„Jaunieji Žemės Draugai“ paragino Lietuvos valdžią rinkis tvarią energiją ir saugoti švarų vandenį (3)

„Nauja energijos iliuzija“ | J.Uktverytės pieš.

„Nauja energijos iliuzija“ | J.Uktverytės pieš.

15-iolika Europos jaunimo aplinkosaugos organizacijų vienijantis tinklas „Jaunieji Žemės Draugai”, remdami nevyriausybinių organizacijų ir vietinių bendruomenių pasipriešinimą skalūnų dujų žvalgybai ir tolimesnei gavybai, vasario 25 d. išsiųstu laišku kreipėsi į aukščiausius Lietuvos vadovus ir pareigūnus ir paragino juos stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, bei patarė rinktis aplinką tausojančias alternatyvas.

„Jaunieji Žemės Draugai“ Lietuvos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui ir aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui skirtame laiške ragina pažvelgti į problemos šaknis ir teikti prioritetus aplinką, žemės išteklius ir žmonių sveikatą tausojančiai energijai, t.y. vystyti atsinaujinančių išteklių energetiką, didinti energijos naudojimo efektyvumą, mažinti neracionalų energijos vartojimą, o Lietuvos pietvakarių regionuose plėtoti ilgalaikį gyventojų užimtumą užtikrinsiantį turizmą ir ekologinį žemės ūkį.

Laiške, remiantis moksliniais tyrimiais ir Europos Parlamento atliktomis studijomis, išdėstomos pagrindinės su skalūnų dujų gavyba ir hidraulinio skaldymo technologija susijusios rizikos aplinkai ir žmonių sveikatai, iš kurių didžiausias grėsmes kelia požeminio vandens ir oro tarša, atliekų tvarkymas ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Teigiama, kad skalūnų dujų gavybos ekonominė nauda susijusių rizikų neatsveria, nes neįskaičiuojami visi aplinkos ir sveikatos apsaugos kaštai.

Jaunųjų Žemės Draugų laiške šalies vadovai taip pat raginami „suteikti išsamią informaciją visuomenei apie galimas rizikas skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos procesuose ir atstovauti vietos gyventojų interesams; laikantis įsipareigojimų Kioto protokolui ir tvaraus vystymosi tikslų, įgyvendinti ilgalaikę atsinaujinančiosios energijos išteklių politiką Lietuvoje; ženkliai pagerinti energijos vartojimo efektyvumą namų ūkyje, viešajame ir pramonės sektoriuose; sukurti ekonomines paskatas mažinti energijos švaistymą, taip pat įteisinti energijos naudojimo apskaitą pagal individualų suvartojimą; nustatyti gaires visos energijos gamybos ir vartojimo sistemos perėjimui prie mažiau žalos turinčios aplinkai ir klimato kaitai; galiausiai, atidėti skalūnų dujų gavybos planus, kol moksliniai tyrimai sukaups išsamią informaciją apie visas rizikas vandens ir oro kokybei, ilgalaikes galimos taršos pasekmes bei bus sukurta įstatyminė bazė”.

Laiškas (anglų kalba, pdf)

Laiško vertimas (lietuvių kalba, doc)

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė