išgirsta apie štai tokią apklausą. Pagalvokite ir apie tai, kokia nuomonė iškart brukama skaitytojui jau vien su Delfio pavadinimu „44proc. gyventojų mano, kad Kovo 11-osios nacionalistų eitynės daro gėdą Lietuvai“. Viskas persmelkta neigiamomis emocijomis ir tvirtu teigimu, jog vos ne pusė Lietuvos gyventojų mano, kad nacionalistų eitynės daro gėdą Lietuvai. Nors pati apklausa sudaryta anaiptol ne objektyviai, o taip, kad sukeltų kuo daugiau neigiamų minčių. Nors apklausta tebuvo vos 1008 žmonių. Jei Delfiui ir „Spinter tyrimams“ atrodo, jog suformulavus tokią apklausą ir po to ją pateikus kaip labai rimtą ir nenuginčijamą faktą dar galima apsimesti labai objektyviais ir teisingas apklausas atliekančiais dariniais – tegul. Aš tik pasijuoksiu į kumštuką iš tokių naivių minčių.

Grįžkime prie šiais metais atliktos apklausos. Apklausos dalyvių buvo dar mažiau – 1004. Ir vėl pavartota sąvoka „nacionalistų“, nors pats Delfis nuolat sugretina nacionalistus su neonaciais ir panašiais velniais (kas, beje, yra klaidinga ir juokinga), tad puikiai žino, kad šitaip suteiks apklausai neigiamą atspalvį. Ir vėl drąsiai teigiama, kad 44proc. Lietuvos gyventojų nepritaria eitynėms, tarsi tie virš keturių šimtų apklaustųjų būtų visa Lietuva.

2

Apie kokį objektyvumą ir tikrai rimtą apklausą tokiu atveju galima kalbėti? Čia – tik eilinis žiniasklaidos mėginimas pamaitinti žmonių baubus. Taip, pamaitinti, nes jie jau iš tiesų yra gyvi ir minta aplinkui sklandančiomis mintimis apie tai, kokie nacionalistai agresyvūs, kaip jie nekenčia kitų tautų žmonių ir, kad visos tos eitynės tėra tik savo agresijos parodymas.

Tie baubai nepriima tikrosios tiesos. Jie nenori misti teiginiais, jog nacionalistai nėra lygūs naciams. Baubai neleis žmogui suprasti, jog eitynėmis teparodoma tik pagarba ir meilė savo šaliai. Jie stums šalin bet kokias idėjas, kurios teigia, kad tautiškai nusiteikę žmonės anaiptol nėra agresyvūs sutvėrimai, darantys gėdą savo šaliai. Baubai negali leisti žmogui to suvokti, nes tuomet patys po truputį pradės nykti.

Linkiu, jog savus baubus išrautumėt su visomis šaknimis. Lietuva – lietuviams, lietuviai – Lietuvai, o ne baubams, naikinantiems mūsų valstybę!

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė