Airijos sveikatos ministras: Mes norime denormalizuoti rūkymą (0)

„Spąstai“ | Z. Bulgakovo nuotr.

„Spąstai“ | Z. Bulgakovo nuotr.

Europos Parlamento Aplinkos komitetas pirmadienį (vasario 25 d.) kartu ES sveikatos komisaru Tonio Borgu, Airijos sveikatos ministru J. Reili (James Reilly), verslo ir pilietinės visuomenės atstovais aptarė siūlomus Tabako gaminių direktyvos pakeitimus. Šios direktyvos tikslas – suderinti valstybių narių įstatymus ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius tabako gaminių sudedamąsias dalis, ženklinimą ir pakuotes, oraliniam vartojimui skirto tabako draudimą,  tarpvalstybinę nuotolinę prekybą tabako gaminiais ir kt.

Tabako gaminių direktyvoje numatomi vaizdiniai įspėjimai ant visų tabako gaminių pakuočių, unikali tabako pakuočių žymėjimo sistema, būdingo kvapo ar skonio tabako gaminių draudimas, gaminių, kuriuose yra nikotino reglamentavimas ir kt.

Airijos sveikatos ministras J. Reili kalbėdamas viešajame svarstyme pabrėžė, kad 2013 m. pirmąjį pusmetį, Airijai pirmininkaujant ES, Tabako gaminių direktyva bus laikoma prioritetu. „Mes norime denormalizuoti rūkymą ir kaip galima greičiau turime tai pasiekti. Europai tabako pramonė atneša apie 20 milijardų eurų pelno kasmet, tačiau dėl rūkymo patiriame 23,5 milijardo eurų nuostolių. Taigi nė vienos šalies ekonomikai nėra naudinga pardavinėti kancerogeną. Čia nėra jokios ekonominės mįslės.“ – susirinkusiems sakė J. Reili.

Europos Sąjungos sveikatos komisaras T.Borgas antrindamas Airijos sveikatos ministrui, susirinkusiems Europos Parlamento nariams pabrėžė, kad Tabako gaminių direktyva peržiūrima Europos piliečių labui: „Rūkymas kasmet nušluoja nuo žemės paviršiaus tokio dydžio miestus kaip Frankfurtas ar Palermas. Per artimiausius 5 metus rūkančiųjų skaičių norime sumažinti 1,2 milijono rūkalių.

Daugiausia dėmesio viešajame svarstyme buvo skiriama vaizdinių įspėjimų efektyvumui aptarti. Įgyvendinant šią tabako kontrolės priemonę Europa atsilieka labiausiai. Vaizdiniai įspėjimai rūkorius informuoja apie žalą sveikatai daugelyje šalių visame pasaulyje: Australijoje, Kanadoje, Urugvajuje, Meksikoje, Venesueloje, Singapūre, Tailande, Malaizijoje ir t.t.

Domonstruodamas Europos rinkai pateikiamas tabako pakuotes, papuoštas rožiniais drambliukais, bei supakuotas lūpų dažų formos pakeliuose, Europos sveikatos komisaras T. Borgas pabrėžė, kad Europa daugiau nebegali maskuoti tabako produktų ir klaidinti vartotojų.

Pirmiausia siekiame užtikrinti, kad tabako gaminiai būtų parduodami, vartotojui suteikiant visą reikalingą informaciją. Būtent dėl šios priežasties Tabako gaminių direktyvoje numatyta, vaizdiniams įspėjimams skirti 75 proc. pakelio ploto priekinėje ir galinėje pakelio pusėje. Mes nesikišame į tai kokius sprendimus dėl savo sveikatos priima suaugusieji, mūsų tikslas – apsaugoti vaikus ir jaunimą nuo šio žalingo gaminio.“ – Europos Parlamento nariams ir susirinkusiems klausytojams tvirtino T. Borgas.

Kalbant apie būdingų skonio ir kvapo priedų draudimą tabako gaminiuose, buvo cituojama Jungtinės Karalystės tabako bendrovė, teigusi, kad ingredientai naudojami, kad cigaretės būtų patrauklesnės vartotojui. Tyrimų duomenis, tokie priedai yra netiesiogiai atsakingi už didesnį jų suvartojimą. Pavyzdžiui, mentolis, užmaskuojantis degančių tabako lapų ir kitų priedų aštrumą, mažina skausmą, vėsina, turi nedidelį enestetinį poveikį, todėl gali padidinti įkvėpimo stiprumą ir gilumą.

Pristatant nelegalios rinkos problemą, L. Džonsenas (Luk Joonsen), ilgametis šios srities ekspertas iš Europos Vėžio Lygos (Belgija), susirinkusiems priminė, kad dažniausiai nelegalią prekybą organizuoja patys tabako gamintojai. Pasak jo, bylos dėl kontrabandos jau buvo iškeltos JT International, Philip Morris International ir Kanados gamintojui.

Šiuo metu peržiūrimoje Tabako gaminių direktyvoje numatyta pakuotes žymėti specialiomis žymomis, padėsiančiomis susekti cigarečių judėjimą. „Dėl gamintojų įsitraukimo į kontrabandą negalima leisti tabako pramonei pačiai pasirinkti duomenų kaupimo bendrovę ir auditorių. Tai turi būti šalių vyriausybių sprendimas“ – aiškino L. Džonsenas.

Europos Parlamente surinkę ekspertai bei Aplinkos komiteto pranešėja Linda (Linda McAvan) EP nariams priminė, kad vadovaujantis Tabako Kontrolės Pagrindų Konvencija, europarlamentarai turi riboti savo bendravimą su tabako pramone, o organizuojami susitikimai turi būti tik vieši.

Papildoma informacija:

  • Tabakas yra svarbiausia priešlaikinių mirčių priežastis ES – dėl jo kasmet miršta apie 700 000 europiečių.
  • Absoliuti dauguma (94 proc.)  rūkančiųjų pradeda rūkyti jaunesni nei 25 metų.
  •  Dėl rūkymo vidutiniškai prarandama 14 gyvenimo metų.
  •  Urugvajuje įdiegus vaizdinius įspėjimus 8 proc. sumažėjo rūkymas taro jaunimo ir 4,3 proc. suaugusiųjų populiacijoje.
  •  Belgija pirmoji šalis įvedusi 2007 m. įspėjimus per 4 metus 3 proc. sumažino rūkančiųjų skaičių.

Pranešimas parengtas remiantis viešojo svarstymo metu pateikta informacija

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė