„Baltųjų pirštinių“ atstovai prašo būti budriais (0)

Protestas prie VRK | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Protestas prie VRK | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Šių metų kovo 3 ir 17 dienomis vyks pakartotiniai rinkimai į Seimą vienmandatėse Biržų-Kupiškio ir Zarasų-Visagino rinkimų apygardose bei nauji rinkimai vienmandatėje Ukmergės  rinkimų apygardoje. Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ atstovų teigimu, rinkimų metu yra tikėtini rinkėjų papirkinėjimo bei klaidinimo atvejai, tad piliečiai skatinami būti itin atidiems.

„Artėjant pakartotiniams rinkimams sulaukiame vis daugiau gyventojų užklausų, kaip atpažinti neteisėtus veiksmus rinkimų metu. Balsų pirkimą už pinigus, maistą ar alkoholį bei asocialių gyventojų vežimą balsuoti jau geba atpažinti dažnas pilietis, tačiau yra ir kitų rinkimų pažeidimų, kuriuos pastebėti ir atpažinti ne visada yra lengva. Stengiamės gyventojams patarti, kaip atpažinti rečiau pasitaikančius neteisėtus kandidatų, partijų ir jų atstovų veiksmus“,  – sako „Baltųjų pirštinių“ iniciatorius Tadas Langaitis.

Dažnam gyventojui sudėtinga atpažinti neteisėtą rinkiminę agitaciją žiniasklaidos priemonėse. Reikėtų nepamiršti, kad ne visa žiniasklaida yra nešališka ir vadovaujasi aukštomis etikos normomis, tad pateikiamą informaciją apie partijas arba jų kandidatus reikėtų vertinti kritiškai. Kai straipsnis, kuris iš esmės atskleidžia ir propaguoja tik vienos partijos ar kandidato nuomonę bei pažadus, yra pateikiamas kaip naujiena, o ne politinė reklama, tai yra laikoma neteisėta rinkimine agitacija.

Nereikėtų ignoruoti ir trumpųjų žinučių, skatinančių balsuoti už konkretų kandidatą ar partiją. Nors dažnas gyventojas tokią žinutę paprasčiausiai ištrina, visgi ją derėtų išsaugoti ir informuoti Vyriausiąją rinkimų komisiją.

Neretai rinkimų apylinkėje ar šalia jos yra paliekami laikraščiai ar skrajutės su agitacine informacija, tikintis taip paveikti rinkėjus. Pažeidimą pastebėjus suinteresuoti asmenys gali stengtis tokią informaciją greitai sunaikinti. Rinkėjai turėtų būti budrūs – neleistinos agitacinės informacijos naikinimas neatleidžia nuo atsakomybės. Pastebėjus, kad bandoma paslėpti, išmesti ar sunaikinti laikraščius arba skrajutes su kažkurios partijos ar kandidato agitacija, tokius veiksmus reikia fiksuoti ir nedelsiant pranešti.

Nesąžiningi politikai ar juos atstovaujantys asmenys taip pat gali imtis ir rinkėjų klaidinimo (pateikti neteisingą informaciją apie rinkimuose dalyvaujantį kandidatą) bei šmeižto (skleisti tikrovės neatitinkančią informaciją, kuri gali padaryti žalos konkurentui). Piliečiai turėtų sunerimti artėjant rinkimams ar rinkimų dieną iš neoficialių šaltinių išgirdę, jog  vienas iš kandidatų netikėtai atsiėmė kandidatūrą ar teiginių, kad jis jau yra išrinktas, tad dėl to už jį balsuoti nebereikia.  Taip pat nereikėtų tikėti ir neoficialių šaltinių kalbomis, jog kuris nors kandidatas perka balsus. Tokią ir panašią informaciją reikia patikrinti, o išsiaiškinus, kad ji neatitinka realybės, nedelsiant pranešti vyriausiajai rinkimų komisijai.

Užfiksavus pažeidimą, piliečiai turėtų  skambinti numeriu 1855 (Vyriausioji rinkimų komisija) arba specialiuoju policijos telefono numeriu 8 5272 5372 ir užregistruoti pastebėtą pažeidimą.

Apie „Baltąsias pirštines“. Tai pilietinė iniciatyva, kurios tikslas – paskatinti visus Lietuvos žmones prisidėti prie skaidraus rinkimų vykdymo, užkertanti kelią galimam balsų pirkimui ir taip apsaugoti valstybės demokratijos pagrindus.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė